Gå til innhold
Hundesonen.no

Tror du hunden din har reagert som Kato?


Recommended Posts

Skrevet

Blaze hadde bjeffet, men kanskje mest fordi han hadde trodd det var lek og gira seg opp. Felix bjeffer sjelden, men jeg tror nok han hadde reagert med lyd i den settingen. Ingen av de hadde bitt, tror jeg. 

Skrevet

Lurer på hvordan saken hadde blitt om det hendte i Norge. Ville hunden fått lov å leve pga "selvforsvar" eller måtte den blitt avlivet fordi den hadde bitt ett menneske? 

Sånn ellers hadde neppe noen av mine hunder gjort det samme. Tidi hadde nok bjeffet og hoppet på mannen i glede :lol: Men det hjelper faktisk til en viss grad det og. Hun er en hund med litt størrelse, hun er mørk i fargen, og det er ofte nok til at folk blir redd. Ihvertfall hvis de ikke er vandt med hund. 

  • Like 1
Skrevet

Malamutene tror jeg ikke hadde gjort noe som helst, dessverre :P Kanskje "blitt med på leken". Det kan jo selvsagt være skremmende nok for en som ikke kjenner hunden i den settingen. 

Varga hadde nok hengt i armen eller hvor som helst ellers rimelig kjapt, evt skremt han vekk før han hadde kommet bort.

Vims, tror ikke hun hadde gjort så mye, ikke enda ihvertfall, men litt leven hadde hun sikkert lagd.

Skrevet

Litt usikker på Nemi sin reaksjon egentlig. Jeg ville trodd at hun bare hadde blitt forvirret, oppgiret og kanskje leken, men da en kompis av meg på hyttetur løp etter meg med softgun så jeg skrek så svarte Nemi med å hoppe på han og bite. Ikke hardt, men hun hang seg i armen på han så han ramlet. Nemi var forsåvidt 1 år gammel den gangen, og hun og kompisen min er gode venner idag. :lol:

Skrevet

De eneste hundene jeg har hatt, som ville ha reagert med tyngde og alvor, var dogoene. 

Av de jeg har nå,,er det nok et par dachser som ville kjeftet litt. Resten ville vært litt forvirret og avventende. Haldenen ville blitt overlykkelig :P

Skrevet

Nope, ingen av mine hadde gjort noe annet enn å eventuelt være lykkelig over ny kompis, eller engstelige fordi jeg ble rar. Riesendyret hadde muligens hatt noe mer å si om den saken, men slapp å finne utav det heldigvis. 

 

Skrevet

Turbo hadde nok reagert på samme måten. Ulf også men ikke nødvendigvis for å beskytte meg, men for å beskytte seg selv. Bajaz hadde vel muligens prøvd, Elias hadde vel gjemt seg bak meg :P

Skrevet
2 timer siden, MegaMarie skrev:

Lurer på hvordan saken hadde blitt om det hendte i Norge. Ville hunden fått lov å leve pga "selvforsvar" eller måtte den blitt avlivet fordi den hadde bitt ett menneske? 

Mener det var en sak for noen år siden hvor en mann hadde sendt en mastiffsak etter en overgripsmann i en park i Oslo (tror han var i ferd med å voldta en jente). Mannen med hunden gav hunden sin kommando om å "ta" overgripsmannen, noe den gjorde. Hunden ble avlivet fordi den var "ulovelig" trent ellernoe mener jeg? Skal se om jeg finner saken.

 

Min hund hadde nok reagert ja. Selvom han er en staff som er glad i mennesker blir han fort misstenksom om det er noe uvanlig over folk (fulle, truende osv). Om han hadde bitt veit jeg ikke, men hadde vært nok av lyd hvertfall :P

Skrevet

Jaro hadde nok blitt sint, tror jeg, men om han hadde bitt, det vet jeg ikke.

Men fra spøk til revolver, i Norge hadde sikkert hunden blitt avlivet! At en kriminell blir skadet i forsøk på å gjøre kriminalitet medfører vel erstatningsansvar her, men mindre man ble truet på livet!

