Gå til innhold
Hundesonen.no

Erstatning ved HD?


Helianthus
 Share

Recommended Posts

Ja, det tror jeg er ganske vanlig blant seriøse oppdrettere. Hvor mye tror jeg varierer veldig, både med tanke på den enkelte oppdretter og kulturen i rasen. Det pleier å være spesifisert i kontrakten.

Noen får penger tilbake definert ut fra hvilken grad hunden får, noen får gratis valp ved et senere kull, noen får levere hunden tilbake mot at man får igjen det man betalte for den. Noen gir kun kompensasjon ved sterk grad.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vanlig har jeg ikke inntrykk av det er, akkurat. Selvsagt er det noen som har egne ordninger med rabatt på neste valp, verdi av røntgen tilbake, refundert deler av kjøpssummen ved kun E-hofter osv. 

HD er jo ikke akkurat 1+1=2. Ettersom både arv og miljø spiller inn, så er det jo ikke ene og alene oppdretters ansvar :) 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

7 minutter siden, maysofie skrev:

Vanlig har jeg ikke inntrykk av det er, akkurat. Selvsagt er det noen som har egne ordninger med rabatt på neste valp, verdi av røntgen tilbake, refundert deler av kjøpssummen ved kun E-hofter osv. 

HD er jo ikke akkurat 1+1=2. Ettersom både arv og miljø spiller inn, så er det jo ikke ene og alene oppdretters ansvar :) 

En hund vil ikke utvikle HD med mindre den er genetisk disponert. Man kan selvfølgelig forverre tilstanden ved å gjøre feil ting (tykk hund, lite mosjon, feil type mosjon, belastninger mm.), men en hund som ikke er disponert for HD vil aldri bli røntget med HD:E med forkalkninger.

Om man får noe erstatning eller ikke vil jeg anta at er dekket i kontrakten. Noen oppdrettere dekker kanskje det forsikringen ikke dekker, evt tilbyr ny hund.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 minutter siden, Helianthus skrev:

Så bra! Har du i kontrakten, @2ne?

Ja. Det er mye HD på mellompuddel, så jeg betaler valpekjøperne tilbake en tusenlapp når de HD-røntger også, så jeg forhåpentligvis får en god oversikt over HD-forekomst på mine linjer :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husker ikke akkurat ordlyd, men det var ihvertfall kompensasjon på hd på min første hund (malamute), tror det var standard kontrakt fra skk. Mener det var det på nr to også (også malamute), nkk kontrakt. Varga har jeg ikke noe sånn kontrakt på, Vims har heller ikke det og Tai er frirøntget før kjøp. Aner ikke om det var tilført på eget initiativ eller om det var en del av den ferdige kontrakten. Mener det var forskjellig beløp ut i fra grad, halve valpesummen tilbake ved sterk hd. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, Helianthus skrev:

Er det vanlig at valpekjøpere får erstatning/kompensasjon når det viser seg at hunden de kjøpte har HD? I så tilfelle, hva slags?

Har du pratet med oppdretteren din, da? Jeg tenker en erstatning vil være naturlig ved sterk/invalidiserende grad.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aldri opplevd på mine raser. Alle vannhundoppdrettere (med respekt for seg selv) røntger, og det er sjeldent C-hofter går i avl. Så lenge begge foreldre er fri kan jeg ikke helt se at refusjon er fair - man veit aldri mer enn hva foreldrene selv viser av helse på forhånd. Så nei, jeg er ikke vant til at det refunderes for HD. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ingen klausul som går på hd, men en om ny hund dersom den jeg har ikke oppfyller forventningene i forhold til arbeidsegenskaper, som jo blir påvirket av en hd-diagnose - egentlig både med og uten symptomer. 
Uansett hva som skjer så er det ikke så aktuelt å importere en ny valp med alt det medfører av oppbevaring fra 8-16 uker osv., og det føles ikke rett å kreve noe all den tid hunden har livsforsikring. Da blir det jo både i pose og sekk ... 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...