Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en blanding av border collie og DSG på 11 mnd. Hun hadde sin første løpetid nå som varte i 3 uker, og i etterkant har hun begynt å jokke på meg og mamma i første omgang. Hvis jeg har tatt på body lotion på beina så begynner hun å slikke det av, veldig ivrig, det har hun gjort hele tiden, men nå glir dette gjerne over i jokking på beinet mitt. Dette har vart i flere uker nå og hun har begynt å gjøre det på flere folk, samboeren min og svigerfar osv? hun gjør det bare helt ut av det blå virker det som og slutter like fort, et par ganger om dagen. Hun har også fått håvne melkekjertler.
noen som har noe erfaring med dette, trodde det bare var hormoner og at det ville gå over etterhvert, men nå har set gått 3 uker fra løpetida var over.

Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Innbilt kanskje? Hvor mye aktivitet får hun?

Når hun begynner å slikke ville jeg uansett avbrutt det før det utvikler seg.

Det er visst litt tidlig for å være innbilt drektig, både alder og tid etter løpetid. 
Hun får mye aktivitet, 3 turer om dagen og lek /agility. Vi får avleder henne så fort hun starter med slikking og jokking og det går helt fint. Så det er ikke noe stort problem egentlig, lurer mer på om noen andre har opplevd dette og om det evt gir seg av seg selv. 

Skrevet
Just now, Marley said:

Det er visst litt tidlig for å være innbilt drektig, både alder og tid etter løpetid. 

Er hun gammel nok til å få løpetid er hun gammel nok til innbilt svangerskap også. 

  • Like 2
Skrevet
Akkurat nå, Wilhelmina skrev:

Er hun gammel nok til å få løpetid er hun gammel nok til innbilt svangerskap også. 

Ja for du er veterinær eller? En annen veterinær fortalte meg nemlig at det var veldig lite sannsynlig.

Skrevet
Akkurat nå, Piglet skrev:

Jeg tenker innbilt, min var stresset fra litt før løpetiden til noen uker etter hun hadde fått "valper". Får hun noe mental aktivitet? Jeg ville økt det litt. 

Jeg er hjemmeværende for tiden så hun får mye oppmerksomhet, turer, bading osv, også driver vi med litt agility ute på plenen her med hinderbane, også gjemmer jeg godbiter og trener på triks. Kan ikke skjønne at det skal skorte på hverken aktivitet eller mentaltrening, andre valper sitter jo alene hele dagen mens familien er på jobb og skole. Hun får også masse hvile og jeg oppfatter henne ikke som stresset.  

Skrevet
Just now, Marley said:

Ja for du er veterinær eller? En annen veterinær fortalte meg nemlig at det var veldig lite sannsynlig.

Lite sannsynlig kanskje, men det kan likevel skje. Min ble innbilt allerede på første løpetid og nesten med en gang etter løpetiden også. 

Skrevet
Just now, Th3a said:

Lite sannsynlig kanskje, men det kan likevel skje. Min ble innbilt allerede på første løpetid og nesten med en gang etter løpetiden også. 

Lite sannsynlig at en 11 mnd gammel tispe får innbilt svangerskap? Det er da virkelig helt normalt i den alderen (og mye yngre også). Det har jo en direkte sammenheng med de hormonelle svingninger som oppstår i forbindelse med løpetiden.

Skrevet
Just now, Wilhelmina said:

Lite sannsynlig at en 11 mnd gammel tispe får innbilt svangerskap? Det er da virkelig helt normalt i den alderen (og mye yngre også). Det har jo en direkte sammenheng med de hormonelle svingninger som oppstår i forbindelse med løpetiden.

Jeg har ikke hørt om tisper som blir så påvirket på sin første løpetid, men så har jeg en helt annen rase også. :) Da er det vel vanligere enn jeg trodde, men fullt mulig uansett; som jeg sa til TS.

Skrevet (endret)
Just now, Th3a said:

Jeg har ikke hørt om tisper som blir så påvirket på sin første løpetid, men så har jeg en helt annen rase også. :) Da er det vel vanligere enn jeg trodde, men fullt mulig uansett; som jeg sa til TS.

Ja, det kan nok helt sikkert være relatert til rase også. Små hunder blir jo gjerne kjønnsmodne tidligere. Min var vel ikke mer enn 6 mnd hvis jeg husker rett, og hun har hatt (mildt) innbilt fra første løpetid.

Endret av Wilhelmina
Skrevet

Kan være hormonelt, en 11mnd gammel tispe er en unghund med mye hormoner i sving. Trenger ikke ha noen direkte sammenheng med løpetiden heller, men kan selvfølgelig være hormonelle ettervirkninger av den eller innbilt (som definitivt skjer med "så" unge hunder også, min forrige tispe var innbilt etter hver eneste løpetid hun hadde).

Jukking er også en adferd som kan knyttes til stress eller frustrasjon, som oftest i kombinasjon med at de er unge og hormonelle, men voksne hunder kan også gjøre det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...