Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva trenger man til hunden?


Colargol
 Share

Recommended Posts

Hva trenger en hund, sånn egentlig? 

Har du noen favoritter/favorittmerker/lure ting å anbefale?

 

(Vi får valp om litt, og av diverse årsaker har jeg ikke hatt mulighet til å forberede det praktiske enda. Vanligvis ville jeg kost meg med å planlegge god tid i forveien, men ettersom det ikke går nå kjenner jeg at jeg er en smule stressa for alt jeg må rekke før valpen kommer)

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Før jeg fikk valpen i hus trålet jeg finn og salgssider på Facebook for brukt utstyr. Kjøpte sele, bånd, skåler og diverse leker brukt. Ting som enten blir for lite eller ødelagt kjøpte jeg ikke nytt. Det meste var brukt av valper og nesten helt nytt til en brøkdel av prisen. Min valp har gått fra 5kg til 23kg på 5 måneder, så det er ikke lenge hver ting kan brukes.

 

Bur, seng, klotang og børste kjøpte jeg nytt. Det skal holde litt lengre og må være riktig størrelse og kvalitet. Med klotang er det viktig at den ikke klemmer kloen for mye og at du kan klippe veldig lite om gangen. Tror min er av merke Millers? Veldig fornøyd med den. Fikk den anbefalt på dyrebutikken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er valpen her snart 5 mnd, og så langt har vi brukt hundesenga, skåler(med matter under for å unngå så mye søl på gulvet), beholder til hundemat, sele, halsbånd, et leiebånd + langline og et dekken. Av stelleutstyr har vi brukt børste, kloklipper, flåttfjerner, ørerens, tannbørste/tannkrem og termometer. Så har hun en hel haug leker. Bur bruker jeg ikke. Tror det var det meste, jo godbitbagen da, er mye brukt. 

Anbefaler å kjøpe sele med gode justeringsmuligheter så valpen kan vokse med den, så du slipper å bytte så ofte. Også er jeg veldig glad i matvekten min fra IKEA, for første gang har jeg faktisk kontroll på hvor mye hunden min eter.

Endret av Mirapusen
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man trenger strengt talt ikke særlig mye. Hundemat, vannskål/matskål, halsbånd/leiebånd, klotang, noe å ligge på, og noe å tygge på/leke med. Valper tygger på ting, så å bruke dyre dommer på hundeseng etc anbefaler jeg ikke. Gamle tepper etc funker helt ypperlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med ny hund!

Hva man trenger kommer jo an på rase(type) og størrelse. Klotang og børsteutstyr kan man kjøpe etterhvert, men det man "må" ha hjemme idet valpen kommer er:
hundemat (ofte får man med litt fra selger)
skåler
bånd (sele eller hals- og leiebånd)
bærsjeposer
tyggeleker/tyggebein (hvis man ikke lager noen selv)*
Evt. bilbur (hvis man skal hente valpen med bil)
Evt. dekken/klær (hvis rasen krever det)
Evt. hundeseng (kan bruke teppe/pledd man kanskje har hjemme fra før da det sikkert er best å finne ut av hunden egentlig ønsker å ligge i en seng før man kjøper en til dyre dommer)

:-)
Susanne

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke stress! Vi endte opp med å skaffe oss det meste etter valpen var i hus. Da tok vi den med til dyrebutikk og fikk prøve på sele og halsbånd. Som flere har nevnt er dette forbruksvarer. Vi har vel hatt fire forskjellige seler til vår valp hittil, hun er 7 måneder nå. Og nå er også den siste selen som jeg trodde skulle passe henne som voksen begynt å bli litt knapp.

Utover det så er jo mat- og vannskål lurt å ha. Vi ble anbefalt å kjøpe i enten keramikk eller stål på grunn av at de er enkler å vaske rene. I tillegg er vannskålen vår ganske dyp, slik at den rommer ganske mye. Hundene sliter mer med å drikke hvis skålen er bred og grunn. 

En plastbeholder til hundemat er lurt å ha, for da kan du ha fôret lett tilgjengelig på kjøkkenet.

Dersom dere ønsker å bruke tissematter til dotrening har jeg hørt at det er billigere å kjøpe på apotek i stedet for dyrebutikk. 

Valper kan vel slite litt om det blir kaldt, ettersom de ikke har underull. Så et dekken kan være lurt.

Utover det så er det liksom ikke så mye man MÅ ha. Valpen er jo litt som en baby i starten. Den må få nærhet, mat, vann og få gå ut. Og om den da sover på gulvet eller i en seng til tusenvis av kroner så er den stort sett fornøyd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for mange gode tips! Nå har jeg laget meg en liste, og begynt å lete hos diverse nettbutikker - men utvalget er jo ENORMT!  Har dere tips til gode merker som funker bra? Noe skjønner jeg er forbruksvare etterhvert som valpen vokser, mens andre ting - som klotang - er kanskje greit å kjøpe en som er bra først som sist?

