Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er så usikk på hvilken rase som er rett for meg.

Lists med krav blir bare lenger og lenger.

Jeg mener ddt er uhyre viktig å tenke nøye gjennom dette valget, men mulig jeg har tippa over nå, og tenker litt for mye...

 

Jeg ønsker neg en middels stor hund.

Jeg liker veldig godt type Boxer, Pit, CC, DC og Am Bull.

Men, jeg liker også Groenendael, Lapphund og Eurasier!

Jeg hadde egentlig bestemt meg Boxer for mange år siden.

Men  så sier mange at de krever SÅ mye mosjon!

Også er det dette med sykdommer.

Jeg vil.ha en.friskest mulig hund uten plager.

Hvordan er det egentlig med Boxer, har den store plager grunnet utseende?

 

Jeg er ikke en.veldig god leder, så.jeg kan.ikke ha en veldig egenrådig, stri, dominant hund.

Jeg vil.ha hannhund.

Jeg går to turer om.dagen med han jeg har nå, 30-60 minutter. Jeg er ikke veldig sporty, så.å.tro at jeg skal begynne med agility ol er ikke aktuelt.

Mao ikke veldig høyt aktivitetsnivå.

Og ikke en supersmart rase som må aktiviseres mentalt. Igjen, agility - skjer ikke.

 

Jeg kan.godt tenke meg litt vakt, men.det er ikke viktig.

Ikke en.arbeidshund, men en.kompis :-)

En glad, lærevilig, ikke for smart, underdanig hund.

Og nei, ikke Labrador :-D

Noe mer spennende.

Skrevet

Med CC mener du da chinese crested?

Det er en vesentlig forskjell på rasene du lister opp. Hvis du selv mener du ikke er en spesielt god leder (hva legger du i det?) så bør du nok ikke ha en hund med noe vakt. Det er ofte hunder som trenger en tydelig eier som setter grenser, blant annet når de får lov til å varsle/vokte og ikke. Om du er ute etter en førermyk hund som skal ha 1-2 timer tur om dagen og ikke noe mental aktivisering så anbefaler jeg deg å se på selskapshundgruppen.

  • Like 3
Skrevet

Men hvis du ikke vil ha en rase som kan være egenrådig, stri eller dominant, og vil ha hannhund, så utgår jo egentlig både cc, dc og ambull og den type raser. Og om du vil ha en hund som ikke har høyt energinivå så utgår også boxer. 

  • Like 4
  • Thanks 3
Skrevet

En groenendael som ikke får mental og fysisk stimuli kan fort bli en oppfinnsom og slitsom hund. Selv om det ofte er den av belgerne som er «latest», så trenger den å bruke hode. 

Skrevet

Groenendael trenger også en som er tydelig. Hvis ikke vil nok den gå rundt alle regler og bestemme litt selv. Og som AnnikenK sier, så vil den trenger noe mental stimuli, hvis ikke blir den veldig oppfinnsom, og slitsom å ha i hus. 

Av de rasene du skisserer, og det du kan tilby ville jeg sett rundt lapphund og eurasier :) 

Skrevet

av de rasene du nevner så er det egentlig bare lapphund og eurasier jeg tenker kan passe deg. Men hva med å legge til noen flere alternativer?  Jeg er litt på ukjent grunn her så du får ta det med en klype salt og sjekke opp detaljer selv,  men mener ca de bou (eller hvordan det skrives) er mildere enn de andre mastiffene du har ramset opp, men ellers relativt  lik i utseende og aktivitetsnivå. Grand danois, stor, men.  Noen av sennenhundene,  feks grosser eller appenzeller? (litt usikker på vokt osv her), howavart,  litt i samme kategori som belger,  men ikke fult så høygir. 

Skrevet

Har hørt at det er mye sykdom på ca de bou, men vet ikke om det fremdeles stemmer. Jeg også tenkte litt på den. 

