Gå til innhold
Hundesonen.no

Anskaffelse av Dobermann


Recommended Posts

Skrevet
Just now, tulip said:

Pøh, de fleste dør AV det, ikke med det. Det er ikke uten grunn at hverken den svenske eller norske RAS har med levekårsundersøkelse, eller opplyser om snittalder og %vise dødsårsaker...

DNA testene er bare en liten bit av arvegangen, det er mange hunder som har dødd av hjertesvikt/DCM til tross for å ha vært negativ på både den tyske og den amerikanske testen. Det viser at man har ikke funnet de dominante genene, kun noen av bitene i hele pakka. 

Enig. Jeg kjenner ikke så mange med dober, men likevel har jeg flere ganger lest om "hunder i sin beste alder" som faller døde om på tur eller hjemme. Det har jeg ALDRI hørt om på noen annen rase enn dober. Utrolig skremmende, det må også være en veldig traumatisk måte å miste hunden sin på.

  • Like 2
Skrevet

DCM er forkortelse for Dilatert Cardio Myopati. Som betyr hjertesvikt der hjertemuskelen er utvidet og tynn.(Dilatert = utvidet, Cardio=hjerte, Myopati= betennelse i muskel) Ikke tykk hjertevegg, som vanligvis ved "vanlig" hjertesvikt. Og der er mange årsaker. Umulig å teste med EN test for alle. Jeg kjenner selv til mange DP som har fallt om i ung alder, testet negativt, men som tydelig døde av akutt hjertesvikt. Og jeg kjenner oppdrettere som har sluttet å oppdrette doberman pga forekomsten av DCM, Umulig å avle lenger uten å avle med DCM i linjene. Med sannsynlig plutselig hjertedød som følge. 
Eneste "sikre" test er ultralyd, men man kan ha negativ ultralyd ene året og 8 mnd senere falle død om. 
Å bagatellisere dette er helt absurd. Rasen er i ferd med å gå under for egen maskin. 

 

Skrevet
Pøh, de fleste dør AV det, ikke med det. Det er ikke uten grunn at hverken den svenske eller norske RAS har med levekårsundersøkelse, eller opplyser om snittalder og %vise dødsårsaker...
DNA testene er bare en liten bit av arvegangen, det er mange hunder som har dødd av hjertesvikt/DCM til tross for å ha vært negativ på både den tyske og den amerikanske testen. Det viser at man har ikke funnet de dominante genene, kun noen av bitene i hele pakka. 
Vel, da har jeg missforstått da. Verre enn det er det ikke :)

Sent fra min SM-T550 via Tapatalk

Skrevet
1 time siden, tillien skrev:

Man reager hverken på pels eller underull. Det er ikke hårene som er problemet. Allergenene finnes i spytt, flass og urin (og sikkert andre ting hunder evt utsondrer).   Disse finner man naturlig nok igjen i hundens pels, evt i lag med andre allergener så som pollen eller husstøvmidd.

Det er mildt sagt omstridt om det går an å beskrive enkelte raser som allergivennlige. I alle fall har man ikke klart å finne klare forskjeller i allergenproduksjon mellom forskjellige raser. Man har heller ikke funnet forskjeller i allergennivå i hjem med såkalte allergivennlige raser og andre raser. Det man finner er store individuelle forskjeller i allergenproduksjonen hos forskjellige individer. I snitt vet man også at større hunder produserer mer allergener enn små hunder og at hudproblemer øker mengden allergener.

Så hvorfor rapporterer flere om at de tåler rase x og ikke rase y? Hvorfor rapporterer tilsynelatende mange at de såkalte allergivennlige hundene faktisk er allergivennlige? Forskerne vet ikke, og da skal ikke jeg late som jeg gjør det heller, men vi har diskutert det litt her: 

 

Vet at det ikke er pelsen som bestemmer om man reagerer eller ikke, men jeg tenkte at jo mindre pels jo mindre allergener. Men som sagt tidligere så skal vi teste oss litt frem, er ikke villig til å sette hund over helsa til herren!

Skrevet
1 hour ago, enna said:

(Dilatert = utvidet, Cardio=hjerte, Myopati= betennelse i muskel)

 

Myopati betyr vel svekkelse/svinn av muskel, ikke nødvendigvis noe så spesifikt som betennelse i muskel...

Skrevet
Just now, Kangerlussuaq said:

Myopati betyr vel svekkelse/svinn av muskel, ikke nødvendigvis noe så spesifikt som betennelse i muskel...

Pati strikt oversatt betyr sykdom/lidelse. 

Skrevet

Myopati isolert sett betyr direkte oversatt "muskelsykdom", men i DCM er det vel sjelden snakk om betennelser som noen typisk indikasjon eller årsak. Selv om DCM; som mange andre sykdommer (f.eks. HCM, PRA, katarakt osv) egentlig bare er en symptombeskrivelse og kan ha mange ulike årsaker, både genetiske og i noen tilfeller ervervede. På Dobermann er det vel liten tvil om at man har å gjøre med genetisk DCM, men jeg antar (uten å ha undersøkt saken) at det kan være mange ulike mutasjoner som kan gi like symptomer. Slik er det i alle fall med HCM hos katt, som jo er en annen hjertesykdom men med andre symptomer på selve hjertet.

