Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva er det beste tørrfôret? Jeg har ikke peiling på å fullfôre på tørrfôr i det hele tatt. Pøbel skal på ferie i sommer tre uker. Jeg gir vanligvis V&H og annet rått kjøtt, litt tørt innimellom fordi han blir så hard i magen. Men der han skal feriere kan han ikke ta med seg den vanlige maten sin (:P ok, det blir bare litt for mye å be om med oppbevaring av fryseplass, liksom), og han må gå på tørrfôr de ukene han skal være borte. Men hva slags type skal man gi ham? Tips?

Guest Jonna
Skrevet

Tja, alle de store kjente merkene fungerer generelt bra. Det er noen individuelle forsjeller.

Men for å nevne noen som er lett å få tak i både på plantasjen og dyrebutikker: Royal Canin, Proplan, Eukanuba o.l. 

Skrevet

Ville nok sett på fôr med høyt proteininnhold som Orijen e.l. for å opprettholde det at han får en primær proteinbasert kost.

  • Like 3
Skrevet

Orijen førte til diare på min hund selv om han helt fint tåler v&h, så vil anbefale å teste det først før du sender det med hunden. Kjedelig om han er dårlig i magen på ferien ? Acana er litt mindre kraftig men har fortsatt masse kjøtt. Det funker flott her ?

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Voffen skrev:

Orijen førte til diare på min hund selv om han helt fint tåler v&h, så vil anbefale å teste det først før du sender det med hunden. Kjedelig om han er dårlig i magen på ferien ? Acana er litt mindre kraftig men har fortsatt masse kjøtt. Det funker flott her ?

Har også erfart at Orijen kan gi litt løs avføring, og grådig mye på mine. Acana er helt supert.

Fullforer egentlig på V&H om dagen, men gått litt mer over tol 30/70.

Skrevet

Acana fungerte dårlig her da jeg prøvde å fullfore på tørt da vi skulle på bilferie. Selv om jeg gir tørrfor som godbiter og trodde magen tålte det ble det bare krøll... Morsomt med diaré på ferie altså.

Skrevet

Det kommer helt ann på hunden, jeg annbefaler å prøve før ferien. Mine får v&h til vanlig, men på hytta bruker vi tørrfor. Og vi har prøvd Orijen og TOTW (dette fikk de når vi fullforte på tørt)  men da har vi endt opp med løse mager og tynne bikkjer, nå får de Appetitt og fungerer bra på det.

Skrevet

Takk for erfaringer! Han får Pro Plan i ny og ne nå. Han vil faktisk ikke ha V&H når det er veldig varmt - da vil han faktisk bare ha tørt. Kanskje jeg bare skal kjøpe en sekk med Pro Plan Duo Delice, det vet jeg at han fungerer på ...

Guest Klematis
Skrevet

Jeg er veldig fornøyd med Acana. Ellers har også TOTW,appetitt og Orijen fungert bra.

Skrevet

Høres ut som om mange av dere har gode erfaringer med Acana. Jeg tror jeg må prøve det ut først, så man ikke får noen store overraskelser etterpå. Eller TOTW. Ser nå at dyrebutikken i nærheten selger Fish4Dogs også, er det bra? Hm! Vanskelig denne tørrôrjungelen. :lol: Men så tenker jeg at det bare er tre uker han skal gå på tørrfôr, så er det tilbake til V&H igjen, liksom. Da er det kanskje bare å safe på det jeg vet at han fungerer på? Ja, jeg vet det kommer an på bikkja. Hmhmh!

Skrevet

Jeg ville ikke styrt så mye med noe nytt. Fungerer han på ProPlan så er jo det safe for de ukene dere skal være borte. Trenger ikke å gjøre ting så vanskelig liksom ?

  • Like 2
Skrevet

Vet ikke om det er rette stedet å spørre, bare slett/flytt om det ikke passer seg i denne tråden. 

Hvorfor er det bedre for hunder å spise erter og poteter enn korn og ris? Det er jo så mye markedsføring av de "nye" tørrfôrtypene uten korn og at det er så bra for hunden. Men de aller fleste av disse inneholder jo tilsvarende mengde erter og poteter. Og da detter jeg av lasset.. (og de som har økt kjøttmengde blir for kraftig kost for de fleste)

Skrevet
3 timer siden, Anilex skrev:

Vet ikke om det er rette stedet å spørre, bare slett/flytt om det ikke passer seg i denne tråden. 

Hvorfor er det bedre for hunder å spise erter og poteter enn korn og ris? Det er jo så mye markedsføring av de "nye" tørrfôrtypene uten korn og at det er så bra for hunden. Men de aller fleste av disse inneholder jo tilsvarende mengde erter og poteter. Og da detter jeg av lasset.. (og de som har økt kjøttmengde blir for kraftig kost for de fleste)

Vet du, akkurat det der har jeg lurt på også. Det luktet potet så det holdt av det fôret jeg forsøkte her en periode, og det kom like mye ut som med andre tørrfôr. Jeg tror det er litt mote, jeg, å skulle finne noe som er sååååå mye bedre enn de der forhatte, velprøvde tørrfôrtypene :aww:. 

  • Like 2
Skrevet
4 timer siden, Siri skrev:

Jeg ville ikke styrt så mye med noe nytt. Fungerer han på ProPlan så er jo det safe for de ukene dere skal være borte. Trenger ikke å gjøre ting så vanskelig liksom ?

Det ble en sekk med ProPlan jeg vet han fungerer på. If it ain't broken, don't fix it. :D

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...