Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Skrev et blogginnlegg om den første måneden med Wuna, kan leses her for de interesserte: https://bettyjorda.wordpress.com/2019/05/27/torneryds-wuna-den-forste-maneden/

På hjemmesiden skriver jeg forøvrig også treningsdagbok!

Oppdretterne var veldig begeistret for det jeg hadde skrevet, og delte innlegget og skrev en hyggelig tekst, og plutselig hadde jeg masse lesere i Sverige, artig! Skal skrive en ny rapport etter vi har vært på treningssamling denne helgen!

  • Like 5
  • Svar 55
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Wuna prøver sin fremtidige arbeidsuniform! På torsdag fikk hun prøve seg på sitt første overvær etter figuranter i terreng, og sitt tredje overvær noen sinne. Hun viser stor figurantinteress

Nå må valpen få seg en egen tråd hun også! Wuna er en svart schäferhund som skal bli redningshund når hun blir stor, forhåpentligvis trippelgodkjent! Det er i hvertfal målet!  Torsdag 25 April ko

Wuna har lært seg frysmarkering!

Posted Images

Skrevet (endret)

Så søt ? vet du hvor mye hun veier? 

Kan jeg forresten spørre hvordan du starter å lære inn frysmarkering? ?

Endret av jma
Skrevet
3 timer siden, jma skrev:

Så søt ? vet du hvor mye hun veier? 

Kan jeg forresten spørre hvordan du starter å lære inn frysmarkering? ?

Sist jeg veide henne var da hun var 12 uker, da var hun 10,6 kg. Kanskje jeg skal kjøre og veie henne i morgen! Torsdag er eneste dagen jeg rekker åpningstiden til dyrlegen og har ikke vekt hjemme. 

Jeg bruker klikker og pølsebiter. Starter med å legge ned en liten gjenstand og bare klikke og belønne med en gang for nysgjerrigheten. Få inn noen kjappe repetisjoner så tar det ikke lang tid før de skjønner at det er noe med den der gjenstanden. Belønner med å slippe gjenstanden over hodet og rett ned oppå gjenstanden. Hun hadde egentlig ikke helt lært seg klikkeren da jeg begynte men det var en fin måte å få inn begge deler. Klikker rett etter jeg slipper godbiten i starten slik at godbiten kommer direkte etter klikket. Så er det bare å flytte på gjenstanden etterhvert og å utvide tiden hun skal markere, finpusse og legge på mer og mer forstyrrelser sakte men sikkert. Husk mange men korte økter med en valp. 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Sofie & Aska skrev:

Sist jeg veide henne var da hun var 12 uker, da var hun 10,6 kg. Kanskje jeg skal kjøre og veie henne i morgen! Torsdag er eneste dagen jeg rekker åpningstiden til dyrlegen og har ikke vekt hjemme. 

Jeg bruker klikker og pølsebiter. Starter med å legge ned en liten gjenstand og bare klikke og belønne med en gang for nysgjerrigheten. Få inn noen kjappe repetisjoner så tar det ikke lang tid før de skjønner at det er noe med den der gjenstanden. Belønner med å slippe gjenstanden over hodet og rett ned oppå gjenstanden. Hun hadde egentlig ikke helt lært seg klikkeren da jeg begynte men det var en fin måte å få inn begge deler. Klikker rett etter jeg slipper godbiten i starten slik at godbiten kommer direkte etter klikket. Så er det bare å flytte på gjenstanden etterhvert og å utvide tiden hun skal markere, finpusse og legge på mer og mer forstyrrelser sakte men sikkert. Husk mange men korte økter med en valp. 

Omtrent samme størrelse som hu mi da ? Ja, det er sånn vi har begynt. Har bare aldri gjort det før så føler meg litt usikker ? Tusen takk for svar 

Skrevet

Takk!

Hun har vokst mye i det siste, har ikke veid henne siden hun var 12 uker og da var hun 10,6 kg. Nå begynner hun å bli mer heftig og på i leken. Er i gang med tannfelling, mistet 4 valpetenner foreløpig. 

Noen nyere (mobil)bilder:

 

1D28711D-77D5-4ECF-AFB7-F5CA8462EE4D.jpeg

3CA2D97C-3C89-4288-8184-2792DA4DBD59.jpeg

A1EEC288-AF18-4945-9435-F75B961764F5.jpeg

2BB209F8-B230-476C-9967-39A6617667DC.jpeg

C1F49548-247C-412C-8360-558E3AA0E7A7.jpeg

EB4364C9-9E5A-4786-BEAF-644FDA4E87EB.jpeg

6739EC65-C411-4B76-9B6C-F961C6F99530.jpeg

5631A3FA-C32D-4512-998C-088E83E8C72B.jpeg

4CE846E8-8A12-48F4-8A5E-074EEFB6D6A5.jpeg

  • Like 2
  • 2 months later...
Skrevet
14 timer siden, HeleneFS skrev:

Så herlig! Passer hun inn i uniformen nå?

Jeg tror det nærmer seg! Har ikke prøvd siden de forrige bildene! Hun bruker ihvertfal Aska sin gamle elev-vest nå! Halsbåndene er fortsatt litt store. Har fått veid henne nå. 7 måneder og 25 kg. 

 

BF0FCEE6-59D0-498E-8AD4-C305CDCAA1C0.jpeg

  • 1 month later...
  • 3 months later...
Skrevet

Igår ble Wuna 1 år! Veier nå 27 kg. Siden sist har hun begynt sin lavinehundkarriere med å bli C-godkjent lavine! Ser meget lovende ut!

Hun har en energi ut av en annen verden ? Elsker å jobbe. Stor jakt og kamplyst, lydig, snill, gal. A5D7F1EF-BD91-447E-9C05-F7AC9A40C089.thumb.jpeg.eae60f2b0f30d25aab014e4f152b3daa.jpegB79AB15E-5636-40C5-93A5-D19F89E38458.thumb.jpeg.77554a356c8417b4b560a8c688f28e21.jpeg

22DAA010-3273-4BF2-A494-2E93B41A04E0.thumb.jpeg.2aea66e41f97b7bd7cb724b8c202ed28.jpeg

6F892C67-9B2D-4EBB-B88A-4307C0B38B65.thumb.jpeg.82282e5417ba31f4c201cab399ddc370.jpeg
1448E1DD-663E-4C62-BC28-46738B635809.thumb.jpeg.c287d5de565ecc000038e8d29adc20a6.jpeg

C396DB0D-971F-49FC-AE2D-3D910AFCEE9E.thumb.jpeg.315b915c8f4ee92e845becb0b54076e2.jpeg

899B0B0D-CF09-4227-945A-1D5D66DB34D2.jpeg

  • Like 9
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...