Gå til innhold
Hundesonen.no

Kom i form 2016


MonicaT
 Share

Recommended Posts

Har begynt i ny jobb denne uka, som er veldig fysisk, men jeg klarte å tvinge meg ut på tur i dag selv om jeg var sliten fra topp til tå, mest fordi jeg vet det løsner litt på stive muskler når man står og går på betong hele dagen, og også for å tømme hodet. Det gikk ikke fort, måtte gå noen ganger pga jeg fikk hold (jeg er ikke lagd for å trene på ettermiddagen), men det ble rett under 8 km på en knapp time, så alt i alt er jeg fornøyd med det. Skal prøve å få løpt 2-3 ganger i uka selv om jeg har begynt å jobbe igjen, så får vi se hvor lenge det holder :P Vekta holder seg ihvertfall stabil så langt. Det er jo det vanskeligste synes jeg, å opprettholde vekta, for da må jeg jo nødvendigvis spise litt mer eller annerledes enn mens jeg skulle ned i vekt. Ingen krise med en kilo eller to til i minus, men bør ikke veie mindre enn det tror jeg. Ser jeg har fått veldig lav fettprosent på spesielt overkroppen (låra blir jeg aldri kvitt), så det er ikke mye pupper igjen å skryte av, og noen ganger ser jeg blodårene på magen, liksom. Det tror jeg aldri har skjedd før :P Jeg la jo ut formbilde fra 7 år tilbake da jeg "meldte meg inn" i tråden. Der var jeg faktisk 4 kg mer enn jeg er nå, selv om jeg føler jeg så mye slankere ut på bildet (kan jo ha med alderen å gjøre kanskje :P ). 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 1.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Noen dager..... 

I dag løp jeg årets første 5km i ett, uten noen gåing   Etter den tyngste bakken tok jeg et par steg, da hadde jeg puls på 195 og følte jeg skulle dø, men tok fatt i meg selv og fortsatte å løpe

Topptur på meg i dag. 2,5 km rett opp og belønninga var en helt utrolig utsikt. Førde er ikke så aller verst snøfritt og i oppholdsvær   Bilde fra samme turen i fjor;

Posted Images

Fornøyd med innsatsen denne uka. Tre joggeturer og en topp-tur. Kjenner at formen er bedre nå enn i vinter og det er så deilig å komme seg opp på fjelltoppene uten å bli helt pumpa. Håper jeg greier å holde på de gode vanene i sommerferien også, men det burde jo gå lettere når jeg har mye bedre tid. Dessuten har jeg planer om topp-turer i Lofoten den uka vi skal dit, og i Trheim kryr det jo av fine ruter å jogge :) 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke treningssenter denne måneden og kjenner litt angsten melde seg, så i dag tok jeg meg en løpetur og noen styrkeøvelser med kroppsvekt. Jeg burde kanskje sette meg et mål om å løpe litt hver dag, uansett hvor kort det blir. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, Tricolor skrev:

Jeg verken trener eller løper. Men er tilfreds med at jeg holder vekta. Har en veldig fysisk aktiv jobb, tror den gir meg nok mosjon.

Da trener man jo omtrent i arbeidstida da :)

Jeg skulle gjerne hatt en mer aktiv arbeidsdag, det er jo mye pga jobben at jeg kjenner at treningen har blitt en nødvendighet. Når du sitter på rumpa halve dagen (prøver å stå endel da) så blir kroppen helt morken.

Føler faktisk at jeg trener vel så mye for å få overskudd og smertefri kropp, som det å komme i bedre form, og tilslutt for å endre noe på kroppens utseende (men det er veldig sekundær grunn).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg løp 3 km i dag, veldig kort, men det er så tungt å begynne igjen etter 3 uker uten løping (ferie). Gikk i 45 min etterpå.

Edit: ser jeg løp fortere enn normalt da! Det var jo litt gøy og kanskje ikke så rart at jeg ble så sliten da ja...

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har blitt lite løping siste uka, men jeg blir veldig fysisk sliten av jobben. Skal uansett prøve å holde det i gang noen dager i uka, bare for kondisens del. Har faktisk gått ned enda litt mer, så må kanskje bli flinkere til å tenke over hva jeg spiser igjen, og finne en balanse så det holder seg der. Trenger ikke miste noe mer nå. Har innvilget meg is nesten hver dag i sommer, og kjøper litt smågodt på lørdagene nå etter et halvt år uten. Kan ikke fortsette med den isen da. Blir avhengig. Samme med jordbær, men det styrer jo sesongen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joggetur igjen! Glemte musikk, men da hadde ingen påvirkning, tvertimot var det egentlig ganske digg.

Tempoet totalt var raskere enn de to forrige gangene og endte på 50min og 13sek, målet er under 50min. Noe som i og for seg betyr at jeg må jogge den første banken sol jeg nå bare går fort opp, evt bare gå på enda mer for å holde høyt gåtempo. 

