Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Skrev et blogginnlegg om den første måneden med Wuna, kan leses her for de interesserte: https://bettyjorda.wordpress.com/2019/05/27/torneryds-wuna-den-forste-maneden/

På hjemmesiden skriver jeg forøvrig også treningsdagbok!

Oppdretterne var veldig begeistret for det jeg hadde skrevet, og delte innlegget og skrev en hyggelig tekst, og plutselig hadde jeg masse lesere i Sverige, artig! Skal skrive en ny rapport etter vi har vært på treningssamling denne helgen!

  • Like 5
  • Svar 55
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Wuna prøver sin fremtidige arbeidsuniform! På torsdag fikk hun prøve seg på sitt første overvær etter figuranter i terreng, og sitt tredje overvær noen sinne. Hun viser stor figurantinteress

Nå må valpen få seg en egen tråd hun også! Wuna er en svart schäferhund som skal bli redningshund når hun blir stor, forhåpentligvis trippelgodkjent! Det er i hvertfal målet!  Torsdag 25 April ko

Wuna har lært seg frysmarkering!

Posted Images

Skrevet (endret)

Så søt ? vet du hvor mye hun veier? 

Kan jeg forresten spørre hvordan du starter å lære inn frysmarkering? ?

Endret av jma
Skrevet
3 timer siden, jma skrev:

Så søt ? vet du hvor mye hun veier? 

Kan jeg forresten spørre hvordan du starter å lære inn frysmarkering? ?

Sist jeg veide henne var da hun var 12 uker, da var hun 10,6 kg. Kanskje jeg skal kjøre og veie henne i morgen! Torsdag er eneste dagen jeg rekker åpningstiden til dyrlegen og har ikke vekt hjemme. 

Jeg bruker klikker og pølsebiter. Starter med å legge ned en liten gjenstand og bare klikke og belønne med en gang for nysgjerrigheten. Få inn noen kjappe repetisjoner så tar det ikke lang tid før de skjønner at det er noe med den der gjenstanden. Belønner med å slippe gjenstanden over hodet og rett ned oppå gjenstanden. Hun hadde egentlig ikke helt lært seg klikkeren da jeg begynte men det var en fin måte å få inn begge deler. Klikker rett etter jeg slipper godbiten i starten slik at godbiten kommer direkte etter klikket. Så er det bare å flytte på gjenstanden etterhvert og å utvide tiden hun skal markere, finpusse og legge på mer og mer forstyrrelser sakte men sikkert. Husk mange men korte økter med en valp. 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Sofie & Aska skrev:

Sist jeg veide henne var da hun var 12 uker, da var hun 10,6 kg. Kanskje jeg skal kjøre og veie henne i morgen! Torsdag er eneste dagen jeg rekker åpningstiden til dyrlegen og har ikke vekt hjemme. 

Jeg bruker klikker og pølsebiter. Starter med å legge ned en liten gjenstand og bare klikke og belønne med en gang for nysgjerrigheten. Få inn noen kjappe repetisjoner så tar det ikke lang tid før de skjønner at det er noe med den der gjenstanden. Belønner med å slippe gjenstanden over hodet og rett ned oppå gjenstanden. Hun hadde egentlig ikke helt lært seg klikkeren da jeg begynte men det var en fin måte å få inn begge deler. Klikker rett etter jeg slipper godbiten i starten slik at godbiten kommer direkte etter klikket. Så er det bare å flytte på gjenstanden etterhvert og å utvide tiden hun skal markere, finpusse og legge på mer og mer forstyrrelser sakte men sikkert. Husk mange men korte økter med en valp. 

Omtrent samme størrelse som hu mi da ? Ja, det er sånn vi har begynt. Har bare aldri gjort det før så føler meg litt usikker ? Tusen takk for svar 

Skrevet

Takk!

Hun har vokst mye i det siste, har ikke veid henne siden hun var 12 uker og da var hun 10,6 kg. Nå begynner hun å bli mer heftig og på i leken. Er i gang med tannfelling, mistet 4 valpetenner foreløpig. 

Noen nyere (mobil)bilder:

 

1D28711D-77D5-4ECF-AFB7-F5CA8462EE4D.jpeg

3CA2D97C-3C89-4288-8184-2792DA4DBD59.jpeg

A1EEC288-AF18-4945-9435-F75B961764F5.jpeg

2BB209F8-B230-476C-9967-39A6617667DC.jpeg

C1F49548-247C-412C-8360-558E3AA0E7A7.jpeg

EB4364C9-9E5A-4786-BEAF-644FDA4E87EB.jpeg

6739EC65-C411-4B76-9B6C-F961C6F99530.jpeg

5631A3FA-C32D-4512-998C-088E83E8C72B.jpeg

4CE846E8-8A12-48F4-8A5E-074EEFB6D6A5.jpeg

  • Like 2
  • 2 months later...
Skrevet
14 timer siden, HeleneFS skrev:

Så herlig! Passer hun inn i uniformen nå?

Jeg tror det nærmer seg! Har ikke prøvd siden de forrige bildene! Hun bruker ihvertfal Aska sin gamle elev-vest nå! Halsbåndene er fortsatt litt store. Har fått veid henne nå. 7 måneder og 25 kg. 

 

BF0FCEE6-59D0-498E-8AD4-C305CDCAA1C0.jpeg

  • 1 month later...
  • 3 months later...
Skrevet

Igår ble Wuna 1 år! Veier nå 27 kg. Siden sist har hun begynt sin lavinehundkarriere med å bli C-godkjent lavine! Ser meget lovende ut!

Hun har en energi ut av en annen verden ? Elsker å jobbe. Stor jakt og kamplyst, lydig, snill, gal. A5D7F1EF-BD91-447E-9C05-F7AC9A40C089.thumb.jpeg.eae60f2b0f30d25aab014e4f152b3daa.jpegB79AB15E-5636-40C5-93A5-D19F89E38458.thumb.jpeg.77554a356c8417b4b560a8c688f28e21.jpeg

22DAA010-3273-4BF2-A494-2E93B41A04E0.thumb.jpeg.2aea66e41f97b7bd7cb724b8c202ed28.jpeg

6F892C67-9B2D-4EBB-B88A-4307C0B38B65.thumb.jpeg.82282e5417ba31f4c201cab399ddc370.jpeg
1448E1DD-663E-4C62-BC28-46738B635809.thumb.jpeg.c287d5de565ecc000038e8d29adc20a6.jpeg

C396DB0D-971F-49FC-AE2D-3D910AFCEE9E.thumb.jpeg.315b915c8f4ee92e845becb0b54076e2.jpeg

899B0B0D-CF09-4227-945A-1D5D66DB34D2.jpeg

  • Like 9
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...