Og halsbånd/sele/bånd: ? Der er det jammen meg mye å velge på! Noen tips til hva jeg bør se etter? (Golden retriever valp)

Eller andre innspill til handlelista mi, så setter jeg veldig pris på det!!

HANDLELISTE:

Halsbånd

Sele

Bånd

Mat- og vannskål i stål

Klotang

Børste

Beholder til hundematen

Mat

Godbiter

Leker

Bæsjeposer

(seng venter jeg med. Har diverse tepper, og tenker å kjøpe et sånt «luddeskinn» på IKEA for å teste om det kan funke)

Bilkjøring: Har fastmontertgitter i bilen som deler opp bagasjerommet (beregnet på hundehold). Tenker at det kan funke? Legger inn et teppe så det blir mykt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Både halsbånd og sele ville jeg kjøpt justerbart, ettersom valpen vokser mye i starten. Det må uansett byttes på sikt, men greit å passe på at det kan vare litt lengre i alle fall. Vi hadde en helt enkel H-sele til valpen vår da han var helt liten, som kunne justeres alle veier. Tror det var av merket Rogz. Vi har brukt mer penger på en sele av et godt merke nå som han har begynt å vokse til, men jeg ville nok ikke brukt mye penger på dyre merker på den første selen - det viktigste er at den sitter godt på. Ta gjerne med valpen i dyrebutikken og prøv på, de er ofte flinke til å hjelpe til :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Artemis skrev:

Når det gjelder klotang så er jeg som flere glad i denne: https://www.dyrekassen.no/millers-forge-klotang-roed?gclid=EAIaIQobChMI8Lmoj-2K3wIVDeWaCh2SZQKGEAQYASABEgJTjfD_BwE Ikke er den av de dyreste heller.


Den der er super. Den en skarp og god å holde i. 

Til min lille har jeg kjøpt rimelige ting som kan justeres når han var liten. Liker hunder sin smart serie av halsbånd og seler, for de er myke og lette og kan justeres mye. 

I tillegg til det du har skrevet opp ville jeg kjøpt langline. Jeg ville ikke kjøpt dyre senger eller tepper til den. Noen valper tygger istykker tingene sine, så da er det bedre å kjøpe det når de er voksen. Lykke til med bebisen :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Colargol skrev:

Langline ja. Det er kanskje kjekt å ha!

Men nytt spørsmål dukket opp: trenger de både halsbånd og sele? Bruker hunder i dag halsbånd hele tiden (ca hundre år siden jeg sist hadde hund, og hun hadde halsbånd på hele tiden, men er usikker på om det er vanlig i dag?)

Det spørs litt hva dere skal med hunden! Vi bruker ingenting på hunden her hjemme, og stort sett bruker vi sele på tur. Men halsbånd er kjekt å ha hvis dere skal øve på å gå pent i bånd, for eksempel «gå i byen» eller lignende. Det er også ofte et krav på valpekurs og andre hundekurs at de skal ha halsbånd og vanlig leiekobbel. Så det kommer rett og slett litt an på deres tanker. Skal hunden gå mest i skogen, eller i by. Skal dere på kurs osv.

For vår del så ventet vi med å kjøpe halsbånd og leiekobbel til valpen var ca 14 uker, og vi skulle på valpekurs. Vi begynte heller ikke med ordentlig båndtrening før dette, da hun liksom var for liten. Etter min mening bør de ikke bruke bånd hvis de baaare drar og «kveles». Så da er det bedre å vente til de blir litt eldre og man har trent på kontakt ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Sunnivamb said:

Men halsbånd er kjekt å ha hvis dere skal øve på å gå pent i bånd, for eksempel «gå i byen» eller lignende. Det er også ofte et krav på valpekurs og andre hundekurs at de skal ha halsbånd og vanlig leiekobbel.

Man kan helt fint lære hunden å gå pent  i sele, og et kurs som krever halsbånd hadde jeg styrt langt unna.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 minutes ago, Colargol said:

Langline ja. Det er kanskje kjekt å ha!

Men nytt spørsmål dukket opp: trenger de både halsbånd og sele? Bruker hunder i dag halsbånd hele tiden (ca hundre år siden jeg sist hadde hund, og hun hadde halsbånd på hele tiden, men er usikker på om det er vanlig i dag?)

Gjør det du tenker du er komfortabel med du ? jeg synes det er praktisk med begge deler, hver til sitt bruk/situasjon. Det er på ingen måte uvanlig eller unormalt og bruke halsbånd, selv om mange liker å bruke sele på tur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

15 minutter siden, Colargol skrev:

Langline ja. Det er kanskje kjekt å ha!

