Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 64
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hurra! Nå får jeg muligheten til å smekke sammen noen trender. Bichon frisé og bichon havanais: https://i.imgur.com/BYqK8L7.png Engelsk setter, Irsk setter og Breton: https://

Det har rett og slett blitt mange flere raser å velge i mellom. På 80 og 90 tallet var det Schäfer, rottis, riesen, retriever og dobermann som gjaldt om man skulle drive med hundesport i Norge. Men hu

Golden er med i retriever-figuren lenger nede. Her har du Jack Russell terrier: https://i.imgur.com/Qxq0e92.png Jeg fant ikke amerikansk bulldog i rase-dataene. Kan de ha et alternative nav

Skrevet

Field spaniel er kanskje ikke så interessant i og med at det er så ekstremt få av dem, men hadde vært interessant å se likevel :P Er jo bare av og til 2-3 valper importeres til Norge, og et kull kanskje annenhvert år.

  • Like 1
Skrevet
On 22.5.2018 at 12:47 PM, Wilhelmina said:

Regner med cavalier har vært stabilt (høy), men hadde vært artig å se en graf hvis du gidder :) 

Jeg glemte visst Cavalier King Charles spaniel som jeg også laget i går:

https://i.imgur.com/zn9UCWU.png

zn9UCWU.png

Just now, Orca said:

Field spaniel er kanskje ikke så interessant i og med at det er så ekstremt få av dem, men hadde vært interessant å se likevel :P Er jo bare av og til 2-3 valper importeres til Norge, og et kull kanskje annenhvert år.

Tenker jeg kan lage en figur med alle spanieler i :) 

Skrevet
22 timer siden, mushi skrev:

Malle er stabil, schæfer har sunket, rottis har sunket. Hva kjøper folk i stedet for? Bc? 

Det samme med golden og lab - kanskje de har gått over til bc og doodle? 

Tror nok doodle har tatt over for veldig mye golden og lab. Synes det er det folk i stor grad kjøper seg om de skal ha en familiehund nå til dags. :no:

  • Confused 1
Skrevet
On 22.5.2018 at 11:34 PM, mushi said:

Malle er stabil, schæfer har sunket, rottis har sunket. Hva kjøper folk i stedet for? Bc? 

Det samme med golden og lab - kanskje de har gått over til bc og doodle? 

Det har rett og slett blitt mange flere raser å velge i mellom. På 80 og 90 tallet var det Schäfer, rottis, riesen, retriever og dobermann som gjaldt om man skulle drive med hundesport i Norge. Men hundesportene har også endret seg. Skulle man drive med hundesport i den samme tiden var det bruks eller LP. Nå har det kommet mange flere grener innen hundesport og hundesporter er blitt mer vanlig for alle raser. Med mer åpne grenser dukket det også opp mange flere raser og velge i og belgiske fårehunder, kelpie, bc kom på banen og ble populære som konkurransehunder først på 90 tallet.

Som schäferhundeier og oppdretter virker det ikke som schäferhunden har blitt veldig mye mindre populær som brukshund. Det oppdrettes og selges fortsatt mye schäferhund til bruks, IPO, redning og tjeneste. Rasen har i mine øyne blitt mindre populær som familiehund og utstillings hund. En ser en vanvittig sterk nedgang i deltagere på utstilling på de siste 20 årene bl.a.

  • Like 8
Skrevet

Registreringen ca slik den fungerer nå startet kanskje i 1980 og de store tallene på starten av 80-tallet på populære og veletablerte raser som Schäfer, Labrador, Golden, Mellompuddel og Engelsk setter kommer sannsynligvis av etterregistreringer, tror jeg. Det er så store tall og variasjoner at det må være noen praktiske og prosaiske grunner til disse registreringstallene. Hvor konsekvent registreringen er for de forskjellige rasene den gang og hvor bra det fungerte er sikkert litt usikkert.

  • Like 1
Skrevet
On 23.5.2018 at 10:05 AM, Djervekvinnen said:

Jeg vil tro DSG har økt mye de siste 10 årene.  Før visste ingen om dem, nå har "alle" den. Kanskje den tar mer over for JRT?

https://i.imgur.com/ZZssLim.png
ZZssLim.png

On 23.5.2018 at 10:22 AM, Woola said:

Dachs må da ha gått ned voldsomt de siste tiårene? Synes jeg ser dem veldig sjelden, mye oftere for tjue tretti år siden, spesielt korthår.

https://i.imgur.com/G4HVAKo.png

G4HVAKo.png

On 23.5.2018 at 2:46 PM, Orca said:

Field spaniel er kanskje ikke så interessant i og med at det er så ekstremt få av dem, men hadde vært interessant å se likevel :P Er jo bare av og til 2-3 valper importeres til Norge, og et kull kanskje annenhvert år.

