Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
8 minutes ago, tutle said:

:lol: 

---

Skulle ønske jeg ikke visste whippeter ikke automatisk går pent i bånd. Så altså det @Lola Pagola sier med valp som drar osv. Ikke visste jeg whippeter ble SÅ sterk heller - de er jo så små :P 

Også skulle jeg ønske jeg visste at å hoppe og løpe etter joggere* ikke er noe de bare vokser av seg... (Jeg tar gjerne imot tips om noen har :icon_redface:)

*og syklister og alt annet som ikke er kjøretøy som beveger seg sånn passe fort

Jeg har tips :)

Jeg har hatt samme problemet selv, og har jobbet med det på forskjellige måter. Jeg har brukt denne metoden her:
PS. Bruk sele med feste foran, ikke halti slik som Sophia Yin bruker her, det funker like godt, og det funker på alle slags forstyrrelser (gitt at man har nok avstand så man får kontakt med hunden)

 

 

Ellers har jeg lært denne metoden for å få hunden til å gå i slakt bånd og passere forstyrrelser:
https://lisbethborgdewaard.simplero.com/page/55849-1451338875

Og så har jeg også lært henne å hoppe ut av veien ved å kaste godbit så hun hopper etter, og så skal hun sette seg og sitte i ro til passerende har gått forbi. Det funker når det ikke er for store fristelser.

Cluet er å gi hunden noe annet å gjøre enn å jage, så den får brukt "jageenergien" sin, og så å ha nok avstand så den ikke reagerer. Når man finner ut hvilken avstand man må ha for at hunden skal være "kul" i forhold til forstyrrelsen, så kan man jobbe på den avstanden og så gradvis minske den.

Skrevet

Jeg skulle ønske jeg visste at det faktisk kan være nødvendig å si skikkelig nei til hunden sin og sette klare grenser, selv om det vil si å ta litt i den. Det er ikke all adferd på en høydriftig hund som kan avledes eller ignoreres, slik jeg hadde lært/lest meg til. Hadde jeg vært strengere og mer konsekvent fra dag 1, hadde jeg nok spart meg for mye trøbbel.

Ellers skulle jeg ønske jeg visste at valpen BLIR husren, selv om den tisser både en, to og 70 ganger inne først. [emoji1]

  • Like 1
Skrevet

ALT skal skje frivillig - vil jeg ha som mål, fra kloklipp til lydighetstrening.

Control Unleashed ... lære hunden at den får tilgang til ting ved å ha selvkontroll, er alfa og omega, og omfatter alt fra å få lov til å gå bort å hilse (eller ikke), passere fristelser, vente på frisignal eller et signal om å gjøre noe

Siden flere har nevt "nei" og grensesetting, så vil jeg si at det er viktig å velge sine "kamper" med omhu og å alltid ha en plan. Da sparer man seg masse arbeid, og slipper å si "nei" og "sette grenser" hele tiden. 

  • Like 2
Skrevet

En annen ting jeg gjerne skulle ha visst første gang, var at det ikke er noe stress med å lære inn øvelser og atferder, men at man får mye mer igjen for å jobbe med relasjonen og bare være sammen. Få den der tilknytningen, det båndet. Det kommer i grunn av seg selv når man er sammen, men det er ikke noe stress å lære inn en hel masse. Bare vær sammen :)

  • Like 8
Skrevet
14 timer siden, Schæferblanding skrev:

Og så har jeg også lært henne å hoppe ut av veien ved å kaste godbit så hun hopper etter, og så skal hun sette seg og sitte i ro til passerende har gått forbi. Det funker når det ikke er for store fristelser.

 

Denne metoden har jeg brukt på en Rottis som synes joggere var morsomme, fungerte veldig bra:) Hun måtte sitte til de hadde passert og slang ut ca 5 godbiter når de hadde passert. 

Skrevet
ALT skal skje frivillig - vil jeg ha som mål, fra kloklipp til lydighetstrening.