Frister også litt å slenge seg med på Røykenmila som arrangerer her, en mil i skogen, men da må jeg øke turen noe, nå løper jeg ca 5.5km

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oh yeah! Første løpetur etter bronkitten, og det gikk så BRA! Har gruet meg hele helgen til løpetur siden det er 10 dager siden sist, men kroppen har holdt seg mye bedre enn forventet :D Det gikk bare bedre og bedre jo lenger jeg løp, og endte opp på en snau mil på litt over timen inkludert oppvarming :ahappy:

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dag 4 med løping på rad, i dag ble det 5 deilige km. Jeg sier deilige fordi jeg kjenner at mengdetrening og småløpingen har hjulpet for formen. Løper fortere enn før, men pulsen var kjemperar i dag, jeg har peaket på 199bpm noe som er det høyeste jeg har målt noensinne. Kan pulsklokken ta feil? gj.snitt var 186bmp.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Idag ble det en kort tur etter lang dag på jobben. 4 km med litt tempo! Nye joggesko og, nyere utgave av de jeg hadde, så vet jo at de er gode. De gamle hadde vel bikket 1200km og hadde begynt å revne i stoffet så på tide med nye ja :lol: 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag løp jeg fra jobb til jobben til gubben (har bare en bil), 6 km akkurat ble det. Kondisen holder, men får som alltid hold etter ca. 3 km, og i dag var ene hofta litt gæren. Merker at jeg har gått på betonggulv hver dag de siste 2 ukene, men blir sikkert vant til det, og får bli flinkere til å komme meg ut i skogen etter jobb, for å få litt variasjon i underlag. Var innom XXL i dag og kjøpte nye sko, så nå er jeg spent! 

Så ble det sykkeltur med T & T etter vi kom hjem. Husker ikke lengden på runden og glemte å tracke, men vi holdt oss mellom 11 og 14 km/t og sykla en halvtime. Orker ikke regne, men tipper det er 6,5 km eller noe, for jeg har tracka den runden tidligere. Nå skal jeg bake kake :lol:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 joggeturer og 1 topptur hittil denne uka, i tillegg til vanlige turer de andre dagene. Jogga 7 km på tirs, 4,5km i dag. 

Litt usikker på om det blir mer trening i løpet av helga for det er meldt regn hele tiden og mye av det :/ Ingen unnskyldning såklart, men motivasjonen min er ikke glad i regn :icon_redface:

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

19 timer siden, Tonje skrev:

2 joggeturer og 1 topptur hittil denne uka, i tillegg til vanlige turer de andre dagene. Jogga 7 km på tirs, 4,5km i dag. 

Litt usikker på om det blir mer trening i løpet av helga for det er meldt regn hele tiden og mye av det :/ Ingen unnskyldning såklart, men motivasjonen min er ikke glad i regn :icon_redface:

Kom meg ut på joggetur i regnet i dag allikevel :ahappy:  Bare Blaze som var med, Felix fikk seg en luftetur med samboern. Mer behagelig å jogge uten hund i bånd altså! Jogga 3,5 km av 6,5. Den siste biten var kun nedoverbakker og jeg er litt redd for knærne mine. 

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så flinke dere er alle sammen :D !

I dag løp jeg 7 km rundt Sognsvann. På 39 minutter! Det er søren meg mye lettere å løpe her på østlandet hvor det ikke er sinnsyke bakker overalt. Perset på 5km med 27 minutter, superfornøyd!! Målet var jo under 30, nå er målet under 25.

 

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 16. juli 2016 at 1:38 PM, Caroline skrev:

Testa nyskoene i dag, og det ble en runde på rett under 7,5 km på rett under 45 min, inkl. oppvarming og et par korte gåpauser (bikkjene ble slitne). Fornøyd med det. Hadde nok blitt bedre tid uten hunder, men de må jo trimmes de også :P 

De sekundene man taper på å ha med hunden syns jeg det er verdt! Den dagen jeg blir så løpegal at jeg lar hundene være igjen hjemme, slå meg i hodet med noe hardt :lol: 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Teserere skrev:

De sekundene man taper på å ha med hunden syns jeg det er verdt! Den dagen jeg blir så løpegal at jeg lar hundene være igjen hjemme, slå meg i hodet med noe hardt :lol: 

Det er sant, eller de blir hjemme hvis de er sårbeinte e.l. Tonks bruker nok litt tid på å venne potene på løping igjen, for jeg tok litt hardt i her sist :P Får bli skogen neste gang. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tok meg en løpetur med en gang jeg sto opp så det ikke skulle bli for varmt, men det var varmt allikevel :P Ble 8km på 56min, helt greit så tidlig og i varmen :) Jeg er super B-menneske, så trener mest effektivt på ettermiddag/kveld.

Igår gikk vi 1 mil i skogen!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal straks ut å løpe, men har støtt på en liten utfordring. Hva gjør folk som tar kollektivtrafikk når de skal løpe? Jeg kan ikke løpe med sekk osv, det er ukomfortabelt, men må ha med meg en ekstra tskjorte til etterpå og lommebok. Jeg har pleid å ha mobil i ene lommen og bilnøkkel i andre, nå føler jeg at jeg alt for mye "baggasje".

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Løp fra jobb i dag (vi har bare en bil), 6 km fra dør til dør, på 33 minutter. Det er ny pers, og jeg er skikkelig fornøyd med det, med tanke på at jeg dro rett fra jobb med overtid og var rimelig dau :P Rakk akkurat bort til jobben til gubben til han var ferdig, så det passa perfekt :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, HeleneFS skrev:

Jeg skal straks ut å løpe, men har støtt på en liten utfordring. Hva gjør folk som tar kollektivtrafikk når de skal løpe? Jeg kan ikke løpe med sekk osv, det er ukomfortabelt, men må ha med meg en ekstra tskjorte til etterpå og lommebok. Jeg har pleid å ha mobil i ene lommen og bilnøkkel i andre, nå føler jeg at jeg alt for mye "baggasje".

Flipbelt! Der får du plass til nøkkel og mobil, t-skjorta kan du tre gjennom den, den sitter tight. Jeg er veldig fornøyd med min og angrer på at jeg ikke har kjøpt en tidligere :) 

Topp-tur på oss i dag. Da jeg gikk samme ruta i fjor høst orka jeg ikke å gå til toppen, men i dag gikk det fint. Svetta og pesa, men jeg trenger ikke pauser og kjenner at kroppen greier å hente seg inn mye raskere nå enn tidligere. Deilig altså! 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...