Gå til innhold
Hundesonen.no

Avlivet nesten 30 hunder.


Stine
 Share

Recommended Posts

Utrolig at enkelte kan holde på sånn, når enkelte rynker på nesa når noen vurderer å skaffe seg hund nummer 3, eller 4. Det er helt klart at når man har så mange så blir det ikke mye individuell oppfølging og aktivisering, nesten uansett hvordan man gjør det.

Samtidig tror jeg det er noe vi kommer til å se mer av. Hundehold har blitt veldig populært og hundene objekter som produseres på lik linje med fiskestenger og golfkøller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

27 minutter siden, Line skrev:

Må ha abonnement for å lese artikkelen. Hva slags hunder dreier det seg om?

Jøss, jeg fikk lese det for litt siden og jeg abbonemerer ikke :P Så sikkert at  mange trykket seg inn så de ser sitt snitt i å irritere, eller tjene mer penger :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes egentlig ikke at et menneske som vannskjøter hunder, uansett antall, bør få beholde noen. Greit nok at han hadde alt for mange og at ting blir lettere med færre, men det er jo hans valg og dømmekraft som gjør at han befinner seg i situasjonen han gjør og da er han tydeligvis ikke egnet.. Spesielt mtp at han først har fått pålegg om å bedre forholdene, men ikke greid det. Og hvorfor skal man beholde 9 hunder? Det er ganske mange... 

Men jeg regner med(håper) at MT med dette ihvertfall fortsetter å følge med slik at han mister de siste 9 også om det viser seg å ikke gå noe bedre. 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mattilsynet og politiet aksjonerte mot gård:

Avlivet nesten 30 hunder - 23 ble omplassert

Mandag aksjonerte Mattilsynet sammen med politiet mot en gård i Åseral. De fant cirka 60 hunder. Eieren fikk velge ni hunder han kunne beholde, resten ble avlivet eller omplassert.

 

- Dette er en alvorlig sak. Det dreier seg om dårlig dyrehold, og går på både tilsyn, stell, fôr og vann, sier seksjonssjef og veterinær Gunn Kristin Osaland i Mattilsynet avdeling Agder.

Det begynte med et tilsyn høsten 2015. Da talte Mattilsynet 77 hunder på gården i Åseral. Eieren fikk pålegg fra Mattilsynet om å forbedre forholdene for hundene sine.

- Det maktet han dessverre ikke. Vi forlenget fristen litt, for vi ønsker jo ikke å måtte avlive hunder. Men nå som det har vært så kaldt også, kunne vi ikke fortsette lenger, forteller Osaland.                       

Fant 60 hunder

Mandag 1. februar aksjonerte Mattilsynet. Politiet var også med på aksjonen. Det er ren rutine, ifølge seksjonssjefen.

- Vi måtte iverksette tiltak, og dro opp på gården sammen med politiet. Da fant vi ut at han hadde omtrent 60 hunder der, og forholdene var ikke forbedret, sier Osaland.

Mannen fikk beholde ni hunder. Hvilke fikk han velge ut selv.

- Det var en vurderingssak om vi skulle ta alle, eller la han beholde noen. Vi håper han er skikket til å ta vare på de ni hundene. Man skal ikke bruke sterkere virkemidler enn nødvendig. Dette gir ham en anledning til å vise at han klarer det, forteller seksjonssjefen.

Hun sier det er den største hundesaken Mattilsynet i Agder har hatt noensinne, men presiserer at det ikke er utøvet vold og tortur mot hundene.

Samtykket til omplassering

For at dyr Mattilsynet tar skal kunne omplasseres, må eieren samtykke. Det gjorde åseralsmannen i dette tilfellet.

- Ellers måtte vi avlivet alle. Vi er veldig glade for at vi klarte å omplassere så mange som 23 hunder. Meg bekjent var ingen av hundene i en helsemessig tilstand som tilsa at de måtte avlives, men vi klarte ikke finne nye hjem til alle. Derfor måtte resten avlives, forteller hun.

Hun garanterer at Mattilsynet kommer til å gjøre flere tilsyn for å sjekke om mannen klarer å ta vare på de ni hundene.

Ikke politianmeldt

For å unngå å identifisere eieren vil ikke Mattilsynet gi ut bilder av hundene eller forholdene på gården. De ønsker heller ikke å opplyse hva slags hunderaser det er snakk om.

Fædrelandsvennen er kjent med at mannen har drevet med hunder og avl i flere tiår. Blant annet har han drevet med oppdrett av hunder som brukes til jakt på elg, fugl og rev.

Hva slags straff eieren kan vente seg er foreløpig ikke avklart. Saken er ikke politianmeldt.

- På generelt grunnlag kan jeg si at vi kan gi personer forbud mot å drive med en spesiell dyreart eller en spesiell aktivitet. I denne saken har vi ikke konkludert ennå. Politianmeldelse er ikke aktuelt per nå, men det kommer jo an på hva som skjer i fremtiden, forklarer Osaland.

Politiet: - Spesiell sak

Lensmann Tor Kasin ved Åseral lensmannskontor bekrefter ovenfor Fædrelandsvennen at de var med på aksjonen.

- Det er en spesiell sak. Men dette er en sak mellom Mattilsynet og vedkommende, så jeg kan ikke si noe mer enn det, sier Kasin.

- Bør anmeldes

Arnfrid Robstad, leder av Dyrenes Beskytter i Kristiansand, sier de tok imot fire av hundene fra gården i Åseral.

_MG_6546.jpg?updated=040220161214
Arnfrid Robstad, leder av Dyrenes beskytter i Kristiansand.
Jørgen Steffensen

- Én hund var for tynn, og de var veldig redde da de kom i hus. Ikke har de fått ormekur heller, forteller hun.

Robstad reagerer på at saken foreløpig ikke er anmeldt.

- Folk kan ikke holde på sånn som dette ustraffet. Jeg er sterkt kritisk til at det ikke er anmeldt. Men samtidig blir dyresaker ofte henlagt, så vi gidder ikke bruke tid på å anmelde dette. Mattilsynet har mulighet til å gi bøter, så jeg håper det blir gjort i dette tilfellet, forklarer hun.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...