Gå til innhold
Hundesonen.no

Bur


ebmille
 Share

Recommended Posts

Trenger tips til burstørrelse. 
I voksen alder kommer hunden til å bli rundt 40cm i skulderhøyde og rundt 10-12kg. 
 

Hvilken burstørrelse ville du anbefalt til en hund på den størrelsen? Buret skal brukes innendørs på natten bl.a. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste voksne hunder trenger ikke bur innendørs. Tvert i mot trenger de å kunne veksle på liggeplass, bevege seg litt, og ha tilgang til vann.

For skjerming av valp eller møbler, adskilling av rom og sånt i valpetiden så er det fint å sette opp kompostgrinder som du får kjøpt på Plantasjen, biltema o.l. Eventuelt det største buret du får kjøpt, så valpen har god plass.

I bil er det derimot viktig at buret er passe, og ikke alt for stort. Hunden skal kunne sitte oppreist, og ligge komfortabelt, men ikke bli kastet rundt for mye i en evt. kollisjon.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her fra mattilsynets regler for bruk av bur:

Screenshot_20210317-172902_Dropbox.jpg.9e6019f5a1afafd17f05b795f17739cc.jpg

De har så vidt jeg vet også regler for hvor lang tid hunden kan oppbevares i bur. 

Har personlig aldri forstått behovet for å bruke bur inne. De fleste hunder takler fint å være løse i huset og gjør de ikke det så bør man ta tak i det problemet på en annen måte.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar alle sammen☺️ Hunden skal ikke bo i bur om natten «for evig», men kanskje en stund, for føler ikke jeg har kontroll på natten hvis den vandrer og skulle skade seg på noe. Men en sånn kompostbinge fra biltema var jo lurt? bilbur har jeg, og det er passe ift både komfort på lengre turer og sikkerhet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, ebmille skrev:

Takk for svar alle sammen☺️ Hunden skal ikke bo i bur om natten «for evig», men kanskje en stund, for føler ikke jeg har kontroll på natten hvis den vandrer og skulle skade seg på noe. Men en sånn kompostbinge fra biltema var jo lurt? bilbur har jeg, og det er passe ift både komfort på lengre turer og sikkerhet.

Kjekt å høre at hunden ikke skal bo i bur for evig. :) jeg er ikke så stor fan av bur. Minien her i huset er omplassert og de forrige eierne hevdet at han elsket buret sitt og trengte det for å føle seg trygg og for å kunne slappe av. Første dagen her

kikket han innom buret, siden har han verken sett på det eller vært innom. Det gleder meg at han kan finne tryghet uten å være i bur. Ellers er min erfaring at når hunder vandrer om natten så handler det kun om å finne en god plass å ligge, så ikke særlig sjanse for at de skader seg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 hours ago, Nemi1 said:

Ellers er min erfaring at når hunder vandrer om natten så handler det kun om å finne en god plass å ligge, så ikke særlig sjanse for at de skader seg

Og skulle hunden vandre av andre grunnen hjelper det ikke med passivisering i bur. Det løser ikke den underliggende årsaken til at hunden ikke finner ro.

  • Like 1
  • Thanks 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...