Her har du en med alle spanieler (+ springer spaniel, jeg gadd ikke å stresse med det, bare hentet ut de med "spaniel" i navnet :P)
https://i.imgur.com/waTCnq6.png

waTCnq6.png
 

...og her har du en med field spaniel alene slik at man kan se svingningene:

https://i.imgur.com/asscatH.png

asscatH.png

Når et er så sjelden rase så kan årsvariasjon bety at en oppdretter gadd å ha et kulle ekstra det året...eller at de fikk et stort/lite kull

9 hours ago, Malamuten said:

Viser disse tallene importer også eller er det bare norske kull? 

I datasettet står det avkom, så jeg tror ikke det gjelder noe annet en norske valper. Det kan være litt misvisende, siden hunder som ikke er registrert i NKK ikke tas med (og man ser nok av de på finn...) og blandingshunder er heller ikke med (i f.eks tall for totalt antall valper i Norge per år). Det går kanskje an å estimere hvor mange valper som kommer hvert år med å bruke tall fra NKK + telle antall Finn-annonser på valp i en periode, tja, la oss si en telling en gang i måneden et helt år,  og så estimere hvor mange det er basert på det antallet, og legge til et konfidensintervall (som sier noe om usikkerheten i estimatet). 

22 hours ago, Vilje said:

Tror nok doodle har tatt over for veldig mye golden og lab. Synes det er det folk i stor grad kjøper seg om de skal ha en familiehund nå til dags. :no:

Men doodle blir ikke til uten minst 1 puddel og 1 golden/lab (eller andre renraset hund i blandingen). Siden det er ingen som driver å avler "renraset" på doodle, må de få hundene sine fra et sted. Så det er egentlig litt rart at det er nedgang i golden/labrador.

Som andre har nevnt er det viktig å være litt kristisk til de første toppene i en figur, for det kan være etterregistrering, eller at folk var ikke kommet godt i gang med registrering før etter noen år, hvor alle da registrerer samtidig.

Skrevet
11 hours ago, Ederi said:

Men doodle blir ikke til uten minst 1 puddel og 1 golden/lab (eller andre renraset hund i blandingen). Siden det er ingen som driver å avler "renraset" på doodle, må de få hundene sine fra et sted. Så det er egentlig litt rart at det er nedgang i golden/labrador.

Med tanke på at det er vanskelig å få info om foreldredyrene kan det fort hende at pudlene og særlig labradorene bak en labradoodle er uregistrerte hunder fra f.eks norske eller svenske valpefabrikker. Disse faller komplett under radarbildet i trådens sinn. Det produseres garantert minst 100-500 labradorvalper ekstra i tillegg til det som vises på grafikken her, siden det er så mange som driter i NKK-registrering.

Skrevet
On 25.5.2018 at 10:37 AM, GoldenBoy86 said:

Det kunne vært morsomt å se på raser som er brukt i kjente filmer for å se etterspørsel etter filmen ble gitt ut.

Hvis du ser i tidligere poster vil du finne dalmatiner (m/ strek for 101 dalmatinere), og langhåret collie som hadde sin storhetstid tidlig 80-tallet (når kom Lassie ut?)

Her er en for St. Bernhardshund med en strek for filmen "Beethoven". Ser ikke ut som det har hatt en effekt.

https://i.imgur.com/NrONUlD.png

NrONUlD.png
 

5 hours ago, Sona said:

Vil gjerne se svensk og finsk lapphund sammen med lapsk vallhund :) 

Værsegod:

https://i.imgur.com/7LxdBjs.png

7LxdBjs.png

  • Thanks 1
Skrevet

Kjempeinteressant å se grafene på forskjellige raser. En rase jeg vet har hatt en kjedelig utvikling siste tre 10-årene er bearded collie. På midten av 90-tallet var det sånn 100-150 reg. i året, nå er det under 20-30.. Nyinnspillingen av filmen Shaggy Dog (2006, med Tim Allen, Robert Downey Jr.) gjorde ingen merkbar forskjell (men filmen ble heller ikke spesielt "stor"), men morsomt for oss raseentusiaster å se en pen representant av rasen i en spillefilm.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...