Gå til innhold
Hundesonen.no

Vanlig at løpetidstispe avviser hannhund i samme "flokk"?


Recommended Posts

Skrevet

Vi har hannhund og tispe. Forrige løpetid var tispa VELDIG tydelig på at han ikke skulle slippe til. Han kunne få lukte osv, men prøvde han seg på noe mer, smatt hun unna og klappet til ham, selv om halen var så brettet til side som overhodet mulig. Det samme gjentar seg denne løpetiden (vet jo ikke 100% at hun har stådager enda, dag 14 i dag, men halen er brettet og hannhunden stressa...

Så leser jeg jo at noen tisper kategorisk vil avvise hannhund i samme husstand. Jeg skjønner at man ikke kan stole på det, men er det flere som har vært borti sånne tisper? Ser hun på ham mer som en irriterende lillebror liksom? Man hører jo om tisper som byr seg frem for alt og alle, det vet jeg ikke om hun gjør, for hun omgås ikke andre hannhunder enn han hun "må" i løpetida ;)

 

Skrevet

De sier så :lol: Jeg har ikke merket noe det... Tvert i mot. Derimot vet jeg om tisper som avviser sønnen sin (i samme husholdning, så de vet at de er mor/avkom)

Skrevet

Har hørt flere snakke om at de opplever at tisper syns hanner i flokken er uaktuell. Her har shibahannen vært helt uinteressant for malamutetispene. Malamutehannen vår derimot :P  

Skrevet

Har hatt en av hver der. Forrige tispe så ikke to ganger på hannhunden her, mens tispa jeg har nå nesten er desperat under stå-dagene. Og hannhunden stresser også mye mer rundt denne tispa (i de dagene, dagene før er han rolig og behersket heldigvis) enn forrige tispe. 

Skrevet

Jepp, Kua nektet hunder i flokken adgang, men alle andre var kjempespennende. 

Ymse bryr seg ikke så mye om løpetisper generelt, bare tisset deres :|

Skrevet

Så vidt jeg kan huske har ingen av tispene i egen husholdning nektet noen av hannene 'adgang' men jeg har en hannhund som var litt motsatt.. Han ble kastrert ved ca 1 års alder, litt usikker på hvorfor ( omplasseringshund) og han viste ingen interesse for tispene ved løpetid. Jeg syns jo dette var litt uvanlig da men lettvindt var det jo. Etter noen år kommer det en ny tispe inn i flokken( også omplassering) og da denne fikk løpetid, da 'våknet' karen! :ahappy: 

Skrevet

Jeg har ei tispe som bare er sur og vrang på den hannen som kom inn i flokken når hun selv var 1,5 år. I tillegg så har jeg en tispe som bor med far og bror og de skal hun IKKE  ha noe av. 
De andre tispene kan godt stille seg opp for flokkens egne hanner selv om de utenfra kanskje er hakket mer interessante :) 

Skrevet
17 minutter siden, Ulrikke skrev:

Tusen takk for erfaringer, alle sammen! Ser ut som om det ikke er helt unormalt dersom hun rett og slett synes han er en dust i løpetida :P 

Meeen, du må ikke stole på det, altså. Noen tisper står i ca 10 sekunder. Det kan være nok det....

Skrevet
18 minutter siden, Pringlen skrev:

Meeen, du må ikke stole på det, altså. Noen tisper står i ca 10 sekunder. Det kan være nok det...

Hehehe, ingen planer... Hannhunden har blitt far til kull hos sin oppdretter, jeg var tilstede under parringen og så hvor fort det kan skje ;)

  • Haha 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...