Skrevet
Just now, Kangerlussuaq said:

Ja, altså ikke betennelse spesifikt.

Innen kardiologien (Never mind...) brukes benevnelsen cardiomyopati om betennelse i hjertemuskelen. 

Isolert sett- ordet pati- løsrevet fra hjertesettingen- betyr som sagt lidelse/sykdom. 

Skrevet

Det med allergi er vanskelig, vil anbefale å "droppe" å tenke på det, og heller fokusere på raser som kan passe, møte disse og kjenne litt på om man får allergiske reaksjoner. Jeg f.eks. reagerer mer på hunder med fet pels f.eks. Jeg har to whippeter som jeg tåler veldig bra. Det er nok i hovedsak fordi de ikke har spesielt fet pels. De er også en rase som er korthåret uten underull. 

Med mindre du er fast bestemt på dobermann, så ville jeg nok sett til andre raser der helsa ser litt bedre ut. For din egen del. Det er kjempevondt å ha syk hund. 

Hva liker du i en hund? Hvilke egenskaper foretrekker du? Er det noe spesifikt du ønsker å bruke den til innen en eller annen hundesport f.eks.? Hvor mye tur og annen aktivisering ser du for deg? Er det stor hund du ser for deg, eller kunne mindre hunder også vært aktuelle? Preferanser ift. pels, pelsstell osv.? Med litt informasjon rundt dette, er det enklere å anbefale raser :) Er det noen gode hundeklubber/hundeskoler nær deg som holder treninger/kurs? Det er mye lettere, spesielt som fersk, å ha en tilknytning til et hundemiljø der du kan sanke tips og kunnskap om den typen trening som du er interessert i. Mye kan man lese seg fram til, men det å ha noen å trene sammen med og få spesifikke råd til din hund og det du sliter med, er mye enklere enn å lese om det i en bok :)

  • Like 5
Skrevet

Hadde selv en Dobermann. Ble avlivet før han rakk å bli et år dessverre. Og etterpå har jeg snakket med hundevant folk både her i NORGE og Sverige og det blir aldri igjen Dober på meg. Verdens vakreste hunder men på HELE tiden. Ingen av knapp. Jeg har en del venner som.har hatt Dober. Ingen har blitt eldre enn 10 år. Enten kreft eller hjertesykdom. Skal man ha en Dobermann tror jeg at man må like at hunden går å vandre med mindre den får kommando å legge seg. 

Og at folk er redd disse hundene. Vanskelig å få pass. 

 

Skrevet
4 timer siden, Tuvane skrev:

Enig. Jeg kjenner ikke så mange med dober, men likevel har jeg flere ganger lest om "hunder i sin beste alder" som faller døde om på tur eller hjemme. Det har jeg ALDRI hørt om på noen annen rase enn dober. Utrolig skremmende, det må også være en veldig traumatisk måte å miste hunden sin på.

Har hørt om det på flere raser, bl.a. leonberger og flat. For 20 -30 år siden, når jeg var aktiv på bruksfronten, kjente jeg til flere dobere. Flesteparten av dem døde av magedreining. Noen ble avlivet pga aggressivitet mot folk.

Skrevet
4 timer siden, enna skrev:

Innen kardiologien (Never mind...) brukes benevnelsen cardiomyopati om betennelse i hjertemuskelen.

Ikke så relevant for tråden egentlig, og bare av nysgjerrighet, stemmer dette? Da jeg jobbet på hjerte/lunge-avd for mange herrens år siden og/eller gjennom fyioterpeututdanningen, så mener jeg man brukte myokarditt om betennelse i hjertemuskelen? Og at kardiomyopati rett og slett var - som du er inne på - sykdom/forandringer i hjertet, uansett årsak? Og så vidt jeg husker så var dillatert kardiomyopati (stor og svak hjertemuskel) medfødt og uten sammenheng med noen betennelse?

Skrevet

Jeg hadde en "krevende" rase som førstegangshund, og hun var virkelig krevende og, så det gikk ikke så bra det første året. :P Men jeg lærte kjempemye. Om du er klar for å trene mye, gå kurs, lære av andre, og søke informasjon, hjelp og kunnskap så er det jo bare å hoppe i det hvis det er den rasen du ønsker deg. Dobermenn krever jo mye mental og fysisk trening. Kjenner flere som har og trener med dobermen. Han ene har mistet tre stykker pga hjerteproblemer. Men alle hundene jeg kjenner til har hatt god mentalitet og vært veldig gode brukshunder. Et par av de har hatt en del stress/kokt lett over. Men dette er jo hunder fra brukslinjer da. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...