Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg kjøpte meg min første hund for omtrent 2 år siden, faktisk, er det 2 år siden i morgen. 
Han er Beagle, og heter Kompis. Kompis er født 12.mai 2014. Nå er vi i tenårene og det er litt opp og ned. Jeg syns selv at i fjor sommer var han verst, da var det hormoner overalt og absolutt alt jeg hadde lært, gikk inn et øre og ut et annet. Noen ganger tror jeg ikke det gikk inn en gang. 

Men jeg har vært svært heldig med Kompis. Han var den minste i flokken, han var den siste som fikk syn, siste som lærte seg ting, men kanskje den første som brukte snuten på en helt annen måte, da han ikke kunne se og var litt treigere. Han var også 200gram mindre enn resten og vetrinær trodde ikke han skulle overleve. Men den gang ei! Han er en kjemper, og er eneste hunden i hele kullet som har vært frisk siden dagen han ble født! 

Han har en sterk snute, veldig mammadalt - men ingen seperasjonsangst. Hvis han får en god tur på dagen, og får bruke sansene sine, så er han fornøyd. Også som nesten alle andre hunder - kanskje mest beagler, han er et matvrak. 

Han er vokst opp i Bergen, og ble raskt venn med belgeren Khal som også holder til her inne. Kort tid etter, kom Pepper som er dalamtineren. Pepper og Kompis er som knoll og tott, to brødre, de går så bra overrens at man skulle ikke tro at det går ann. 

13441683_1091267030919970_1189862137_o (1).jpg

Her er Kompis og Pepper som nyter solnedgangen på Fanafjellet

1404918011714.jpg

Dette er dagen jeg hentet han :)

DSC_0309.JPG

  • Like 7
Skrevet
4 timer siden, Mardina skrev:

Så fin han er :D Beagler er herlige hunder :wub: Jakter du med han? :) 

 

Nei, har ikke hatt mulighet til det, men han har vært med jakthunder på sporingsjobb, og det elsket han. Han er veldig learning by doing - dog. Så Hadde en aktiv dag da!

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk! :) I dag har han vært i hus i 2år :)
Vi tok oss en tur til Sognsvann i Oslo i dag tidlig for en liten tur, jaggu tok han seg en liten svømmetur også! 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...