Gå til innhold
Hundesonen.no

Aktiv innenfor både hunde- og hestesport - mulig ved siden av jobb?


Recommended Posts

Skrevet

Driver å drømmer om framtiden, og jeg vil ha i både bøtter og spann jeg da vettu! 

Savner livet som aktiv konkurranserytter, og håper på å kunne ta opp dette igjen når økonomien tillater det. Samtidig er det hundelivet som er hovedvalget mitt, og jeg ønsker virkelig å satse med hunden - vi snakker høydriftshund (Schæfer/malinois) som jeg vil drive IPO/redning med + forhåpentligvis tjenestehund etterhvert. 

Spørsmålet mitt er egentlig om noen har erfaring med å drive aktivt med både hest og hund ved siden av jobb, eller er er jeg ute å kjører og må fint nøye meg med å ta et valg. Når jeg sier aktivt innenfor hestesport, så mener jeg den type hestehold hvor man trener/vedlikeholder en hest for seriøs konkurranseridning. 

 

 

  • Like 1
Skrevet

Uten at jeg vet hvor mye tid en IPO-/redningshund tar, så er det nok mulig, men det blir ikke igjen så mye tid til familie der om du skal gjøre alt selv. Jeg kjenner et par satsende ryttere med jobb og familie/barn, og de får til dét, men jeg kan ikke se for meg at det skulle vært tid til noen timer skikkelig hundetrening i tillegg til det.

Skrevet

Herregud, blir utslitt bare av tanken. Men, ja har vel vært noe i samme spor. Skolegang, jobb, travhest i trening og 5-8 bikkjer i full trening, prøver, utstillinger, valpekull. Ok, fatter ikke at dette gikk.. Men det gikk jo egentlig veldig fint :)

Skrevet

Jeg hadde aldri orket det, og jeg hadde ikke følt at jeg hadde klart å gi hunden det den fortjener om jeg hadde klart å gi hesten det, rett og slett fordi det å ha hest tar noen timer hver dag, og så skal man i tillegg trene hund fysisk og pyskisk OG ha tid til seg selv oppi det hele. Jeg har lagt hesteholdet på si, pga økonomi og tid.

 

Jeg hadde hest og hund samtidig en periode (ingen av de i konkurransetrening) og ser nå i ettertid at hundene måtte lide for det. Hadde vært litt annerledes om hundene kunne vært med i stallen og på ridetur, men det hadde allikevel blitt mye for meg.

Skrevet

Si du jobber 8 timer  og hesten tar 3 timer om du betaler for å få alt gjort for deg utenom treningen, og så kommer transport til og fra i tillegg :/  De fleste folk med denne løsningen har egentlig ikke tid til hund i det hele tatt om de er alene ....

  • Like 1
Skrevet

Hundetrening når det gjelder redning så er det jo gjerne fellestrening en kveld i uka og ja  en dag i helgen for dem som er i nærheten her. Ellers så koster utstyret du skal ha for å kunne gå ut i redningsaksjoner mye som du må påkoste selv. Så er det egentrening med hunden. Hesten kan jeg ikke noe om.

I tilleg så har du jo bo utgifter 

Så kommer tiden du vil bruke på venner og det sosiale

Noen får dog til det meste. 

Jeg hadde ikke klart det ut fra tid og økonomi selv om det hadde vært drømmen

Skrevet

For meg er løsningen å jobbe turnus. Det løser mange floker tidsmessig. Nå trener jeg ikke aktivt hverken hund eller hest, kun litt hobby. Men var aktiv med begge deler tidligere. Disiplin som trene hest før jobb, bruke ridehuset og trene hund etter å ha trent hest osv kan gjøre det mulig. Skaff forrytter som tar «fridagene» til hesten, som tur og lett baneridning. 

Skrevet

IPO og redningshund er tidkrevende sporter. Skal du trene med et NRH-lag så må du også være med på treningene der, som tar mye tid, i og med at du ikke kun skal trene din hund men også figurere for andre hunder. Det er vel ofte et par dager i uken. IPO er jo tre grener som skal trenes hver for seg, og lydighet/biting skal også settes sammen. Jeg kan ikke for mitt bare liv se for meg at du skal få tid til å trene hund seriøst, trene og konkurrere med hest(gjerne i tillegg til vanlig stallarbeid) OG jobb. Jeg tror du må velge. En ting er å få timer nok i døgnet, men jeg tror mange ville blitt utslitt av å ha så lite tid til seg selv. 

  • Like 1
Skrevet

Å satse innen både hest og hund samtidig er ikke veldig realistisk. Begge deler tar mye tid, og er ikke sånne ting man bare kan velge bort fordi man ikke gidder eller har tid i perioder, særlig ikke hvis du har en konkurransehest og en høydriftig hund, de er ikke helt lagd for pauser noen av dem. Om du i tillegg mener å satse både IPO og redningshund, ja da er det vel egentlig ikke nok timer i døgnet uansett hvor ambisiøs og motivert man er.

