Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg kjøpte meg min første hund for omtrent 2 år siden, faktisk, er det 2 år siden i morgen. 
Han er Beagle, og heter Kompis. Kompis er født 12.mai 2014. Nå er vi i tenårene og det er litt opp og ned. Jeg syns selv at i fjor sommer var han verst, da var det hormoner overalt og absolutt alt jeg hadde lært, gikk inn et øre og ut et annet. Noen ganger tror jeg ikke det gikk inn en gang. 

Men jeg har vært svært heldig med Kompis. Han var den minste i flokken, han var den siste som fikk syn, siste som lærte seg ting, men kanskje den første som brukte snuten på en helt annen måte, da han ikke kunne se og var litt treigere. Han var også 200gram mindre enn resten og vetrinær trodde ikke han skulle overleve. Men den gang ei! Han er en kjemper, og er eneste hunden i hele kullet som har vært frisk siden dagen han ble født! 

Han har en sterk snute, veldig mammadalt - men ingen seperasjonsangst. Hvis han får en god tur på dagen, og får bruke sansene sine, så er han fornøyd. Også som nesten alle andre hunder - kanskje mest beagler, han er et matvrak. 

Han er vokst opp i Bergen, og ble raskt venn med belgeren Khal som også holder til her inne. Kort tid etter, kom Pepper som er dalamtineren. Pepper og Kompis er som knoll og tott, to brødre, de går så bra overrens at man skulle ikke tro at det går ann. 

13441683_1091267030919970_1189862137_o (1).jpg

Her er Kompis og Pepper som nyter solnedgangen på Fanafjellet

1404918011714.jpg

Dette er dagen jeg hentet han :)

DSC_0309.JPG

  • Like 7
Skrevet
4 timer siden, Mardina skrev:

Så fin han er :D Beagler er herlige hunder :wub: Jakter du med han? :) 

 

Nei, har ikke hatt mulighet til det, men han har vært med jakthunder på sporingsjobb, og det elsket han. Han er veldig learning by doing - dog. Så Hadde en aktiv dag da!

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk! :) I dag har han vært i hus i 2år :)
Vi tok oss en tur til Sognsvann i Oslo i dag tidlig for en liten tur, jaggu tok han seg en liten svømmetur også! 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...