Control Unleashed ... lære hunden at den får tilgang til ting ved å ha selvkontroll, er alfa og omega, og omfatter alt fra å få lov til å gå bort å hilse (eller ikke), passere fristelser, vente på frisignal eller et signal om å gjøre noe

Siden flere har nevt "nei" og grensesetting, så vil jeg si at det er viktig å velge sine "kamper" med omhu og å alltid ha en plan. Da sparer man seg masse arbeid, og slipper å si "nei" og "sette grenser" hele tiden. 

Jada, det er helt klart, men enkelte ting må man bare sette ned foten på. F.eks gjeting av biler, angrep på andre hunder osv. Ihvertfall på min hund. [emoji4]

  • Like 1
Skrevet
22 minutter siden, tonjek skrev:

Jada, det er helt klart, men enkelte ting må man bare sette ned foten på. F.eks gjeting av biler, angrep på andre hunder osv. Ihvertfall på min hund. emoji4.png

I sånne tilfeller har jeg veldig dårlig erfaring med å "sette foten ned", og veldig god erfaring med å ha en plan :)  Jeg må bare legge til at jeg også sier nei innimellom, jeg bare synes "grensesetting" er en av de tingene som det fort blir mye fokus på og som har en trist tendens til å dominere hverdagen til mange nye eiere. 

  • Like 3
Skrevet
22 minutter siden, tonjek skrev: Jada, det er helt klart, men enkelte ting må man bare sette ned foten på. F.eks gjeting av biler, angrep på andre hunder osv. Ihvertfall på min hund. [emoji4]

I sånne tilfeller har jeg veldig dårlig erfaring med å "sette foten ned", og veldig god erfaring med å ha en plan [emoji4]  Jeg må bare legge til at jeg også sier nei innimellom, jeg bare synes "grensesetting" er en av de tingene som det fort blir mye fokus på og som har en trist tendens til å dominere hverdagen til mange nye eiere. 

Hunder er nok veldig forskjellige. Det var ikke før jeg faktisk stoppet opp og sa "ærlig talt!" at vi kom noen vei med problemene våre, og jeg skulle ønske jeg gjorde det før.

Men det er ingen automatikk i at jeg begynner rett der med neste hund, men jeg kommer til å ha det i bakhodet og se an slike ting underveis.

Å trene utfordringene jeg og hunden min har hatt, utelukkende positivt, har gjort saken så utrolig mye verre. Litt mer nyanser i hundeholdet har hjulpet mye. Og disse erfaringene tar jeg med meg videre.

  • Like 1
Skrevet

Kom på litt til.

Valper skal sosialiseres selvfølgelig, men de trenger ikke å hilse på alt levende man møter ute. Det fører til en voldsom forventning som er et rent lite h*lvette å bli kvitt når man innser hva man har skapt. :P Min i en alder av 9 år har fremdeles hilse forventninger, men vi har fått såppass kontroll på det at det eneste som skjer er type "sytepip" i det vi passerer på kanskje 2 av 5 passeringer. 

Hannhunder trenger ikke sniffe på hver eneste pisseflekk som eksisterer, og markere hvert eneste hjørne/busk man passerer. Det er som å ha med seg et anker på tur etterhvert. 

  • Like 1
Skrevet
48 minutter siden, Rocket skrev:

Kom på litt til.

Valper skal sosialiseres selvfølgelig, men de trenger ikke å hilse på alt levende man møter ute. Det fører til en voldsom forventning som er et rent lite h*lvette å bli kvitt når man innser hva man har skapt. :P Min i en alder av 9 år har fremdeles hilse forventninger, men vi har fått såppass kontroll på det at det eneste som skjer er type "sytepip" i det vi passerer på kanskje 2 av 5 ...

Akuratt denne feilen har vi også gjort. Vi var så opptatt av at han skulle sosialiseres med andre hunder så han skulle gå sammen med andre hunder senere. Vi stopoet dog ikke å hilste på alt på turer. Men jeg synes egentlig vi kunne trukket han tilbake fra situasjoner med andre hunder og ikke latt ham hilse og leke oftere. 

Vi har nå en som bare MÅ hilse på alt og alle og det er slitsomt å stå å holde igjen en svær malamute når du selv veier 50 kg. Men han er heldigvis bare 6,5 mnd så håper på å rette dette opp.

