Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tispen min er ikke flink til å vaske opp etter seg, så hun bruker truse under løpetiden når jeg er til stede. Men hva gjør dere når dere er borte? Altså når dere er på jobb og/eller om natten?

Jeg vil ikke ha på henne truse når jeg ikke er til stede, for jeg er redd hun spiser opp bindet.. :ermm:

Tenkte å legge plast eller noe slikt over gulvet, men så blir jeg redd for at hun kanskje skal begynne å spise opp det også :teehe:

Så dere med late tisper, hva gjør dere? :ahappy:

Skrevet

Bruker ikke noe når de er alene heller, gulvet er det jo bare å vaske om det trengs, sofaen er av skinn så den er og enkel å vaske, men kan ta vekk pledd og puter da. Akkurat nå har vi ikke noe gulvtepper på stua så da er ikke det noe problem heller, men de kan jo evt taes vekk eller kanskje vaskes med noe møbelrens eller noe om det kommer flekker på? Evt sperre av et mindre område uten tekstiler som hunden får være på, eller kjøp et pledd/sengeteppe eller noe som kan være "hundeteppe" og legg over senga eller andre ting som man ikke vil ha blod på. Jeg har et sengeteppe som jeg har brukt til å beskytte senga mi eller hundesengen. Det skal jo ikke brukes til noe annet så det gjør ikke så mye om det kommer flekker på det som ikke går av i vask. Enkelt å vaske så det er rent selv om det ikke nødvendigvis blir helt flekkfritt. 

Skrevet

I senga/om natten bruker jeg et pledd (10,- ikeapledd), og slenger det i vask. :) På stua er det biabed med myke ting oppi, når hun blør som værst fjerner jeg det oppi så hun ligger rett på senga. Den er jo lett og tørke av. 

Skrevet

Hun bruker truse på natten når hun har tilgang til sengen (hun sover gjerne under dynen.) På dagtid legger vi et pledd over sengen dersom døren til soverommet står åpen. Sofaen dekkes til også vaskes gulv ved behov. Hun er ganske flink til å vaske seg selv :)

Skrevet

Har du sett noen som helst tendenser til at hunden ønsker å spise opp bindet? Har aldri opplevd det, men har opplevd at hunden har tatt av seg trusen mens jeg var borte. Det betydde litt ekstra gulvvask, ikke verre enn som så.

Skrevet

Vi har også ei som ikke ser vitsen med å vaske opp etter seg. Hu har løpetid nå, og sofaen er helt dekt av Ikea-tepper. Hu har på truse når teppene blir vasket og dersom hu ska sove i senga vår. Hu liker ikke trusa og det blir jo sikkert litt klamt, så da vasker vi heller gulv ofte :) 

Skrevet

Min eldste spiser opp bind og ødelegger trusen om hun har den på når jeg ikke er hjemme. Hun har begrenset tilgang og er kun på gangen når hun er alene. Så da vasker jeg over gulvet der ved behov. Om hun blør litt i hundesengen så bryr jeg meg ikke noe særlig om det.

Yngste har ikke hatt løpetid enda, så hva jeg gjør med henne vet jeg ikke. Hun er jo mer vant til å ha på klær, men det spørs vel om en truse får være i fred når vi ikke er hjemme. Da dekker jeg evt. til sofa og det jeg ikke vil ha blod på.

Skrevet

Takk for tips og erfaringer! :flowers:

Jeg har stengt henne inne på "hunderommet" uten truse når jeg ikke har vært til stede. Det har gått bra, og var mye lurere enn å dekke hele leiligheten med plast..

Vasker raskt over gulvet og sengen hennes når jeg kommer hjem. :thumbs:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...