Skrevet

Et par av mine tidligere hunder hadde nok gitt fysakken et minne for livet. De jeg har nå, hadde vel bjeffet og giret seg opp, eller overfalt typen med begeistrede hopp. Vet ikke riktig, og ønsker ikke å komme i en situasjon hvor det vil vise seg.

Skrevet
2 timer siden, blomst skrev:

Mener det var en sak for noen år siden hvor en mann hadde sendt en mastiffsak etter en overgripsmann i en park i Oslo (tror han var i ferd med å voldta en jente). Mannen med hunden gav hunden sin kommando om å "ta" overgripsmannen, noe den gjorde. Hunden ble avlivet fordi den var "ulovelig" trent ellernoe mener jeg? Skal se om jeg finner saken.

Ja, man kan jo forstå det om den er ulovlig trent. Men la oss si du driver med RIK og kommanderer hunden din til "å ta" et menneske på samme måten som hunder "tar" figurantene i IPO, da er jo ikke hunden ulovlig trent. Hadde den likevel fått lov å leve?

1 time siden, Tuvane skrev:

Jaro hadde nok blitt sint, tror jeg, men om han hadde bitt, det vet jeg ikke.

Men fra spøk til revolver, i Norge hadde sikkert hunden blitt avlivet! At en kriminell blir skadet i forsøk på å gjøre kriminalitet medfører vel erstatningsansvar her, men mindre man ble truet på livet!

Her er loven, skikkelig tungt språk å lese :P Nødverge innebærer at man forsvarer seg selv eller andre mot ulovlig angrep ved å foreta en ellers straffbar handling ovenfor overgriperen. Med andre ord, jeg tror man har lov å påføre den som raner deg skade. Til en viss grad selvfølgelig. 

§ 47. Ingen kan straffes for Handling, som han har foretaget for at redde nogens Person eller Gods fra en paa anden Maade uafvendelig Fare, naar Omstændighederne berettigede ham til at anse denne som særdeles betydelig i Forhold til den Skade, som ved hans Handling kunde forvoldes. ?

 

§ 48. Ingen kan straffes for Handling, som han har foretaget i Nødverge.

Det er Nødverge, naar en ellers strafbar Handling foretages til Afvergelse af eller Forsvar mod et retsstridigt Angreb, saafremt Handlingen ikke overskrider, hvad der fremstillede sig som fornødent hertil, og det i Betragtning af Angrebets Farlighed, Angriberens Skyld eller det angrebne Retsgode ei heller maa agtes ubetinget utilbørligt at tilføie et saa stort Onde som ved Handlingen tilsigtet.

Hvad ovenfor er bestemt om Afvergelse af retsstridigt Angreb, kommer ogsaa til Anvendelse med Hensyn til Handlinger, der foretages i Hensigt at iverksætte en lovlig Paagribelse eller hindre, at Straf- eller Varetægtsfanger rømmer.

Har nogen overskredet Grænserne for Nødverge, er han dog straffri, hvis Overskridelsen alene har fundet Sted paa Grund af en ved Angrebet fremkaldt Sindsbevægelse eller Bestyrtelse.

 

Skrevet

Tror nok Keiron hadde reagert likt. Han er veldig frempå om situasjonen tilsier det. Noe jeg egentlig ikke er så glad for, jeg hadde foretrukket at han for det meste trakk seg tilbake. 

Jeg syns ikke den hunden virker farlig, Schæferen er jo en vokter og den forsvarte eieren sin, det er vel ikke eier sin feil at raneren ikke så at hun hadde en hund med seg...

Skrevet

Banzai hadde enten blitt lykkelig for en ny bestevenn, eller så hadde han blitt skremt og holdt seg langt unna :lol: Bamse hadde nok bjeffa, men pilt avgårde straks han hadde fått følelsen av at det var alvor. Takk og pris, jeg vil ikke at hundene skal blande seg om det skjer noe med meg, da håper jeg de springer til et eller annet menneske som kan ta seg av dem :) 

 

Skrevet
41 minutter siden, MegaMarie skrev:

Ja, man kan jo forstå det om den er ulovlig trent. Men la oss si du driver med RIK og kommanderer hunden din til "å ta" et menneske på samme måten som hunder "tar" figurantene i IPO, da er jo ikke hunden ulovlig trent. Hadde den likevel fått lov å leve?

