Gå til innhold
Hundesonen.no

Giftige tyggebein?


Poter
 Share

Recommended Posts

Mener å huske det for en tid tilbake siden var oppmerksomhet rundt noen type tyggbein og at disse visstnok skulle virke forgiftende på hunden over lang tid, hvordan var det med dette? Stemte det og hvilke type bein var det snakk om? Hvilke er i så fall et bedre alternativ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Poter skrev:

Hvordan blir det tatt i mot der?

Jeg har ikke lest så mye av diskusjonene, men det er stort sett enighet om at det ikke er spesielt bra å gi mye av. Noen er selvfølgelig helt paniske mens andre er mer moderate og sier "alt med måte" (som i en hver annen diskusjon egentlig :lol: ). Jeg personlig er mer redd for at bikkja skal kveles når hun tygger av biter med vått klissete skinn :P Men prosessen for å lage slike tyggeting gjør det ikke mer fristende å gi uansett.

Skinnene regnes vel ikke som mat så de er ikke veldig strenge med hvordan slike ting lages hvis jeg har forstått det rett.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg savner litt uavhengige kilder som kan bekrefte dette her. Det er jo lett at sånne ting sprer seg voldsomt uten at noen egnetlig vet om det stemmer eller ikke (som alt annet på det store internett). Så er det noen som har troverdige kilder på at det her stemmer? 

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, MarieR skrev:

margbein, griseører, gevir etc etc. Finnes jo veldig mange alternativt til slike bein av råhud...

 

Eine liker ikke gevir, synd for jeg tenker de er et veldig godt alternativ! 

Er griseører virkelig griseører eller er de også fremstilt?

2 timer siden, Wilhelmina skrev:

Ribbein av elg har vært en slager her i huset i hvertfall :) Men så er vi så heldige å ha en elgjeger i nær familie så vi har god tilgang på sånt :)

Det høres jo helt supert ut!

7 minutter siden, Pringlen skrev:

Produksjon av skinnprodukter er kjemikalier fra a til å, så det sier seg selv at råhud, som har vært med i de første leddene av prosessen mot garvet skinn, er behandlet med mye rart :) 

Ja, du sier noe der!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

32 minutter siden, Pringlen skrev:

Produksjon av skinnprodukter er kjemikalier fra a til å, så det sier seg selv at råhud, som har vært med i de første leddene av prosessen mot garvet skinn, er behandlet med mye rart :) 

Og jeg tenker litt at.... det viktigste er vel til syvende og sist HVA det er hundene får i seg ved å spise slike bein? Er det rester av kjemikalier i dem som kan være skadelig på kort eller lang sikt? Eller er alt sånt til slutt utvasket? 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

19 minutter siden, Siri skrev:

Og jeg tenker litt at.... det viktigste er vel til syvende og sist HVA det er hundene får i seg ved å spise slike bein? Er det rester av kjemikalier i dem som kan være skadelig på kort eller lang sikt? Eller er alt sånt til slutt utvasket? 

Nei, si det du :) For å vite hva som er igjen av kjemikalierester, så må man vel sende tyggegreiene til analyse?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 timer siden, Poter skrev:

Hvis en ikke gir bein som dette, hva annet gir en da?

Jeg må bare si først, jeg gir slike bein av og til. Selv om jeg lenge har tenkt på at de er et biprodukt fra skinnindustrien.

Tidligere har jeg gitt mye rå bein som alternativ. Men etter noen uheldige episoder med sprutdiaré i halve huset så har jeg gått bort i fra dette.

Grisehaler er fint, og grisetryner. Griseører funker også, men hysterisk som jeg er så gir jeg kun disse når jeg er der med dem, siden de kan sette seg på tvers og svelle i halsen. Oksepenis er fantastisk, men litt dyrt. Jumbone fra Pedigree gir jeg som tygg innimellom, men de er det mye sukker og salt i, så det er ikke for ofte de får dette. 

De gangene vi har hatt tilgang på det har jeg gitt frosne, rå grisehaler fra slakter. Det har vært en kjempesuksess her. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...