Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mynte fores med V&H og får iblant veldig hard avføring. Det blir liksom sittende fast der bak og kommer ikke helt igjennom. Dette er svært smertefult og hunden hyler og bærer seg helt til det plutselig plopper ut. Idag måtte jeg prøve å hjelpe til. Bæsjen var helt steinhard. Etterpå kom myk bæsj ut.  Stakkars liten. :(  Hva kan jeg tilsette i maten for å hjelpe på?    Det skjer ikke hele tiden,men nå og da. Syns så synd på ho når hun hyler slik. 

Skrevet

Litt vann til hvert måltid, og hvertfall en gang om dagen kan du i tillegg tilsette litt omega-3-olje/littegranne ister/et egg uten skall/fet fiskefilet/kjøtt med en del fett (rått uten salt), og så er der viktig med mosjon for normal fordøyelse.

  • Like 1
Skrevet (endret)

Olje, vann, tørrfôr, rå eller kokte grønnsaker. Alternativt kokt ris (ene sorten V&H er jo tilsatt ris, for hunder som plages med for hard avf.)

Legge til: du kan egentlig legge til uendelig mye. Spørsmålet er hva du selv er komfortabel med å gi :) 

Endret av Shokata
  • Like 1
Skrevet

Mira sleit med det samme. Jeg endte med å gi litt tørrfor til frokost hver dag for å holde magen i sjakk. I perioder det var ekstra ille fikk hun kokte gulrøtter, og var det helt krise fikk hun 1 ss parafin i maten. Det som funka best var dog når hun gikk løs i stallen og spiste så mye møkk hun ville :lol: 

  • Like 1
Skrevet

Jeg strør litt kruskakli på toppen, når min får vom. Det ser ut til å hjelpe godt på min. Har jeg grønnsaker igjen etter middagen, hender det at han får det også :)

  • Like 1
Skrevet
10 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Takker for tips! Gulrot og potet(kokt) liker hun godt,og ris. Kan jo tilsette noe  av det. Hva med biola? 

Hunder har litt annen probiotika enn oss, og vil ikke ha full effekt av biola. Det fikk i alle fall jeg beskjed om da min måtte få masse antibiotika og sånn. Min blir også hard i magen av bare V&H, så jeg fôrer med tørrfôr i tillegg. Jeg har undersøkt før og fant informasjon om at det hundene mangler når de får ferdig oppmalt råfôr er fiber, og alt av grønnsaker, kruskakli og brun ris (fiberet er i skallet på risen) gir fiber. Det er også viktig at hunden får i seg nok væske. Nok fiber, men for lite væske gjør det verre! 

  • Like 1
Skrevet

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Skrevet
Akkurat nå, Djervekvinnen skrev:

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Olje smører jo systemet, og vil nok også hjelpe :) Håper du finner ut av det! 

  • Like 1
Skrevet
2 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Jeg gir vann i matskåla med littegrann olje i hver dag for å få dem til å drikke mer. Bruker av vår matolje: olivenolje, gresskarfrøolje eller riskliolje. Det drikker de med glede uansett om de er tørste eller ikke. 

Ene hunden får kokt kål eller kålrot i råfôret sitt for å fylle opp, for den har lett for å legge på seg og alt den får utenom av treningsgodbiter trekkes fra på matporsjonen. Kål og kålrot tilfører lite energi/kcal og er velsmakende og billig. Fryser ned i raus porsjonsbit og serverer frossen. Da fungerer det som tannrens også, særlig kålen. Aldri rå kål, det er hardt for magen og gir dem dårlig ånde. 

Skrevet
22 minutes ago, Wilhelmina said:

Jeg prøver å overtale min til å spise rå gulrot, men det er visst ikke mat mener hun...

Mens jeg har en som har gulrot som en av sine livretter :lol: Han kunne sikkert levd på det i flere dager... :lol:

Skrevet
55 minutter siden, Mardina skrev:

Mens jeg har en som har gulrot som en av sine livretter :lol: Han kunne sikkert levd på det i flere dager... :lol:

Mira også kunne belønnes med gulrøtter, namnam!

Skrevet

Igår fikk hun kveldsmat bestående av vom&H, en dæsj olivenolje, vann, et fiber knekkebrød, to kokte gulrøtter og et par kokte potet, og en dæsj biola.   Og imårres fikk hun en brødskalk av mitt hjemmelagde speltbrød med lite gjær.  Så spent på å se hvordan fordøyelsen blir.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
    • Hei. Har en bc hannhund på 18 mnd som har begynt å bli ekstremt vanskelig når det gjelder passeringer av andre hunder. Lydig og lettvin, snill, rolig inne og veldig miljøvant generelt. Er med på det meste. Problemet har blitt merkbart fra ca 16-17 mnd alder. Han piper, drar og er helt vill i bånd når vi møter hunder på tur. Ved ett tilfelle så møtte vi en rottweiler vi kjenner, da var det knurring og han sto i båndet. Han har møtt den rottweileren ett par ganger som valp også, og det har egentlig aldri gått særlig bra. Rottweileren er snill og rolig som dagen er lang, men mye usikkerhet hos min hund. De aller fleste hundemøtene er det bare piping og frustrasjon fordi han ikke får hilse. han har heller aldri vært særlig begeistret for hunder. Om han har vært løs som valp å han har hilst på hund og menneske, så er det ofte menneske han vil gi oppmerksomhet og ble fort irritert på den andre hunden om de snuste mer enn han ville. Han har aldri ved noen omstendigheter fått hilse på tur eller i bånd heller. Jeg skjønner treningsopplegget og at en må trene på avstand. Skjønner at det ofte ikke går over av seg selv, men det er jo en del biologi også. Så vil det blir bedre når han blir noen mnd eldre og hormoner osv blir mer stabilt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...