Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er med i ei gruppe på facebook for alle som jobber i barnehage hvor det normalt sett blir delt innspill og ideer til ting vi kan finne på med barna. I dag så jeg et innlegg utenom det vanlige, hvor trådstarter delte sin frustrasjon angående bruk av ordet "hundebarnehage". 

Hun skriver at hun synes det er trist ordet  "barnehage" blir misbrukt av folk som driver hundepass, hundehjem/kenneler, fordi det er jobbet hardt for at barnehager skal få en annen integritet og troverdighet for de ansatte i barnehagen, og dens rolle i samfunnet. 

Hva er ditt syn? 

Hvilket ord kunne ha erstattet "barnehage"? 

Kjør debatt.

 

Skrevet

Haha, må si det er hysterisk å gidde å henge seg opp i hvorvidt man kan kalle det hundebarnehage eller ikke.
Men, per definisjon, så er ikke hunden et barn...Hundedagpass eller noe sånt passer bedre enn hundebarnehage, av den grunn.
Men jeg synes ikke det er å misbruke yrkets navn og ære, å kalle hundepass for hundebarnahage, det er for meg mer en feilinformasjon til hundepass-brukere. Jobber i barnehage selv.

  • Like 1
Skrevet

Hundedagis går det jo an å kalle det. Ellers så ser jeg ikke problemet med å kalle det hundebarnehage heller da, men mulig det er noe jeg ikke forstår fordi jeg ikke jobber i barnehage..

Skrevet

Jeg ser heller ikke problemet.

Ellers bruker jeg ofte hundehage når jeg skriver om hundebarnehagen jeg jobber i, mest fordi det er kortere å skrive. [emoji14]

Skrevet

Jeg har jobbet i barnehage og har barn i barnehage.  Jeg klarer virkelig ikke å skjønne at noen kan irritere seg over ordet hundebarnehage,  men så er det mye jeg ikke skjønner :huh:

Skrevet

Selv jobber jeg og i barnehage - men jeg har helt ærlig ikke noe særlig imot å bli kalt en barnehagetante heller, så jeg tar meg ikke så nært av slikt ?

 

Hun mente at hovedårsaken til at det hele var fornærmende var fordi man visst nok ikke er pedagogisk med hund, og at barnehager ikke er en oppbevaringsplass mens foreldre er på jobb. Så jeg svarte som sant var hvordan det er fra en hundeeiers ståsted ? 

Skrevet

Jeg liker ikke ordet. Det er jo ikke en "barne" hage, så syns det heller skulle blitt kalt hundepass senter, hunde dagspass osv. Mange reagerer negativt på menneskeligjøring av hunder og at barn og hund settes i samme bås. Så syns det mister litt seriøsitet med å kalle det barnehage. 

  • Like 1
Skrevet

Synes det er helt greit, og har aldri tenkt over det før nå. "Doggie daycare" er naturlig å oversette til hundebarnehage på norsk. Ikke fordi hundene er barn, men fordi beskrivelsen av dagpass for de minste heter barnehage. Jeg har hørt mange si at de skal på hundeskole (kurs), at hunden skal til dagmamma og diverse. Jeg har som voksen alltid blitt kalt mamma til hunden min av folk som ikke kan eller husker navnet mitt. Jeg synes ikke det handler om menneskeliggjøring, det handler mer om utvikling av språk (matmor/far har blitt om til mamma/pappa) og oversettelsesproblemer (hundebarnehage).

  • Like 1
Skrevet

Det plager meg ikke at det kalles hundebarnehage, selv om det per definisjon er feil. Synes isåfall at hundedagpass er mer dekkende og riktig. Jeg får assosiasjoner til en gjeng små, gneldrete miniatyrer i fri oppdragelse, med oppstyla hundepasser, sofa, sjønnhetssalong for hunder og annet sånn jålegreier, i rosa når jeg hører "hundebarnehage" selv om jeg vet det ikke nødvendigvis er sånn :P 

  • Like 2
  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg kan skjønne at folk synes at begreper som "hundebarnehage" utfordrer profesjonen deres. Førskolelærere har jo faktisk treårig utdanning, og at begrepet barnehage og hva det innebærer ikke henger sammen med hundepass er jeg forsåvidt enig i. Likevel ser jeg ikke det største problemet, men jeg tror det er bedre begreper som gjør alle fornøyde.

Guest Christine
Skrevet

Jeg er snart ferdig med utdanningen som barnehagelærer, og har aldri tenkt over at det kalles hundebarnehage, ihvertfall ikke i negativ retning for min profesjon. 

At begrepet hundebarnehage skal gi barnehagelærere mindre troverdighet har jeg ikke tro på.

  • 4 weeks later...
Skrevet

På en måte bryr jeg meg ikke. Men jeg har aldri likt det ordet, og det er vel rett og slett fordi det inneholder "barnehage". Jeg klarer liksom ikke helt å ta det seriøst på en måte; selv om de som driver dette kan være meget flinke og seriøse folk liksom. I mitt hodet blir det bare feil egentlig, en barnehage er et sted for barn, ikke hunder. Men det er ikke noe jeg gidder å bruke energien min på, og jeg selv velger å bruke andre ord/uttrykk (f.eks "hundepass", "dagpass for hund", "hundedagpass" o.l.) når jeg snakker om ting i den retningen.

Skrevet

Jeg synes det høres overdrevent ut å reagere på bruken av ordet "barnehage" på den måten. Alle skjønner vel at det ikke er samme krav til eller opplegg som i en menneskebarnehage... Dagkennel eller dagpass ville kanskje vært bedre ord på fenomenet, men at pedagoger skal føle seg truet av fenomenet synes jeg er å lage styr av ingenting... 

For øvrig tenker jeg at de fleste er klar over at hundene deres ikke er barn. De er levende vesen med personligheter, følelser og behov, men vi vet jo at det fortsatt ikke er snakk om barn...

  • Like 3
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg syns ordet er fjollete og menneskliggjør hunden. Men å at barnehageansatte reagerer på det syns jeg er direkte tullete. Jeg som er pedagog i skolen burde vel reagere på alle hundeskolene rundt i Norge også da? :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilke hunderaser kan jeg sammenligne med Chodsky Pes? Er de sånn som langhåret og korthåret Collie?
    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...