Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisan sonen!

Vi kjøpte hus i fjorhøst og da hadde vi et vepseproblem! Det er så mye veps og de kommer inn, det går ikke å spise fredelig ute uten at de kommer... Humler og bier er greit nok, men veps takler jeg ikke ?

Nå når våren har kommet så ser vi at vepsen er tilbake og flyr inn oppe ved hustaket (blant annet). Vi når mest sannsynlig ikke tak i bolet i seg selv... Så da er spørsmålet! Hvordan blir vi kvitt dem?? ??

Guest Klematis
Skrevet

Jeg hadde veps som kom ut av  en sprekk inni dørkarmen. Måtte dukke hver gang jeg skulle inn og ut av døra for vepsene ble like rasende hver gang jeg passerte. Fikk heller ikke tak i bolet og brukte vepsespray.

Skrevet

Permetrin spray! Nå på våren sprayer vi med permetrin når vi ser de store dronningvepsene snoke rundt under taket etc (innebærer desverre en del stigebruk.. er så glad for at gubben ikke er redd høyder). Det forhindrer dem fra å bygge bol. Og man kan spraye forebyggende - vepsen skyr permetrinen en stund ihvertfall. Ellers så gikk vi til det skrittet å hugge ned plommetreet vårt - når plommene kom, var det rene vepsemagneten og jeg kunne ikke være ute i det hele tatt (vepsen elsker meg av en eller annen grunn, kommer og kryper rundt i ansiktet mitt... og veps fikser jeg bare ikke, hysterisk redd for dem simpelthen). Ellers har vi brukt permetrin når vi finner vepsebol i løpet av sommeren, sprayer inn i dem sent på kvelden når de har "lagt seg" eller hva nå veps gjør om kvelden.  Å fysj, veps er bare hat!

  • Like 1
Skrevet

Vepsespray fungerer bra. Jeg har hatt et par bol i taket rett utenfor soveromsvinduet mitt, og det var en periode helt ulidelig. Min kjære far fikk oppgaven med å sette opp stige og spraye, og da forsvant problemet raskt.

Er det spesielle vinduer de kommer inn gjennom (og evt også andre insekter), så kan det være praktisk å sette opp et myggnett med selvklebende borrelåsteip og nett. :) Det har jeg på soverommet, og det er gull verdt i perioder med mye flygende djevelskap som vil inn på soverommet mitt. :P

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...