Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei!

Har prøvd å lese meg opp litt angående første kull. I Norge er anbefalingen første kull før fylt 6 år.

Når tenker dere er "siste frist" for første kull?

Spiller rase noen rolle?

Sykdomshistorikk?

Aktivitetsnivå i hundens liv?

Endret av Lurveleggen
Skrevet
1 hour ago, Lurveleggen said:

Hei!

Har prøvd å lese meg opp litt angående første kull. I Norge er anbefalingen første kull før fylt 6 år.

Når tenker dere er "siste frist" for første kull?

Spiller rase noen rolle?

Sykdomshistorikk?

Aktivitetsnivå i hundens liv?

rase og fysisk form samt helse spiller så klart inn. Anbefalingen er der av en grunn, og jo eldre hunden er, jo større risiko tar man - kort fortalt. men hunder er ulik, så hva som er siste frist må avgjøres på individnivå. 

Skrevet

Personlig synes jeg 6 år er i seneste laget allerede for en førstegangsfødende. Det betyr selvsagt ikke at det behøver å være problematisk,  men tja, det skulle vært en veldig ekstraordinær situasjon for at jeg hadde paret en tispe for første gang etter 5 år. 

  • Like 2
Skrevet

Jeg har, for mine hunder, satt siste frist for første kull ved 5 år. Kan hende jeg endrer mening seinere. Foreløpig har de av mine tisper som har fått kull vært rundt 3 år ved første kull, noe som virker til å være en veldig god alder fysiologisk sett. Hunden er voksen, men fortsatt ung. Ulempen er så klart at man ikke vet like mye om en 3-åring som en 5-6-åring. For meg har jeg også i bakhodet at dersom hunden gir gode avkom så ønsker jeg mulighet til å ta et kull til. Om avkomene er gode eller ikke vet jeg jo ikke før der minst 2 år. Dermed blir andre kull tidligst i 5-års alder hvis første er i 3-års alder. Hvis første er i 5-års alder så har jeg nesten ikke tid til et kull til etter å ha evaluert det første kullet slik jeg ønsker. Maks alder er 8 år, og selv om man kan søke om dispensasjon så er er det nok en ting jeg aldri kommer til å gjøre. Jeg synes 8 er gammelt nok. Pr i dag har jeg ikke satt kull på noen tisper over 6 år, men jeg kan nok strekke meg til 7 år. 

 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...