Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har bare hatt hannhunder, vet akkurat hva som skal gjøres om de har hatt «våte drømmer» og ikke får utstyret sitt tilbake igjen selv, hvordan man dealer med forhudskatarr etc. 

- Neste gang skal jeg derimot ha tispe og problemer relatert til dette kjønnet samt syklusen vet jeg ikke så mye om.

Så jeg trenger å lære mer, noen som vil komme med råd om hva man burde være obs på samt holde utkikk etter? ?

Skrevet

Det eneste jeg kommer på i farta er livmorbetennelse, som kan være skikkelig skummelt. For noen er det sikkert også litt å tenke på rundt løpetid og blodsøl, men min blør nesten ikke så der har ikke jeg så mye fornuftig å komme med.

Skrevet

Som Wilhelmina sier, livmorbetennelse og blodsøl ved løpetid. Før min ble kastrert holdt hun seg greit ren selv, min forrige brukte jeg tispetruse på, så ikke noe stress. Ved livmorbetennelse vil tispen få rødbrun, illeluktende utflod (ikke ved lukket livmorbetennelse), de drikker og tisser mer, nedsatt matlyst og oppkast, de kan virke stive i bakparten, allmenntilstanden kan etterhvert bli påvirket og de kan få feber. Ved lukket vil jo ikke pusset komme ut og tispen kan få større bukomfang. Dette kommer gjerne i tiden etter løpetid, så greit å være obs, det kan utvikle seg fort! 

Noen har også utfordringer i forbindelse med innbilt, men de fleste takler det greit (min måtte kastreres pga stress i den forbindelse). De kan også lettere få UVI enn hannhunder.

  • Like 1
Skrevet

I tillegg til det som er nevnt: vaginitt (vanligst hos valper?) og jursvulster.

Og så bør man tenke på at løpetid kan ekskludere fra kurs og konkurranser.

Skrevet
4 timer siden, Stjerneskinn skrev:

Jeg har bare hatt hannhunder, vet akkurat hva som skal gjøres om de har hatt «våte drømmer» og ikke får utstyret sitt tilbake igjen selv, hvordan man dealer med forhudskatarr etc. 

- Neste gang skal jeg derimot ha tispe og problemer relatert til dette kjønnet samt syklusen vet jeg ikke så mye om.

Så jeg trenger å lære mer, noen som vil komme med råd om hva man burde være obs på samt holde utkikk etter? ?

Har ikke noe godt svar da jeg har to hannhunder. Men har du funnet ut hvordan man dealer med forhudskatarr?? What is the secret? Blir jo aldri kvitt det..

Skrevet (endret)

Takker for svar, har jo hørt om alt, men vet lite om hva som man burde holde utkikk etter.

Finnes det noe man kan gjøre for å prøve å forebygge noe av dette? Annet enn å ikke la tispa ha pipeleker/kosedyr etter løpetiden og evt gi henne ekstra mye mosjon mtp innbilt? Samt mye væske/regelmessig vannlating/unngå kaldt underlag mtp UVI.

— @Miloficent Jeg har gjort som beskrevet her: http://tormaha.com/PDFformat/Stellavhund/forhudsrens.pdf 

Brukte sterilt saltvann på engangsflasker, holdt væsken inne en stund og massert litt for å fordele det før det ble sluppet ut igjen. Noen ganger ukentlig for å forebygge, og da har jeg heller ikke opplevd at det har blitt noe betennelse igjen etter at jeg begynte med det. 

Når det først er ordentlig betennelse må det etter min erfaring rens fra f.eks Optima til, og ikke gi seg med en gang det virker bra, men holde på en stund til. 

(Nå slipper jeg derimot dette da min har blitt kastrert, av andre grunner.)

Endret av Stjerneskinn
Skrevet
Akkurat nå, Stjerneskinn skrev:

Takker for svar, har jo hørt om alt, men vet lite om hva som man burde holde utkikk etter.

Finnes det noe man kan gjøre for å prøve å forebygge noe av dette? Annet enn å ikke la tispa ha pipeleker/kosedyr etter løpetiden og evt gi henne ekstra mye mosjon mtp innbilt? Samt mye væske/regelmessig vannlating/unngå kaldt underlag mtp UVI.

Ikke egentlig, alle tisper går gjennom de samme hormonsyklusene, men noen blir mer berørt av det enn andre. Hvis det blir et problem med innbilt så kan visst galastop prøves, men det har jeg ingen erfaring med selv. Og alt kan fungere som valp, ikke bare kosedyr og pipeleker. Min fant en halvlitersflaske som fungerte utmerket :lol: Valper er spesielt utsatt for UVI, så bare bruk sunn fornuft. 

  • Like 1
Skrevet

Følte meg litt truffet her om dagen da en eier av løpetispe ble hengt ut på en internasjonal side for å legge ut bilde av og spørre om det er normalt at de skal hovne mye opp under løp (det så altså ikke direkte smekkert ut). Det kunne vel like gjerne vært meg. ?

  • Haha 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...