Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi hentet valpen vår i helgen, og det går stort sett veldig fint. Han er trent til å tisse/bæsje på matte inne og det funker veldig bra, men vi vil jo trene ham til å gå på do ute. Tar ham derfor ut etter måltid og søvn osv. Bæsj kommer gjerne etter mat, men de gangene vi tar ham rett ut da, ender det med at han nekter å bæsje og heller oppfører seg veldig rart. I går begynte han å grave febrilsk på lekeplassen, og det var ikke mulig å "nå inn til ham". Et lite øyeblikk så jeg for meg at han kom til å grave opp et lik (litt mye krim på TV), og til slutt endte det med at jeg måtte bære ham forsiktig inn - og han løp rett til matta si og bæsja. Så vi ser jo tegnene hans på at han må bæsje, men han får det ikke til ute, og plages rett og slett. Ikke noe feil med konsistensen heller, ettersom det går helt fint når han kommer inn (og han får heller ikke kjeft for å bæsje inne, for å legge til det - heller ros).

Noen med erfaring på dette? 

Skrevet

Jepp, ulempen med å lære hundene å gå på do inne...

Ingen erfaring nei, men ville bare fortsatt å ta ham med ut når han må på do, og etter mat, aktivitet osv.

Hva med om dere er ute lenge, på besøk, tur osv?

Skrevet

Hva med å bære ham inn, sette ham ned på matta, og så plukke ham opp og gå rett ut igjen før han rekker å bæsje? Han vil slappe av litt i muskulaturen når han tror han skal få bæsje på matta, slik at han ikke greier å holde seg lenger når han kommer ut igjen. Mange har hatt hell med det med valper som ikke vil tisse ute, å bare gå inn og så snu i døra og gå ut igjen. Jeg ville bare prøvd det når han helt tydelig graver og er ukomfortabel, prøv ellers å bare få ham til å tilbringe tid ute og gjerne løpe litt rundt istedenfor å fiksere på gravingen. Lek og løping hjelper til det også.

Skrevet

Ja, vi får gjøre noen forsøk på det. Må kanskje først forflytte disse mattene litt nærmere døra, så det ikke blir så langt å gå med ham.

Å få ham bort fra gravinga i går var helt umulig. Jeg bar ham 20 meter vekk, men han dro bare tilbake og så helt vill ut. Jeg ble skikkelig redd. Håper ikke det der skjer igjen. Stakkars liten!

Takk for tips.

Skrevet

Mattene bør definitivt være ved døra ja. Og gå litt lengre unna huset enn rett utenfor når du prøver å få ham til å gjøre fra seg ute.

Har de vært noe ute og gjort fra seg hos oppdretter i det hele tatt?

Skrevet
Just now, Shlush said:

Har dere prøvd å legge matta ute? 

Ja, funker for tiss (men han tisser også rett på gresset). 

2 hours ago, simira said:

Mattene bør definitivt være ved døra ja. Og gå litt lengre unna huset enn rett utenfor når du prøver å få ham til å gjøre fra seg ute.

Har de vært noe ute og gjort fra seg hos oppdretter i det hele tatt?

Usikker. 

Har selvsagt plassert matta lengst vekk fra døra, så vi får vel flytte den litt og litt. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...