Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen med chinese crested her?


Nestle
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg har ønsket meg hund i flere år, og nå ser det endelig ut til at det kan bli noe av. I tenårene hadde jeg en Dverg-Schnauzer. Jeg er 22 år og bor alene, og akkurat nå er jeg sykmeldt så jeg verken jobber eller studerer.  På grunn av sykdom så er jeg i perioder nødt til å være veldig rolig. Jeg ser etter en rase som kan klare seg med mindre turer, men som også kan like seg på lengre turer i f.eks. skogen. Jeg kommer til å ha med meg hunden overalt, og tenker at den også kan være med i kabinen om jeg skulle f.eks besøkt noen i andre byer. Hunden kommer ikke til å være mye alene, men den må kunne være alene en arbeidsdag når det blir tid for meg å jobbe igjen.

Rasen jeg har sett mest på nå er Chinese Crested Powder Puff.  Jeg kjenner dessverre ingen med denne rasen, så kanskje noen her kunne gitt meg litt innblikk? Virker som en veldig tilpasninsdyktig rase, med hunder som ikke har noe i mot å være på tur eller å ligge i sofakroken. Jeg har også sett på Bichon Havanais, men disse virker å være litt mer som  terrier?

Dette blir min første hund som jeg oppdrar fra valp, så at den er lettlært er bare en fordel ;)

 

Takk for alle tips :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har nakenhund. :) Veldig kjekk hund som aldri sier nei takk til aktivitet. Veldig smart og lærevillig. En racer på klikker og agility. Går ikke lei de (få) gangene vi trener lydighet i motsetning til blandingen jeg har. Mye energi, elsker folk. Har ikke opplevd at hun ikke vil gå mer på tur etc. Jeg går 1,5 time tur i skogen hver dag i raskt tempo, lengre i helgene. Jogger også 5-7 km et par ganger i uka halve året (funker ikke når hun må ha på mye klær/er vått/snø etc). Hun har aldri problemer med å henge med. Varme er ikke et tema. Kan bli solbrent, hiver på litt solkrem hvis vi skal grille el. 

Hun er naken og veldig var på ytre påvirkning som regn, snø, vind, våt asfalt, søle, blader, kvist etc. Jeg synes dette er et problem og ofte kjedelig for hunden og meg. Starter det plutselig å regne må jeg forte meg hjem osv. Har jeg med for lite klær/feil påkledning går jeg og bekymrer meg over at hun fryser hele tiden. Har ofte med skift i sekken. Jeg vet ikke hvordan dette er med puff.

Hun er en liten gledesspreder og alle blir sjarmert i senk. Hun er virkelig herlig! :D Elsker kos og nærhet. Sover under dyna eller inntil hodeputa mi om natta. Må være med på badet om morgenen og ligger alltid ved meg i sofaen. :wub:

Så er det det negative. Det er øyesykdommer på rasen og du MÅ kjøpe en som har øyelyste foreldre. Min har et ekstremt stressnivå og er ganske skjør i nøtta, noe som har ført til at hun er aggressiv mot fremmede hunder. Hunden min blir 9 i år og er nesten blind av arvelig katarakt. Ikke gøy. 

Pass på helsesjekker og gemytt. Møt mamma og pappa! De skal IKKE være redde eller trekke seg unna mennesker. De skal elske deg fra sekundet de møter deg og være en liten sirkusklovn! De kan være vanskelig å få til å være alene hjemme siden de knytter seg sånn til eieren. Regn med litt ekstra tid her. Det er litt pelsstell på puffen, spesielt som unghund. Den må gres kjapt hver dag og barberes i ansiktet innimellom. Den har ikke pels, men hår og røyter dermed minimalt. :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

"veldig var på ytre påvirkning som regn, snø, vind, våt asfalt, søle, blader, kvist etc. Jeg synes dette er et problem og ofte kjedelig for hunden og meg. Starter det plutselig å regne må jeg forte meg hjem osv. Har jeg med for lite klær/feil påkledning går jeg og bekymrer meg over at hun fryser hele tiden. Har ofte med skift i sekken." Akkurat som om jeg skull beskrevet det selv ang min havanais, denne har jo heller ikke pels (men hår) og hvertfall min er ekstremt var for kulde og dårlig vær.

Min er derimot en lavaktiv hund. Kunne nok ikke tenkt meg rasen igjen da jeg personlig ønsker en med mer energi som elsker lengre turer, selv om en del havanais selvsagt også kan ha mer energi enn min, så er det jo generelt en rase som ikke krever mye mosjon, men nettopp tid med eieren(e) bare og være med på det som skjer. Virker dermed som det kan være en rase som kan passe deg dette og. Absolutt ikke terrierliknende, dette er generelt myke hunder. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare skyte inn det med aktivitet. Min er så aktiv fordi jeg ønsker det selv. Er jeg syk en uke eller faren min passer henne en helg (da får hun så og si ikke tur) er ikke dette noe problem. Hun tar det hun får. Aldri destruktiv inne, bare sover/koser, men kan virke understimulert når du ført kommer deg ut på tur etter en periode med lav aktivitet. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 16.5.2016 at 6:19 PM, Nestle skrev:

okei, takk for alle svar! Virker som om jeg har truffet riktig på rase :)

Noen som har erfaring med Kennel Moelmo?

Ei venninne har derfra. :)

Naken - kjekk liten sak som jeg digger. Blir med på alt, eller kan ligge under dyna med meg hele dagen :D

Inntrykk av at det kommer mye bra hunder fra moelmo. :) Men sjekk litt linjer, mange synes jeg er litt for nervøse!

Jeg digger den lille kroppen og sier aldri nei til å passe henne :P

Hun er bare 2,5-3 kg. Men i følge rasestandard skal de vell være større :P

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...