Jeg trener IPO og redningshund parallelt, og noe av utfordringen er å finne treningsdager og prøver som ikke krasjer. Begge deler krever mye trening for å komme i mål, og på ganske forskjellige områder. Det er også krevende for hunden å gjøre så forskjellige ting, og en helg kanskje gå en IPO prøve, og neste uke ta prøve i f.eks. rundering og skogsspor. På de to siste årene så har vi måtte bestå 11 forskjellige prøver, pluss ukas arbeid B og A, grunnkurs, utmarsj, orientering og fysisk test. For å si det sånn, det har ikke vært igjen veldig mange ledige helger til ridestevner eller trening av hest ?

  • Like 2
Skrevet

Alt er vel mulig, men jeg tenker det blir mer stress enn glede å skulle holde på med alt. En ting er å ha både hund og hest, en annen ting er å ha konkurranse- og redningshund i tillegg til konkurransehest. Når man først har fått godkjent redningshund er det jo greit å ha tid og mulighet til å dra på leteaksjoner også... Ville nå uansett kommet gang med én av delene før jeg i det hele tatt hadde tenkt tanken på å starte opp med den andre. Jeg hadde ikke orket. Jeg ser hvor mye tid det tar med redning(og det er tid jeg gjerne bruker), men det er jo greit å ha litt fritid utenom. I tillegg så ser jeg jo at med den jobben jeg har så er det allerede et puslespill å få med meg samlinger og kurs i NRH om ikke jeg skulle drevet med andre ting i tillegg. Jeg driver med både lavine og ettersøkning så er aktiv i NRH hele året...

  • Like 2
Skrevet

Imens jeg igjen sleit med å få nok treningstimer sammen med grupper pga turnus. Realiteten er at de fleste som virkelig satser på hund ikke jobber 100%.. Så mye av treningen min ble alene og rundering ble begrenset hvor langt jeg kunne komme med. Du blir gjerne ikke så ofte invitert når du gjerne må dra etter ett par timer og rundering krever litt mer enn 2 timer i skauen. (og det forsvinner treningstimer på andre sine hunder da alle skal ha sitt og man gjerne er 3-6 personer å trener).

Å satse bare på hund og bare på hest kommer an på hva du satser på og hvordan du satser. Jeg har nå samboer som driver med travhest. Jeg ser jo at de gangene jeg kan ha hundene med hesten på treningstur så får jeg jo to fluer i en smekk. Men med en gang du er på bane, trene i ridehus o.l. så begrenser jo mulighet til trim av hund. 

Det jeg vil fram til: Ja du kan satse på det ene, og kanskje begge deler, alt etter HVA du faktisk satser på og hvor avhengig du er av andre. Det er også mulig å klare ha 100% jobb, men der begrenser det seg på turnus/arbeidstider og hva slags jobb/ikke jobb de du skal trene med faktisk har. Jeg klarte aldri satse på rundering/NRH pga turnusen min, men ingen problem med spor/lydighet. Nå er det "lett" å trene agility og ha hest som hundene kan være med å trene med. Fortsatt ser jeg at det hadde vært enda vanskeligere å satse på rundering her jeg bor nå, for da måtte jeg har kjørt en time eller to for å få en treningsgruppe. 

 

Skrevet
8 minutes ago, JeanetteH said:

Imens jeg igjen sleit med å få nok treningstimer sammen med grupper pga turnus. Realiteten er at de fleste som virkelig satser på hund ikke jobber 100%.. Så mye av treningen min ble alene og rundering ble begrenset hvor langt jeg kunne komme med. Du blir gjerne ikke så ofte invitert når du gjerne må dra etter ett par timer og rundering krever litt mer enn 2 timer i skauen. (og det forsvinner treningstimer på andre sine hunder da alle skal ha sitt og man gjerne er 3-6 personer å trener).

 

 

Det samme gjelder for IPO. Figuranten og resten av gruppa er der så lenge alle trener. Man er avhengig av et godt treningsmiljø for å lykkes og man får ikke innpass i et treningsmiljø om man ikke gir like mye tilbake som man får. Om regelen blir at man stikker tidlig hver kveld blir nok fort resten av gruppa sure. Mye trening kan man gjøre alene, men når man trener for konkurranse er man avhengig av andre og da tar treningen mange timer pr kveld

  • Like 2
Skrevet
10 hours ago, lijenta said:

Hundetrening når det gjelder redning så er det jo gjerne fellestrening en kveld i uka og ja  en dag i helgen for dem som er i nærheten her. Ellers så koster utstyret du skal ha for å kunne gå ut i redningsaksjoner mye som du må påkoste selv. Så er det egentrening med hunden. Hesten kan jeg ikke noe om.