Men nytt spørsmål dukket opp: trenger de både halsbånd og sele? Bruker hunder i dag halsbånd hele tiden (ca hundre år siden jeg sist hadde hund, og hun hadde halsbånd på hele tiden, men er usikker på om det er vanlig i dag?)

Jeg bruker sele på tur, men jeg har på halsbånd mye egentlig både inne og ute når hunden er ung fordi jeg bruker det litt forskjellig. For eksempel synes jeg det er greit å lære valpen å følge når jeg tar i halsbåndet. Noen ganger var det et hjelpemiddel for å holde han i ro og sånn, men jeg bruker aldri langline i halsbånd. Jeg binder aldri fast i halsbånd, og jeg bruker ikke halsbånd på tur før jeg vet at hunden ikke trekker i det. Jeg bruker halsbånd på trening. Så begge deler er greit til hvert sitt bruk, og du må føle på hva du synes er best :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Sunnivamb said:

Hvorfor?

For meg sier det noe om manglende kompetanse hos instruktør dersom man ikke klarer å trene hund like godt i sele som i halsbånd. Min erfaring er at denne type instruktører bruker halsbånd fordi det gir bedre kontroll gjennom å kunne påføre hunden ubehag ved rykk og napp (hva oppnår man ellers med halsbånd som ikke kan trenes med sele?), og for meg er det i alle fall helt uaktuelt å ha noe ned den type trening å gjøre.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Wilhelmina skrev:

For meg sier det noe om manglende kompetanse hos instruktør dersom man ikke klarer å trene hund like godt i sele som i halsbånd. Min erfaring er at denne type instruktører bruker halsbånd fordi det gir bedre kontroll gjennom å kunne påføre hunden ubehag ved rykk og napp (hva oppnår man ellers med halsbånd som ikke kan trenes med sele?), og for meg er det i alle fall helt uaktuelt å ha noe ned den type trening å gjøre.

Det er mulig noen instruktører bruker halsbåndet for kontroll, men de gangene jeg har opplevd at kurs «krever» både halsbånd og sele, så har det ikke vært tilfellet. Da har det vært med en tanke om at hunden skal lære at når halsbåndet er på, så betyr det at den skal gå pent, uten å trekke, mens med sele så skulle den vite at den hadde mer frihet. Personlig ble dette skillet unaturlig for meg og jeg gjør det ikke slik, men det var på ingen måte lagt opp til at man skulle kontrollere hunden gjennom ubehag. Tvert i mot.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Wilhelmina skrev:

For meg sier det noe om manglende kompetanse hos instruktør dersom man ikke klarer å trene hund like godt i sele som i halsbånd. Min erfaring er at denne type instruktører bruker halsbånd fordi det gir bedre kontroll gjennom å kunne påføre hunden ubehag ved rykk og napp (hva oppnår man ellers med halsbånd som ikke kan trenes med sele?), og for meg er det i alle fall helt uaktuelt å ha noe ned den type trening å gjøre.

Støtter kommentaren over! De to hundeskolene jeg har vært på anbefalte at man brukte halsbånd på kurs for å skille mellom «nå kan vi gå litt mer fritt og snuse der vi vil» til «nå skal vi trene og søke kontakt med eier». Det var forsåvidt ikke slik at det ikke var lov å bruke sele, men de anbefalte halsbånd. Også fordi at du har båndet litt nærmere hodet til hunden og dermed har gode forutsetninger for kontakt med hunden på stramt bånd. Men som nevnt synes ikke jeg man skal bruke halsbånd med mindre man har trent en del kontakt med hunden og dermed har kontroll på at den ikke trekker hit og dit. Dette opplever jeg også kursinstruktører som opptatt av.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Sunnivamb said:

Støtter kommentaren over! De to hundeskolene jeg har vært på anbefalte at man brukte halsbånd på kurs for å skille mellom «nå kan vi gå litt mer fritt og snuse der vi vil» til «nå skal vi trene og søke kontakt med eier». Det var forsåvidt ikke slik at det ikke var lov å bruke sele, men de anbefalte halsbånd. Også fordi at du har båndet litt nærmere hodet til hunden og dermed har gode forutsetninger for kontakt med hunden på stramt bånd. Men som nevnt synes ikke jeg man skal bruke halsbånd med mindre man har trent en del kontakt med hunden og dermed har kontroll på at den ikke trekker hit og dit. Dette opplever jeg også kursinstruktører som opptatt av.