Skrevet
On 5.2.2016 at 8:40 AM, Helianthus said:

ALT skal skje frivillig - vil jeg ha som mål, fra kloklipp til lydighetstrening.

Control Unleashed ... lære hunden at den får tilgang til ting ved å ha selvkontroll, er alfa og omega, og omfatter alt fra å få lov til å gå bort å hilse (eller ikke), passere fristelser, vente på frisignal eller et signal om å gjøre noe

Siden flere har nevt "nei" og grensesetting, så vil jeg si at det er viktig å velge sine "kamper" med omhu og å alltid ha en plan. Da sparer man seg masse arbeid, og slipper å si "nei" og "sette grenser" hele tiden. 

Hvordan kan man gå frem for å få til dette? Har du noen gode artikler/bøker som forklarer?:)

  • Like 1
Skrevet

Det har egentlig gått veldig smertefritt her i gården, så det eneste jeg gjerne skulle ha forandret på, selv om det ikke har vært noen krise eller noen skade skjedd, er at jeg gjerne skulle vært foruten den der lederskapsgreia som stort sett var det eneste jeg viste om da jeg skaffet meg hund. Nå har jeg ikke vært så veldig på det uansett og ting som å ha hunden i bur, sove i gangen og what not forsvant vell før det hadde begynt, det ble hund i seng og møbler osv. Men man er jo uansett ingen utdannet hundetrener ved første hund så ting må uansett prøves, feiles og læres før man har det i fingrene. 

Det jeg derimot tenkte litt på selv og ser veldig mange tenker mye på her inne og andre plasser og hører det stadig ute på tur er hvor lite en valp vistnok tåler. Klart man vil ha bare positive opplevelser og det er jo det man bør sikte etter selvsagt, men valper/hunder flest er ikke ødelagt etter et eller tre negative opplevelser, og om det er noe som setter seg etter en dårlig opplevelse så er det vell så sannsynlig at det er vi eiere som legger for mye i det og lager et problem som ikke hadde trengt å være der (som smitter over på hunden) som at hunden faktisk er "ødelagt". Det tenker jeg er veldig greit å ha i bakhodet.

Det og det enkle er ofte det beste. Man må ikke velge en "metode" eller gjøre ting helt etter boken eller gjøre ting så fryktelig komplisert, som regel så kommer man langt med instinktive reaksjoner og sunn fornuft. 

Ikke vær redd for å aktiviser valpen. En sliten valp er en grei valp. Selvsagt skal de få være valper, ha det gøy, utforske, gjøre ting på egne premisser og hvile mye, men det betyr ikke at man bare kan gå et kvarter ute om dagen. I tillegg til at det gjerne blir mer behagelig å ha valp så er det også viktig for valpens utvikling. God støttemuskulatur osv som får utvikle seg riktig i takt med at hunden vokser er bare bra og forebyggende. 

Og til sist, ikke alt avhenger av sosialisering og miljøtrening. Rasetrekk og individuelle utfordringer er faktisk noe som finnes og kan ikke alltid fikses med masse sosialisering eller miljøtrening. Noen hunder har skrapmentalitet og tar man en slik hund så bør man være forberedt på at det blir utfordringer.

  • Like 3
Skrevet

Jeg skulle ønske jeg visste at 100% positiv hverdagslydighet ikke er Fasiten, og at man ikke nødvendigvis gjør "feil" om man velger å gjøre ting annerledes enn i boka når hunden ikke reagerer sånn som boka sier. 

Jeg skulle også ønske jeg visste at alle hunder har sine unoter, og at selv erfarne hundefolk har bikkjer som ikke går pent i bånd, utagerer, er skuddredde, har en eller annen dille... Jeg er ikke en dårlig hundeeier selv om bikkja mi ikke er perfekt. Det skulle jeg gjerne ha innsett for et år siden :) 

  • Like 7
Guest Michellus
Skrevet

Jeg skulle ønske jeg visste at joda, sosialisering er viktig, men det å trene på kontakt med alle mulige slags forstyrrelser er kanskje viktigere.