I tilleg så har du jo bo utgifter 

Så kommer tiden du vil bruke på venner og det sosiale

Noen får dog til det meste. 

Jeg hadde ikke klart det ut fra tid og økonomi selv om det hadde vært drømmen

De jeg kjenner som trener redningshund trener ganske mye mer enn en fellestrening eller to i uka. Hunden bør jo trenes mellom fellestreningene også. 3-4 ettermiddager brukte hun siste jeg snakket med det om.

  • Like 1
Skrevet

Å ha hund og hest ser jeg lite problemer i, å ha både konkurranse-, hund og hest ser jeg en tidsknipe med. 

Hadde det fristet med annen konkurrerering enn IPO/NRH innen hund? Finnes jo mye annet innen hund som ikke er så krevende. 

Ha forrytter på hesten noen dager? Ta oppvarming til trening som en skrittetur der hunden er med? 

Skrevet

IPO og redningshund er to krevende aktiviteter som begge krever MYE TID. Som de andre skriver så skal ikke bare din hund trenes, du må også være med på treningen av andres hunder, og da går det fort en dag. Folk som drar før treningen er ferdig og ikke bidrar blir sjelden godt mottatt... Om du "bare" trener f. eks SL, så er du ikke så avhengig av hjelp, men skal du trene gruppe C så må du regne med at det tar en god del tid.

Å få det til samtidig som du skal trene og konkurrere med hest + å jobbe fulltid seg jeg på som et vanskelig prosjekt. Bare NRH og IPO er et fulltidsprosjekt i seg selv.

  • Like 1
Skrevet
8 timer siden, simira skrev:

De jeg kjenner som trener redningshund trener ganske mye mer enn en fellestrening eller to i uka. Hunden bør jo trenes mellom fellestreningene også. 3-4 ettermiddager brukte hun siste jeg snakket med det om.

Kom dessverre ikke så tydelig fram men jeg skrev egentrening med hund litt lengre ned. Det vil si trening både fysisk og andre ting som trengs for å kunne være i søk i dårlig vær

Skrevet

Takk for mange gode poeng folkens! 

Jeg innser vel at det er litt mye å håpe at det skal fungere optimalt med begge dele, egentlig spesielt med tanke på at jeg ikke liker å gjøre ting halvhjertet/halvveis. Blir det tjenestehund så utgår jo IPO og SAR, men mindre arbeid blir det jo likevel ikke med hunden. Fordelen er jo at trening av hund og arbeidsdagen stort sett blir en og samme ting :) Så får jeg vente med å eventuelt kjøpe hest til hunden er ferdig utdannet hvertfall. Forhåpentligvis fungerer jo hunden også slik at den kan bli med i stallen og at hund og hest kan trenes samtidig noen dager. Så har man jo mulighet til å sette hesten ut på for noen dager, som det nevnes her oppe, og jeg har også en mor og en søster som er glade i å ri. Jeg kan også trives med trening mot konkurranser uten å måtte konkurrere så alt for ofte, men litt av motivasjonen min er jo å få teste det man kan.

En eventuell plan er jo å ha en hest på helfor et år eller noe for å kjenne på hvordan det er. Mulighetene er mange. 

Jeg er jo egentlig klar over at (konkurranse)hest tar vanvittig mye tid og ekstremt mye energi. Men tenkte det kunne være interessant å høre om noen som får det til å gå sånn at jeg kan få forsterket mine smågale ambisjoner litt for meg selv :P 

Skrevet

Nei. Hobbyhest kanskje, ikke konkurranse. Jeg har traver som jeg trener fult, og hadde ikke hatt sjans til en krevende hund i tillegg. Min hund er pensjonert fra all seriøs trening og nå kun stallhund. Hun er storfornøyd med det heldigvis, men hun er generelt en hund som ikke krever all verdens. 

Skrevet
8 timer siden, brindle skrev:

Takk for mange gode poeng folkens! 

Jeg innser vel at det er litt mye å håpe at det skal fungere optimalt med begge dele, egentlig spesielt med tanke på at jeg ikke liker å gjøre ting halvhjertet/halvveis. Blir det tjenestehund så utgår jo IPO og SAR, men mindre arbeid blir det jo likevel ikke med hunden. Fordelen er jo at trening av hund og arbeidsdagen stort sett blir en og samme ting :) Så får jeg vente med å eventuelt kjøpe hest til hunden er ferdig utdannet hvertfall. Forhåpentligvis fungerer jo hunden også slik at den kan bli med i stallen og at hund og hest kan trenes samtidig noen dager. Så har man jo mulighet til å sette hesten ut på for noen dager, som det nevnes her oppe, og jeg har også en mor og en søster som er glade i å ri. Jeg kan også trives med trening mot konkurranser uten å måtte konkurrere så alt for ofte, men litt av motivasjonen min er jo å få teste det man kan.

