Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva kan gis for å få mykere avføring?


Djervekvinnen
 Share

Recommended Posts

Mynte fores med V&H og får iblant veldig hard avføring. Det blir liksom sittende fast der bak og kommer ikke helt igjennom. Dette er svært smertefult og hunden hyler og bærer seg helt til det plutselig plopper ut. Idag måtte jeg prøve å hjelpe til. Bæsjen var helt steinhard. Etterpå kom myk bæsj ut.  Stakkars liten. :(  Hva kan jeg tilsette i maten for å hjelpe på?    Det skjer ikke hele tiden,men nå og da. Syns så synd på ho når hun hyler slik. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Olje, vann, tørrfôr, rå eller kokte grønnsaker. Alternativt kokt ris (ene sorten V&H er jo tilsatt ris, for hunder som plages med for hard avf.)

Legge til: du kan egentlig legge til uendelig mye. Spørsmålet er hva du selv er komfortabel med å gi :) 

Endret av Shokata
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mira sleit med det samme. Jeg endte med å gi litt tørrfor til frokost hver dag for å holde magen i sjakk. I perioder det var ekstra ille fikk hun kokte gulrøtter, og var det helt krise fikk hun 1 ss parafin i maten. Det som funka best var dog når hun gikk løs i stallen og spiste så mye møkk hun ville :lol: 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Takker for tips! Gulrot og potet(kokt) liker hun godt,og ris. Kan jo tilsette noe  av det. Hva med biola? 

Hunder har litt annen probiotika enn oss, og vil ikke ha full effekt av biola. Det fikk i alle fall jeg beskjed om da min måtte få masse antibiotika og sånn. Min blir også hard i magen av bare V&H, så jeg fôrer med tørrfôr i tillegg. Jeg har undersøkt før og fant informasjon om at det hundene mangler når de får ferdig oppmalt råfôr er fiber, og alt av grønnsaker, kruskakli og brun ris (fiberet er i skallet på risen) gir fiber. Det er også viktig at hunden får i seg nok væske. Nok fiber, men for lite væske gjør det verre! 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Djervekvinnen skrev:

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Olje smører jo systemet, og vil nok også hjelpe :) Håper du finner ut av det! 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Jeg gir vann i matskåla med littegrann olje i hver dag for å få dem til å drikke mer. Bruker av vår matolje: olivenolje, gresskarfrøolje eller riskliolje. Det drikker de med glede uansett om de er tørste eller ikke. 

Ene hunden får kokt kål eller kålrot i råfôret sitt for å fylle opp, for den har lett for å legge på seg og alt den får utenom av treningsgodbiter trekkes fra på matporsjonen. Kål og kålrot tilfører lite energi/kcal og er velsmakende og billig. Fryser ned i raus porsjonsbit og serverer frossen. Da fungerer det som tannrens også, særlig kålen. Aldri rå kål, det er hardt for magen og gir dem dårlig ånde. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Igår fikk hun kveldsmat bestående av vom&H, en dæsj olivenolje, vann, et fiber knekkebrød, to kokte gulrøtter og et par kokte potet, og en dæsj biola.   Og imårres fikk hun en brødskalk av mitt hjemmelagde speltbrød med lite gjær.  Så spent på å se hvordan fordøyelsen blir.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...