Også skulle jeg ønske at jeg visste at det er viktig å være konsekvent absolutt hele tiden (*kremt* gåpentibånd *kremt*).

Sent fra min D6603 via Tapatalk

Skrevet

Jeg skulle ønske at det var en måte å forberede seg på hvor utrolig sliten man blir av å ha en ung valp. Hvor tynnslitt tålmodigheten blir av avbrutt nattesøvn på grunn av nattlige tisseturer. 

Jeg skulle ønske jeg visste at den krevende, trøttende første valpetiden faktisk ville gå over, selv om det virker som en fjern framtid der og da. 

Jeg skulle ønske jeg greide å nyte valpetiden litt mer, for plutselig er ikke hunden valp lenger.

Jeg skulle ønske jeg visste at jeg burde være mer kritisk og skjermende ovenfor valpen når det gjaldt å sosialiseres med fremmede hunder. Det er ikke alt en ung valp bør hilse på. 

Jeg skulle ønsker jeg visste at alenetreningen kom til å ordne seg etter hvert. Det gjaldt igrunnen ved begge valpetider. Du og du så mye mer jeg kunne kost meg om jeg ikke gikk konstant rundt og bekymra meg for det. 

  • Like 2
Skrevet

Jeg skulle ønske jeg visste hvor mye hår å dritt det ble inne av hund (overalt vi leste og alle vi prata med sa disse hundene bare røyta i røyteperioden sin og ellers var det ikke noe særlig med hår) Utrolig mye hundehår jeg ikke var forberedt på. Men det er nå så. Og jeg skulle ønske jeg visste hvor mye jeg måtte vaske.!!!! XD

Ellers kunne jeg ønske jeg visste hvor glad det går an å bli i ett dyr!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det som fungerer på en hund trenger ikke fungere på en annen.
 

det finnes faktisk folk som hater hunder.

folk har meninger om det meste som har med hundehold å gjøre, spesielt om det er annerledes enn deres.

Skrevet
På 4.2.2016 at 0:05 PM, Fillerya skrev:

Jeg skulle ønske jeg visste at de aldri ligger stille og koser inntil deg! (sånn som man ser på idylliske bilder). Jeg ble skikkelig skuffet for det hadde jeg gledet meg så veldig til!

Mine valper har hatt verdens mykeste og beste pels, men det hjelper lite når man aldri får klappet på de fordi deg enten løper rundt eller bruker hånda di som tyggebein! 

dette.
vår første var rabiat fra vi fikk henne til hun ble ca 1 år.
jeg angret skikkelig på henne, og mannen min måtte ta henne med seg i bilen når han dro på butikken slik at jeg skulle få fred noen minutter hver dag.

(da andre valpene har vært kosebamser uten like)

Skrevet
1 minutt siden, MaritaS skrev:

At du i mellom valp nr. en og valp nr. to kommer til å glemme hvor ille valp nr. 1 egentlig var. 


Herregud som jeg grugleder meg til dette øyeblikket. :lol: (Gleder meg til ny valp i hus, men gruer meg til visse valpefakter) Har heldigvis forstått det slik at collier er hakket greiere enn beagler på det meste, inkludert valpetid. :P Men jeg tror jeg har fortrengt hvor ille Rocky egentlig var, jeg vet det var ille, men "kan da ikke ha vært så ille sant?" :lol: :icon_confused:

  • Like 1
Skrevet

Jeg skulle ønske jeg visste at selv om jeg ikke liker båndturer og går sjeldent på tur i bånd, så må jeg lære valpen å gå fint i bånd, til de få dagene hvor vi går i bånd :aww:  

Trene rotrening ute, ikke bare inne. Jeg liker å slappe av i parken eller på stranden om sommeren, og har ofte hundene med. Men det er ikke like gøy når den ene hunden gjør alt for å aktivisere seg selv, graver hull, spiser pinner osv.

Ha en rutine når folk kommer inn i huset, at hundene skal være rolig på plassen sin eller noe. Det er alltid like mye styr hver gang venninner kommer på besøk i strømpebukser og jeg har to hilsegale hunder som hopper på de og ødelegger strømpebuksene deres :P

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...