Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Nå har jeg ikke sjekka canis så veldig nøye, men sånn generelt, så er det verdt å huske at hunder er individer. Selv om de er samme rase, så kan de være ganske forskjellige. Rasebeskrivelser kan se noe som sannsynligheten for f.eks. middels aktivitetsbehov, men det vil fortsatt variere med individ, oppdragelse og forskjellige stadier i livet til hunden. Men ingen kan si aktivitetsnivå sikkert. Og vi definerer nok hva middels aktivitetsnivå er veldig forskjellig. For noen kan det bety en times tur om dagen og litt andre aktiviteter, for andre kan det bety 20 minutters luftinger istedenfor å la dem lufte seg selv på plena...

Skrevet
Just now, Tomine said:

 

Kan man "stole" på aktivitetsnivået på canis sin oversikt over hunderasene?

Nei. Dette er også veldig avhengig av individ. Jeg kjenner individer av høyaktive raser som er roligere enn de fleste hunder jeg har møtt, og jeg kjenner hunder av såkalt lavt og medium aktivitetsnivå som har uendelig med energi og utholdenhet. I tillegg, som @Snusmumrikk også nevner over, så er "middels" aktivitetsnivå en veldig løs definisjon. Det er verken noe angivelse av antall timer fysisk mosjon hunden trenger til daglig, eller noe mål på mental aktivisering. Og noen greier seg med det ene, mens andre er avhengige av en viss andel av det andre. "Lavt", "Middels" og "Høyt" aktivitetsnivå er et alt for smalt spekter, og strengt tatt er jeg ikke sikker på om jeg mener definisjonen lavt burde finnes i det hele tatt.

Hvis du er ute etter en rase som passer deg så er det bedre å beskrive hvilken aktivitet du kan gi hunden, enn å spørre etter ett av tre ganske uklart definerte nivåer.

  • Like 1
Skrevet

Ikke vet jeg hva "middels" aktivitetsnivå tilsier, eller hvor grensen mellom middels og høyt går. Jeg har en rase som beskrives med middels aktivitetsbehov. Nå når han nærmer seg to år begynner han å roe seg, men jeg vil nå si at som valp og unghund har han hatt et ganske høyt aktivitetsbehov. Dvs at vi til tider har jogget 45 min om morgenen, gått tur på ca 60 minutter på dagtid og vært på lydighetstrening/rallytrening på kveldstid uten at han har virket spesielt sliten(tisseturer kommer i tillegg). Han har blitt fornøyd av det, men hadde han fått mer hadde han blitt med. De gangene jeg har vært syk har han vært tydelig rastløs og krevd mye lek med meg inne. Nå begynner han å bli voksen og tåler bedre at det skjer lite, men for å være tilfreds trenger han fortsatt å få løpt fra seg to-tre ganger i uka og få utfordret hjernen jevnlig. Det er vel først nå som "voksen" at jeg vil si han nærmer seg det jeg ser for meg som middels nivå.

Skrevet
17 minutter siden, Tomine skrev:

 

Kan man "stole" på aktivitetsnivået på canis sin oversikt over hunderasene?

Iflg. den rasevelgeren har feks whippet, dogo canario og fox terrier(!) LAVT aktivitetsbehov... Så...

Skrevet
14 minutes ago, Pringlen said:

[...] og fox terrier(!) LAVT aktivitetsbehov... Så...

:| :shocked: Hvis man ønsker å bevare sin egen mentale helse, vil jeg anbefale minimum middels. :P

NKK har fått en rasevelger på sine sider: https://kjopehund.no/bli-hundeeier/rasevelger/
Synes ikke den er så galen ut fra mine raser.

Min definisjon av middels = en hund som trenger aktivitet for ikke å bli kreativ (foxen er gjerne kreativ uansett da, med mindre de ligger i narkose. Galskapen gjorde tom. sprell neddopet på røntgenbordet :lol:), men ikke noe mer enn alle hunder fortjener. Altså minimum 1t trim hver dag i gjennomsnitt, med innslag av hjernetrim og mer intensiv mosjon noen ganger i uka.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
    • Det er veldig vanskelig å si hva som er "bedre" uten å vite hvordan forutsetningene ser ut. Hvis det er hjelp til rasevalg du vil ha så er det kanskje greit å lage en egen tråd til det med informasjon om hvilken erfaring du har med hund, hvordan hverdagen din ser ut, hvor mye aktivitet vil hunden få, har du planer om noe målrettet aktivitet/sport osv. Hvilke kriterier har du mtp. lyd, pelsstell, støvsuging, størrelse på hunden?  Med denne informasjonen er det lettere å gi råd om en rase som kan passe til ditt potensielle hundehold. Det er helt sikkert flere raser som kan passe kriteriene, og mange som ikke gjør det. 
    • Svarer dere begge to her. Ser at dette kanskje er en god grunn til å vurderer andre raser. Kanskje Aussie eller Collie er bedre?
    • Har ofte erfaring med at de jeg spør på utstillinger eller andre stevner bare roser hunderaser helt og forteller kun det positive. De jeg snakka med på messen var kun positive til rasen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...