Men så er det ikke alle som ønsker å bruke halsbånd på sine hunder. Jeg bruker aldri halsbånd på min. Og dermed er det uaktuelt for meg å gå på kurs der halsbånd er et krav, som var den kommentaren jeg svarte på. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
On 6.12.2018 at 4:02 PM, tillien said:

Det er mulig noen instruktører bruker halsbåndet for kontroll, men de gangene jeg har opplevd at kurs «krever» både halsbånd og sele, så har det ikke vært tilfellet. Da har det vært med en tanke om at hunden skal lære at når halsbåndet er på, så betyr det at den skal gå pent, uten å trekke, mens med sele så skulle den vite at den hadde mer frihet. Personlig ble dette skillet unaturlig for meg og jeg gjør det ikke slik, men det var på ingen måte lagt opp til at man skulle kontrollere hunden gjennom ubehag. Tvert i mot.

 

On 6.12.2018 at 7:09 PM, Sunnivamb said:

Støtter kommentaren over! De to hundeskolene jeg har vært på anbefalte at man brukte halsbånd på kurs for å skille mellom «nå kan vi gå litt mer fritt og snuse der vi vil» til «nå skal vi trene og søke kontakt med eier». Det var forsåvidt ikke slik at det ikke var lov å bruke sele, men de anbefalte halsbånd. Også fordi at du har båndet litt nærmere hodet til hunden og dermed har gode forutsetninger for kontakt med hunden på stramt bånd. Men som nevnt synes ikke jeg man skal bruke halsbånd med mindre man har trent en del kontakt med hunden og dermed har kontroll på at den ikke trekker hit og dit. Dette opplever jeg også kursinstruktører som opptatt av.

Men det må vel være opp til fører selv å velge? Instruktør kan godt si at "vi anbefaler å skille mellom halsbånd = trening og sele = tur", men å kreve det blir for dumt (og antyder andre baktanker, mener jeg). Jeg har skilt mellom sele og halsbånd på den ene hunden, men ikke den andre. Den eneste grunnen jeg ser til å bruke halsbånd eri en del treningssammenhenger er når man skal ha av alt utstyr i konkurranse, og det er kjappere å svippe halsbåndet over hodet til hunden enn å ta av/på sele.

Med valp hadde jeg bare startet med sele, og eventuelt gått over til halsbånd i konkurransetreningen når man begynner å bli konkurranseklar.

Endret av simira
Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, simira skrev:

 

Men det må vel være opp til fører selv å velge? Instruktør kan godt si at "vi anbefaler å skille mellom halsbånd = trening og sele = tur", men å kreve det blir for dumt (og antyder andre baktanker, mener jeg). Jeg har skilt mellom sele og halsbånd på den ene hunden, men ikke den andre. Den eneste grunnen jeg ser til å bruke halsbånd eri en del treningssammenhenger er når man skal ha av alt utstyr i konkurranse, og det er kjappere å svippe halsbåndet over hodet til hunden enn å ta av/på sele.

Med valp hadde jeg bare startet med sele, og eventuelt gått over til halsbånd i konkurransetreningen når man begynner å bli konkurranseklar.

Ja, jeg har nok blitt misforstått litt her. 

Ved de to hundeskolene jeg har gått på har «halsbånd og leiekobbel» stått på lista over ting vi som eiere skal ha med - av den hensikt at det er kjekt å bruke til treninga. Men dersom noen ønsker å bruke andre ting så får man selvsagt lov til det. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, simira skrev:

 

Men det må vel være opp til fører selv å velge? Instruktør kan godt si at "vi anbefaler å skille mellom halsbånd = trening og sele = tur", men å kreve det blir for dumt (og antyder andre baktanker, mener jeg). Jeg har skilt mellom sele og halsbånd på den ene hunden, men ikke den andre. Den eneste grunnen jeg ser til å bruke halsbånd eri en del treningssammenhenger er når man skal ha av alt utstyr i konkurranse, og det er kjappere å svippe halsbåndet over hodet til hunden enn å ta av/på sele.

Hva instruktører gjør og tenker rundt om i landet vet jeg ikke, men på det valpekurset jeg var på så var det definitivt ikke noen baktanker.

Det var heller ikke noe reelt krav på annen måte enn at man ble bedt om å ta med halsbånd og det ble brukt litt tid på det en av kurskveldene. Om man ikke hadde halsbånd så kunne man jo fint bare lære hunden å gå pent i sele i stedet. Prinsippet er jo det samme når det skal øves inn. Som sagt så ble dette skillet unaturlig for meg, jeg bruker sele uansett.

PS Leste gjennom kursmateriellet for å se om jeg fant begrunnelsen for å gjøre denne delingen. Så vidt jeg forstår så er det rett og slett ment som en hjelp i innlæringsfasen. Da kan man være 100% konsekvent når man velger å koble på halsbåndet og hunden skjønner ganske raskt hva som forventes, ellers så maser man ikke noe med det når selen er på og man kan være så slurven man bare vil uten å ødelegge treninga. Da formoder jeg at man etterhvert legger på verbal kommando slik at det å gå pent kan kreves uansett hva kobbelet er festet i - eller ikke i det hele tatt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...