En eventuell plan er jo å ha en hest på helfor et år eller noe for å kjenne på hvordan det er. Mulighetene er mange. 

Jeg er jo egentlig klar over at (konkurranse)hest tar vanvittig mye tid og ekstremt mye energi. Men tenkte det kunne være interessant å høre om noen som får det til å gå sånn at jeg kan få forsterket mine smågale ambisjoner litt for meg selv :P 

Du kan jo sette den et sted de tilbyr ridning / trening i tillegg til fullpensjon så slipper du unna med feks å ri èn trening på ukedagene og helger feks når du har tid. Dèt er jo fullt mulig.

  • 7 months later...
Skrevet

Jeg har hest og hund, men konkurrerer ikke med hesten nå lengre. Hunden er godkjent redningshund, og jeg har godkjent henne som redningshund både på sommer og vinter samtidig som jeg studerte ved Politihøgskolen og hadde ekstrajobb i hjemmetjenesten og hadde hest. Hjelper mye at jeg har hunden med meg på rideturer med hesten, derfor trener jeg hest mest på tur. Jeg tror du godt vil kunne få tid til begge deler om du virkelig vil, men ikke begge deler på samme dag (med mindre du har fri). Da må de ordentlige treningene med hesten bli rolige dager for hunden og motsatt. Så er jo en stor fordel om du kan trene hesten på tur og ha hunden med deg, slik som meg. 

Skrevet
På 29.11.2017 at 10:54 PM, brindle skrev:

Driver å drømmer om framtiden, og jeg vil ha i både bøtter og spann jeg da vettu! 

Savner livet som aktiv konkurranserytter, og håper på å kunne ta opp dette igjen når økonomien tillater det. Samtidig er det hundelivet som er hovedvalget mitt, og jeg ønsker virkelig å satse med hunden - vi snakker høydriftshund (Schæfer/malinois) som jeg vil drive IPO/redning med + forhåpentligvis tjenestehund etterhvert. 

Spørsmålet mitt er egentlig om noen har erfaring med å drive aktivt med både hest og hund ved siden av jobb, eller er er jeg ute å kjører og må fint nøye meg med å ta et valg. Når jeg sier aktivt innenfor hestesport, så mener jeg den type hestehold hvor man trener/vedlikeholder en hest for seriøs konkurranseridning. 

 

 

Wow, det finnes flere som meg :o
Jeg jobber 70% og er utdannet dressurdommer i tillegg til at jeg selv er aktiv konkurranserytter. 
Utover det er jeg også utdannet hundetrener og trener hund aktivt med mål om konkurranse på hun som er valp på. Tidligere har jeg konkurrert lydighet og litt agility i tillegg til konkurranseridningen og alt det medfører. 

Jeg har måttet gjøre enkelte tiltak for å kunne ha tid med familie og ikke minst egentid og tid til venner. 
Hesten står i helpensjon der hun står og får 2 dager helt fri (skrittemaskin eller bare ekstra tid ute) to dager i uken. Da har jeg to dager "helt fri" og legger disse dagene til fridager jeg har fra jobb. 
Dermed har jeg ekstra tid disse dagene til å gjøre ting her i huset og ikke minst ekstra tid til å trene hund på dagtid disse dagene. Jeg avtaler da ofte med ettpar andre som har fri på dagene, så reiser vi opp til hundeklubben og trener sammen :) 
Ved og ha hesten i fullpensjon sparer jeg utrolig mye tid og jeg er ferdig i stallen på rundt 1,5 time. 
Dette gjør at familien nesten ikkemerker noe til at jeg faktisk har hest i konkurransetrening, jeg er stort sett hjemme senest 16.30-17, som er normal tid for de fleste. 
Hundene trenes når barna er lagt :)  Treninger og kurs med hunden er stort sett alltid på kvelden, etter jobb,stall og litt familietid :)
Konkurranser (med både hest og hund) er i helgene og da syns heldigvis hele familien det er kjekt å være med.
I helgene må man selvsagt ta valg på om man vil på konkurranse med hesten eller hunden, eventuelt en dag av hver :P

Jeg har de siste 2 årene tatt en videreutdanning i tillegg til hunder i full trening og hest i konkurransetrening, i tillegg har jeg vært dommer en god del helger og jobbet helg i min egen jobb :P
Motto: Alt går, bare husk å hvile skikkelig når du først kan! 

Noen blir stressa av å bare høre om dagene til "sånne som oss", for meg (og garantert for deg også) er det en livsstil :)

 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...