Skrevet
11 hours ago, Malamuten said:

av de rasene du nevner så er det egentlig bare lapphund og eurasier jeg tenker kan passe deg. Men hva med å legge til noen flere alternativer?  Jeg er litt på ukjent grunn her så du får ta det med en klype salt og sjekke opp detaljer selv,  men mener ca de bou (eller hvordan det skrives) er mildere enn de andre mastiffene du har ramset opp, men ellers relativt  lik i utseende og aktivitetsnivå. Grand danois, stor, men.  Noen av sennenhundene,  feks grosser eller appenzeller? (litt usikker på vokt osv her), howavart,  litt i samme kategori som belger,  men ikke fult så høygir. 

Hovawart er en brukshund? Mitt inntrykk er at de er vel så krevende som belgerene, men det kan kanskje komme litt an på hvem man snakker med? Sennenhundene du nevner tror jeg heller ikke er et godt alternativ mtp vokt. Da kanskje heller berner sennen.

  • Thanks 1
Skrevet
55 minutes ago, simira said:

Hovawart er en brukshund? Mitt inntrykk er at de er vel så krevende som belgerene, men det kan kanskje komme litt an på hvem man snakker med? Sennenhundene du nevner tror jeg heller ikke er et godt alternativ mtp vokt. Da kanskje heller berner sennen.

Vell,  det er vell et definisjonsspm,  jeg vet det finnes ipolinjer osv nedover på kontinentet,  men de jeg har møtt har ikke akkurat vært råskinn.  De har vært tildels treige og tungmotiverte  og lite krevende hunder.  Kjekke hunder altså,  men langt unna noe jeg hadde kjøpt om jeg skulle trene/konkurrere  hund.

jeg tror nok berner sikkert er enda enklere, men noe sier meg at grosser kanskje treffer ts litt mer om i det hele tatt.  Som sagt så vet jeg ikke så veldig masse om disse så hun får sjekke selv detaljer,  men jeg har inntrykk av at det er litt annet kaliber enn dogo osv,  selv om de sikkert ikke er helt blottet for vokt/vakt nødvendigvis.  Men nå er det jo ikke sånn at alle grader av vokt eller skarphet er vanskelig og håndtere eller er krevende,  det kommer veldig an på helheten i hundens mentalitet, egenskaper og væremåte. Det er jo tildels individavhengig selvsagt,  men som regel også ganske tydelige forskjeller innenfor raser.  

  • Like 1
Skrevet
6 minutter siden, Malamuten skrev:

Men nå er det jo ikke sånn at alle grader av vokt eller skarphet er vanskelig og håndtere eller er krevende,  det kommer veldig an på helheten i hundens mentalitet, egenskaper og væremåte. Det er jo tildels individavhengig selvsagt,  men som regel også ganske tydelige forskjeller innenfor raser.  

For ikke snakke om at det kommer veldig an på eiers kunnskap/evne  til å håndtere disse egenskapene..

  • Like 1
Skrevet
1 hour ago, QUEST said:

For ikke snakke om at det kommer veldig an på eiers kunnskap/evne  til å håndtere disse egenskapene..

Ja, og det er vell det vi diskuterer nå da, hvilke raser som kan passe ts sine forutsetninger.  Hun bør kanskje ikke velge de strieste,  galeste, mest alvorlige ettersom hun hverken har høyt aktivitetsnivå eller er en tydelig leder (etter egen beskrivelse),  men jeg tenker at det utelukker ikke alt med mer vakt/vokt enn en labrador. 

Skrevet

@Carmenlita Glemte å nevne ifht boxer, jeg vet ikke om de plages med noe relatert til utseende/bygning, men de har MYE å stri med. Hjerte, allergier, spondylose mm. Og med det aktivitetsnivået du beskriver at du har så tror jeg uansett det bør utgå. 

Om str ikke er så viktig, lapphund og eurasier er jo ikke så store da, så hva med bullterrier? Bulledyr, klovner, ikke voldsomt aktive, ikke avlet for jobb (nå lenger iallefall), robuste og man slipper vokt osv som kan sette litt mer krav til eiers struktur. Utseendet er kanskje ikke for alle, men. Eller enda litt mindre så har man jo staffen. Litt kvikkere/mer aktiv igjen, men fortsatt ikke noen ekstremhund. Dog får man jo ofte samkjønnsaggresjon igjen her da, og dels hos bullterrieren og. Det gjelder jo mange av rasene du ønsker forøvrig. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...