Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan hjelpe forlatte kattunger?


Recommended Posts

Skrevet

Tips ønskes!! Er på stranda i Ecuador nå og en eske med kattunger er forlatt på en parkeringsplass.  Vet ikke hvor gammel de er, små og magre men stødig på bena og kvikk og lekne..vill gjetting men kanskje fire-fem uker. Noen turister fant dem og har gjort en breier oppmerksom på de og hun gir de nå litt (ku)melk fra i går.  Hva bør vi gjøre/gi dem for å best mulig hjelpe dem. Vi har satt opp litt presenning for å gi de skygge i tillegg til at de har et lite hus med myk seng i. Jeg har kjøpt den kattemat som finnes, tørrfor for voksne katter. Vet ikke om de er store nok til fast føde, men tenker at vi må prøve å bløte det og gi. Kumelk vet jeg ikke er bra, men i mangel på annet,er det greit eller er det bedre alternativer? Vann får de selvfølgelig også. Og er for for voksne katter greit å gi?

Får så vondt i hjertet,  og vil gjøre hva vi kan de få dagene vi er her.. Tror bareieren som er svensk vil gjøre en innsats også heldigvis. Er det noen som kan katt og kan gi meg noe råd? 

Skrevet

Er de fire-fem uker er de store nok til fast føde. Da jeg hadde kattungekull på den alderen fikk de rå kyllingkjøttdeig blandet med eggeplomme, i tillegg til at de fremdeles diet så klart. Nå spørs det vel om rått kjøtt fra den kanten av verden er noe særlig å satse på, men melk (gjerne H-melk/annen type med mye fett i) blandet med eggeplomme er en grei nødløsning, gjerne i kombinasjon med tørrforet. Da får de i seg det fettet et tørrfor for voksne mangler.

  • Like 2
Skrevet
1 time siden, Wilhelmina skrev:

Er de fire-fem uker er de store nok til fast føde. Da jeg hadde kattungekull på den alderen fikk de rå kyllingkjøttdeig blandet med eggeplomme, i tillegg til at de fremdeles diet så klart. Nå spørs det vel om rått kjøtt fra den kanten av verden er noe særlig å satse på, men melk (gjerne H-melk/annen type med mye fett i) blandet med eggeplomme er en grei nødløsning, gjerne i kombinasjon med tørrforet. Da får de i seg det fettet et tørrfor for voksne mangler.

Takk for tips! De har fått oppbløtt tørrfor og var veldig klar for det :-) bardamen blandet melk og vann (typ H melk tror jeg) til dem, men mener du ren melk er bedre? Er det kun eggeplommen de skal ha? Og hvor ofte bør du få mat ideelt? Tenker fire og så mye de vil pr måltid??

Skrevet
3 minutter siden, tmp skrev:

Takk for tips! De har fått oppbløtt tørrfor og var veldig klar for det :-) bardamen blandet melk og vann (typ H melk tror jeg) til dem, men mener du ren melk er bedre? Er det kun eggeplommen de skal ha? Og hvor ofte bør du få mat ideelt? Tenker fire og så mye de vil pr måltid??

Kun eggeplommen ja - rå eggehvite blokkerer opptak av B-vitamin. Jeg ville nok gitt ren melk, sånn at de ikke blir mett på vann (det har jo ingen næringsstoffer). Kattunger tåler stort sett melk veldig bra. Fire måltider høres fornuftig ut. Høres ut som dere er godt igang :) 

  • Like 1
Skrevet
13 minutter siden, mushi skrev:

Katter skal ikke ha vanlig melk da de er laktoseintolerante. Jeg ville ha satset på kattemat.

Kattunger er ikke laktoseintolerante, men det stemmer at voksne katter ikke skal ha vanlig melk. For så små kattunger som det gjelder i dette tilfellet vil det ikke være tilstrekkelig med tørrfor for voksne katter. Ideelt sett skal de jo enda die ganske mange uker, og et tørrfor vil være svært mangelfullt mtp. de næringsstoffene en kattunge på 4-5 uker trenger. 

Skrevet

Da har vi gitt som anbefalt helmelk med eggeplomme :-) de er verdens søteste små nurk og det er hjerteskjærende.. Når vi ikke er i vannet er kattungene alt ungene våre tenker på og bekymrer seg for og vil bare sitte å kose <3

Bardamen har heldigvis allerede funnet en som vil ta til seg ene. Den blir hentet allerede i morgen.  søsknene burde være sammen mye lenger, men antagelig er det bra i allefall mtp situasjonen da de lever veldig utsatt som de gjør nå. 

  • Like 3
Skrevet

Da kan vi bare krysse fingrene for at det går bra med de små <3 vi har dratt videre...og har fått rapport om at to har fått flytte til samme hjem <3

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...