Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei!

Har prøvd å lese meg opp litt angående første kull. I Norge er anbefalingen første kull før fylt 6 år.

Når tenker dere er "siste frist" for første kull?

Spiller rase noen rolle?

Sykdomshistorikk?

Aktivitetsnivå i hundens liv?

Endret av Lurveleggen
Skrevet
1 hour ago, Lurveleggen said:

Hei!

Har prøvd å lese meg opp litt angående første kull. I Norge er anbefalingen første kull før fylt 6 år.

Når tenker dere er "siste frist" for første kull?

Spiller rase noen rolle?

Sykdomshistorikk?

Aktivitetsnivå i hundens liv?

rase og fysisk form samt helse spiller så klart inn. Anbefalingen er der av en grunn, og jo eldre hunden er, jo større risiko tar man - kort fortalt. men hunder er ulik, så hva som er siste frist må avgjøres på individnivå. 

Skrevet

Personlig synes jeg 6 år er i seneste laget allerede for en førstegangsfødende. Det betyr selvsagt ikke at det behøver å være problematisk,  men tja, det skulle vært en veldig ekstraordinær situasjon for at jeg hadde paret en tispe for første gang etter 5 år. 

  • Like 2
Skrevet

Jeg har, for mine hunder, satt siste frist for første kull ved 5 år. Kan hende jeg endrer mening seinere. Foreløpig har de av mine tisper som har fått kull vært rundt 3 år ved første kull, noe som virker til å være en veldig god alder fysiologisk sett. Hunden er voksen, men fortsatt ung. Ulempen er så klart at man ikke vet like mye om en 3-åring som en 5-6-åring. For meg har jeg også i bakhodet at dersom hunden gir gode avkom så ønsker jeg mulighet til å ta et kull til. Om avkomene er gode eller ikke vet jeg jo ikke før der minst 2 år. Dermed blir andre kull tidligst i 5-års alder hvis første er i 3-års alder. Hvis første er i 5-års alder så har jeg nesten ikke tid til et kull til etter å ha evaluert det første kullet slik jeg ønsker. Maks alder er 8 år, og selv om man kan søke om dispensasjon så er er det nok en ting jeg aldri kommer til å gjøre. Jeg synes 8 er gammelt nok. Pr i dag har jeg ikke satt kull på noen tisper over 6 år, men jeg kan nok strekke meg til 7 år. 

 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...