Her er loven, skikkelig tungt språk å lese :P Nødverge innebærer at man forsvarer seg selv eller andre mot ulovlig angrep ved å foreta en ellers straffbar handling ovenfor overgriperen. Med andre ord, jeg tror man har lov å påføre den som raner deg skade. Til en viss grad selvfølgelig.

Joda, men når bikkja løper etter forbryteren og biter ham ETTER at han har stukket av, går det utover nødvergeretten.

Tommy Haugen satt og så på barne-TV sammen med datteren da det plutselig sto en mann på verandaen og brølte og skrek. Da mannen trengte seg inn i huset og truet med å drepe dem, tok Haugen kniven som lå på sikringsskapet og stakk ham i siden. Inntrengeren døde senere av indre blødninger.

http://pub.nettavisen.no/530199.html

Skrevet

Det er umulig å vite, og veldig avhengig av om den som overfaller er hundevant eller ikke, men jeg tror i alle fall at de fleste ikke-trente hunder bare vil backe unna og eventuelt bare sirkle bjeffende rundt. 

Mine hunder er jo trent til det, siden vi trener forsvarsarbeid i IPO, men på en annen side så er de ikke trent til å bite i menneske, de biter i byttet og ikke noe annet. Den yngste rottisen hadde nok vært den jeg tror "mest på " i en sånn setting som et overfall, for han er alltid klar ved utfordringer og er dominant av type. Han har en allikevel en stor sperre på å bite, så det er ikke godt å si, men uansett så frister det nok ikke å gå på en 50 kg rottweiler som er fly forbanna, og trekker seg, det gjør han ikke.

Skrevet

Nora har som utgangspunkt at alle vi ikke kjenner er potensielle øksemordere hun, så hun hadde nok støyet en del. Hun har ikke motet til å gjøre så mye mer enn det da, heldigvis. 

Pudlene kunne kanskje funnet på å støye, om de ikke flyktet. Flukt ville vært førstevalget deres. 

Men jeg tror nok jeg hadde måtte forsvare meg sjøl, gitt. Heldigvis. 

Skrevet

Tror begge gutta lever etter prinsippet at jeg må klare meg sjøl ! En hadde ruslet rundt for å tisse på ting,den andre hadde bjeffet ryggende vekk.

 

Skrevet

Boxeren: hun er egentlig en pyse, men når det gjelder (i hennes hode) står hun. Hun stikker ikke. Uansett hvor redd hun er. Hun har også beskyttet meg før mot en ruspåvirket i familien som var fly forbanna og holdt på å renne på meg. Dette var et menneske hun virkelig var glad, men det hjalp ikke. Hun beit ikke, men hun hoppa opp i trynet på han og glefsa/brølte.

Ja jeg synes hun skal holde seg unna for sin sikkerhet, men er også ganske imponert over at hun har litt alvor i seg med tanke på hvor stor klovn hun er og glad i folk som hun er. :P

Rottweileren: hun er litt for mistenksom og stille for meg. Klarer ikke alltid lese henne rett. Hun har jeg ingen tvil om at ville gått til verket i det sekundet noen hadde vært truende. Hun hadde ikke bitt før noen gjorde noe, men hun hadde garantert lekt grizlybjørn. Hun er ikke så glad i fulle ukjente folk

Skrevet
4 timer siden, Tuvane skrev:

Joda, men når bikkja løper etter forbryteren og biter ham ETTER at han har stukket av, går det utover nødvergeretten.

Tommy Haugen satt og så på barne-TV sammen med datteren da det plutselig sto en mann på verandaen og brølte og skrek. Da mannen trengte seg inn i huset og truet med å drepe dem, tok Haugen kniven som lå på sikringsskapet og stakk ham i siden. Inntrengeren døde senere av indre blødninger.

http://pub.nettavisen.no/530199.html

Det er sant, raneren hadde jo stukket av. Det glemte jeg. Nei, ikke sikkert det gjelder da. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...