Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg skal ta å kastre min hund, det er en tispe på snart 4 år. Grunnen er for at hun skal slippe løpetid og at jeg skal ikke bruke henne i avel. Jeg lurer på om det er noen som har gjort det på sin hund? Og om det er noen som har sett forandring etter kastrering på hunden?

Håper På svar?

 

Skrevet
Hei

Jeg skal ta å kastre min hund, det er en tispe på snart 4 år. Grunnen er for at hun skal slippe løpetid og at jeg skal ikke bruke henne i avel. Jeg lurer på om det er noen som har gjort det på sin hund? Og om det er noen som har sett forandring etter kastrering på hunden?

Håper På svar?

 

Har ikke hatt kastrert tispe selv, men har passet flere før og etter kastrasjon. En har det vært tydelig endringer på (hormonproblemer i utgangspunktet) og noen har det ikke vært noe særlig endring på (kastrert på grunn av livmorhalsbetennelse). Felles er at de har fått dårligere pels og legger på seg bare de lukter mat, men den som hadde hormonforstyrrelser er også veldig mye roligere og mer som seg selv før hormonforstyrrelsene.

Sånn i utgangspunktet har ikke veterinærer lov til å kastrere hunder uten medisinsk grunn. Men det vet du sikkert :)

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Ja det vet jeg. 

Min hund har hatt en sykdom som heter Steril Nodulært Pannikulitt. Men har ikke hatt tilbake fall etter operasjonen. Så er en genetisk sykdom så kan ikke ha valper på henne. Men takk for svar?

Skrevet

Men det blir vel ikke bedre av kastrering? Kastrering som prevensjon er går ikke under medisinsk årsak selv om hunden har arvelige sykdommer.

  • Like 2
Skrevet

Tispa mi måtte kastreres etter 1. løpetid pga livmorsbetennelse, hun ble operert da hun var 1år gammel. Nå er hun 3år og det har ikke vært store forandringer. Pelsen hennes er like god, vet mange tisper kan få dårlig pels, mer underull osv. Hun har litt lett for å legge på seg så vi følger litt ekstra med hvordan hold hun er i og veier henne ca 1-2 ganger i måneden. Siden hun var såpass ung når hun ble kastrert, er det vanskelig å si om hun hadde vært annerledes som voksen om hun ikke ble kastrert. Ellers er det veldig individuelt, noen tisper får en del bivirkninger, andre ikke :) 

  • Like 1
Skrevet

Ok? 

Min søsters hund er en han hund og han ble kastret og ble mer barnslig. Men han ble mer rolig og var ikke så dominant mot andre hunder. Men det er jo forskjellige på hann hunder og hunn hunder. Men min hund leke med en han hund helt av blå hang de fast. Men hun var ferdig med løpetid. Det var ingen valper var hos veterinær. Men etter det har det vært forandring hos henne mot andre hunder. Og siden vi fikk hun har hun vært spesielle, hun er ikke så interessert i folk og dårlig kroppsspråk. Og virke nervøs hun var ikke det før den parringen. 

Takk for svar

Skrevet

Min ene tispe(3 år) ble kastrert i mai i år pga. cyster på eggstokkene. Jeg var litt bekymret for å få atferdsendinger i negativ retning, i og med at hun ikke er den tøffeste voffsen i gata. Mer usikkerhet etc. kan også forekomme på tisper som blir kastrert. 

Det gikk heldigvis helt fint. Jeg merker det har tatt toppen av stresset hennes, som da mest sannsynlig også var utløst av hormonforstyrrelser og også smerter før kastrering. Hun hadde også problemer med veldig uregelmessige løpetider og store atferdsendringer i forkant av løpetid. 

Hun har i og for seg ikke blitt roligere av kastrering, utover dette med stress som er noe redusert. Hun har dog blitt enda mer uinteressert i andre hunder etter det og litt mer vimsete av seg på trening. Jeg synes ikke hun har blitt mer matvrak enn hun var før, men når sant skal sies så kunne vel ikke det bli så mye verre enn det var, såh :P 

Jeg ville likevel latt være å kastrere på det grunnlaget du nevner. Det er ikke noe galt med hunden, slik jeg leser det, som tilsier at du bør kastrere.

Skrevet
2 timer siden, Ahkku skrev:

Hei

Jeg skal ta å kastre min hund, det er en tispe på snart 4 år. Grunnen er for at hun skal slippe løpetid og at jeg skal ikke bruke henne i avel. Jeg lurer på om det er noen som har gjort det på sin hund? Og om det er noen som har sett forandring etter kastrering på hunden?

Håper På svar?

 

Løpetid er helt normalt, og ikke noe hunden har behov for å slippe, med mindre hun blir svært endret i atferd i forbindelse med syklusen. At hun ikke skal brukes i avl er heller ingen grunn til å kastrere :) 

  • Like 4
Skrevet

Kastrering kan medføre utrivelige konsekvenser både fysisk og psykisk for hunden, så det er ikke noe jeg ville vurdert med mindre det var svært gode grunner for det. 

  • Like 1
Skrevet

Takk for svar?

Jeg har råd før meg med min veterinær og tar det derfra. Og før løpetid er hun små hissig og sippete. Og under løpetid spiser hun ikke og nekter å gå tur å gjør fra seg. Og hun stresse veldig mye under løpetid og på grunn av den sykdom og råd føre meg med veterinær min

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...