Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Naboen i etasjen over har en hund som fyller 1 år i februar.

Han er en herlig sak som unghunder flest, men har i det siste begynt å spise på veggen i gangen når han er alene hjemme. Og etter nok sparkling og maling har de begynt å ha han i bur, noe han misliker sterkt! I sta holdt han det gående i en time før jeg tok han med ned(vi har det åpent gjennom kjeller og eier ba meg følge meg). Etter litt herjing satte jeg han opp igjen og han var stille en halvtime før han startet det på'n igjen. I går var han stille resten av tiden etter herjinga.

Så han er tydeligvis ikke enig at han burde stå i bur. Satte opp innhegninga mi til han, typ åttekantet innhengning ment til grand danois tror jeg, ble like mye hylig og styr der og, så tydeligvis er det grenser som er greia her. Noen tips eller ideer? Er første hunden til naboen og jeg har aldri opplevd problemet med veggspising før, som oftest har det bare dødd noen sko og da har jeg fjernet de fra området, vegger er litt verre :P

 

Og sånn i forhold til seperasjonsangst så er han stille som graven når han ikke er i bur/innhegning.

Skrevet

De fleste syntes å spise eller klore på kompostgrinder er ekkelt, så det er jo en mulighet å sette langs veggene :)

Har den problemer med å være hjemme alene generelt? Ettersom det både er snakk om å gå løs på inventar og klaging.

Skrevet

Han har hittil gått løst i gangen og det har aldri vært noe problem, mtp hundebjeff er det tydeligvis veldig lytt og det var først på mandag når de begynte med burtrening at jeg hørte noe fra han. For øyeblikket er han alene oppe, i gangen, med burdøra oppe, ikke et pip, og går jeg opp skal han bare komme for å få kos og vise frem kongen han fikk av meg med noe godt inni!

Guest Klematis
Skrevet

Hun snuppa her begynte å gnage på veggen her en periode. Det var lister og hjørner som fikk gjennomgå her, da. Og ledninger.Jeg satte på radioen, kjøpte digre tyggebein så hun var opptatt en stund, og plasserte noe foran hjørner og annet som skulle kunne være fristende å tygge på. 

I tillegg spikra vi planker foran stikkontaktene på rommet hun var på.

Spraya for sikkerhets skyld alle utsatte områder med get off-spray.

Det fungerte fint her.

 

Prøve å sette på radioen, kanskje?

Skrevet

Det finnes også noe sånn anti-gnage spray man kan spraye f.eks. på veggen.

Her i huset har det vært en brutal periode med burbruk på begge to i akkurat den alderen, pga veggspising (ikke hjørner). Nå ville jeg nok prøvd f.eks. kompostgrinder først, men begge mine har også vært helt komfortable med bur da.

Skrevet

Det er ikke så veldig uvanlig at de får en runde med litt sånt ila oppveksten, men først og fremst bør man jo sjekke om litt mer trim hjelper? Er det noe hunden mangler av mosjon e.l. samme om det har gått fint tidligere? Viss ja, så gjelder det jo bare å være litt ekstra aktiv en periode(kan trappes ned igjen når hunden blir litt eldre og lander igjen) og/eller hindre at den får spist på ting. Om de har mulighet så er kanskje det letteste å ta den med i bil og bare gjøre det en stund uten å forsøke å ha den hjemme i det hele tatt, evt kun ha den hjemme alene når det går kort tid til man kommer hjem igjen (om det går bra og uten ødeleggelse). Ville gjort det en mnds tid ihvertfall før jeg hadde prøvd å ha hunden hjemme alene full dag som vanlig igjen. Bur inne er jo i utgangspunktet et alternativ, men når hunden ikke har tenkt å akseptere det så blir jo ting litt vanskeligere. Da må man evt prøve å dekke til veggene, og/eller finne et rom som han ikke får gnag på veggene på, typ bad, kjeller e.l. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...