Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På drøyt to uker har frøkna gått ned ned en halv kilo - det er mye for en hund som bare veide 6 kilo i utgangspunktet... Hun får ikke mindre mat enn tidligere, og ikke mer fysisk aktivitet enn vanlig. Hun virker ellers frisk og rask. Vi har vært hos veterinæren, som ville at jeg skulle holde øye med vekta i tre uker, og hvis den fortsetter nedover blir det utredning. Men er det noen som har tanker om hva dette kan være?

Skrevet

Jeg antar innvollsorm er utelukket?

Det kan ikke være kulden da? Mona brukte helt klart mer energi i de kalde ukene vi hadde tidligere i måneden (men hun er jo veldig mye ute pga hundebarnehagen). 

Skrevet

Orm var det første jeg tenkte på, men veterinæren ville ikke gi meg ormekur... "Ormen må jo komme fra et sted" som hun sa, og Ariel er en ruller, ikke en spiser når hun finner døde ting :teehe:Det KAN selvsagt være økt energiforbruk etter tanntrekk, hun har jo vært gjennom en  helingsprosess så det kan jo være en årsak. Har i alle fall økt på med et måltid nå, så får vi se...

  • Like 1
Skrevet

Test for orm og ikke bare gi kur når det kan være en helt annen grunn isåfall. Forskjellige typer krever dessuten forskjellig behandling. Ta blodprøver for å sjekke "alt" anbefaler jeg, lever- nyreverdier, stoffskiftet, evt orm/parasitter (ville kanskje ventet med det siste om alt det andre var fint). 

Eller bare prøv å gi litt mer mat og se om hun raskt vil gå litt opp i vekt igjen, men er jo en ganske så stor vektnedgang som du sier. 

Skrevet
1 time siden, Yellow skrev:

Test for orm og ikke bare gi kur når det kan være en helt annen grunn isåfall. Forskjellige typer krever dessuten forskjellig behandling. Ta blodprøver for å sjekke "alt" anbefaler jeg, lever- nyreverdier, stoffskiftet, evt orm/parasitter (ville kanskje ventet med det siste om alt det andre var fint). 

Eller bare prøv å gi litt mer mat og se om hun raskt vil gå litt opp i vekt igjen, men er jo en ganske så stor vektnedgang som du sier. 

Ja, neste steg er blodprøve hvis hun fortsetter nedover, men veterinæren ville vente noen uker for å se om det stabiliserer seg. Veterinæren var inne på at det kunne være hormonelt, men krysser fingrene for at hun bare har hatt en tøff periode etter tanntrekken.

Skrevet
1 time siden, Mumle Mu skrev:

Kreft var det første som slo meg (nå er jeg litt prega over nylig å ha mista en til kreft, da, men plutselig vektnedgang og samme mengde for kjennetegner ofte kreft :()

Hadde hunden din noen andre symptomer? Hvordan fant dere ut at det var kreft?

Skrevet
9 timer siden, Wilhelmina skrev:

Hadde hunden din noen andre symptomer? Hvordan fant dere ut at det var kreft?

Hun hadde lungebetennelse, men skulle friskmeldes den dagen vi oppdaget kreften..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...