Gå til innhold
Hundesonen.no

kjønn på hund nr 2.


Gjest
 Share

Recommended Posts

Vi har planer om å få oss hund nr 2 når seeko blir to år. Er jo en god stund til da han vare er 4 mnd. Hehe. 

Vi ønsker å vente til han er voksen med hund nr 2. Plutselig synes vi det er mer enn nok med en men planen er to.

Så det jeg lurer på er hvilke kjønn bør vi gå for på nr 2. Nå har vi jo en hannhund.

Han bor ute om natta og de dagene vi jobber. Er ellers der hvor vi er.

Jeg ønsker at de skal kunne være sammen ute i hundegården uten vi må passe på.

Eller er det bedre med to hundegårder inntil hverandre slik de ikke kan krangle?

Tenker kanskje tispe for å unngå krangling om rang?

Men så er det jo løpetida da hvor det kan bli litt styr? 

Tips? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenkte det samme som deg i starten. Så jeg hadde en tispe og kjøpte hannhund, fordi jeg hadde malamute som kan være litt kranglette med samme kjønn. Men hadde jeg skulle valgt igjen den gangen så hadde jeg gått for samme kjønn og det er det jeg har gjort ved senere tid og kommer til å fortsette med. Det er enklere rett og slett, og det går stort sett bra, ihvertfall når man har såpass med aldersforskjell mellom hundene og den andre kommer inn som valp. Men det finnes ikke noe fasit på dette, det er alltid fordeler og ulemper med alt, og ikke minst personlig preferanse. Det finnes jo mange som har tispe/tispe, tispe/hann, hann/hann og som alle er like fornøyd :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjøp hannhund. Løpetiden vet man kommer og at hundene må skilles, men du vet ikke om to hanner ikke vil fungere sammen (som oftest går det jo greit, kommer dog litt an på rase). Lettere å evt. bygge på hundegården enn å slite med oppdeling av de to ganger i året i mange år. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar 

Borti høgget her gadde de en schæfer gann fra før og fikk en malamute hannvalp. De krangla så mye at de endte med å kvitte seg med schæferen. Og malamuten reagerer sterkt på andre hunder. Er redd for det skal skje .

Men. Om vi ville hatt ei tispe. Kunne vi ikke hatt den ene inne under løpetiden eller evt i todelt hundegård? Gjør det boe om de står adskilt i hver sin hubdegård under løpetiden?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har hannhund, og neste valp vil også være hannhund (annen rase). Jeg orker ikke ekstra stress rundt løpetid, når det ikke er noen planer om avl på denne hunden. Hvis vi får seriøse planer om å avle på en hund kan vi ta en tispe, samtidig som en hannhund, men det er vel også eneste grunnen. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Glemte å skrive det. Vi har malamute. De kan ha noe samkjønnsaggresjon men kan også ikke ha det. 

Jeg har litt lyst på tispe egentlig fordi jeg kanskje vil få valper en gang i fremtiden. Men det er jo ikke boe som er bestemt bare lekt litt med tanken. Det blir jo veldig lenge til isåfall.

Synes bare det er greit å høre synspunkter og tips fra andre☺

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt hannhund og tispe. Det gikk veldig fint og flott helt til stå dagene. Jeg syntes uken med stådager ble så slitsom at jeg aldri kommer til å ha hannhund og tispe sammen igjen :P 

Nå har jeg hannhund, og hvis jeg med tid og stunder skal ha en til så blir det ny hannhund. 

Hvis du går for motsattkjønn så ville jeg ha prøvd å ordnet sånn at jeg kunn få skilt hundene i løpetiden. Det hadde ikke jeg muligheten til når jeg hadde hann og tispe. Eventuelt lage en avtale om noen kunne passe den ene hunden.

Jeg hadde dog en sånn avtale, men løpetid kommer når løpetid kommer. Endte med at passeren ikke kunne passe :P 

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 minutter siden, monica_eike skrev:

Men kan hannhund og tispe stå i hver sin hundegård når løpetiden er?

Ikke i hundegård med kun netting mellom, de kan fint pare seg (med katastrofale konsekvenser for hannens penis) gjennom en hundegård. Så de må stå på to ulike steder med avstand i mellom.

Noen hunder er også flinke til å klatre over hundegårder, så det er ikke nødvendigvis helt trygt. Jeg kjenner til flere som har hatt tyvparringer fordi hannen har klatret ut av sin hundegård og deretter kommet seg inn til tispa.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
Men kan hannhund og tispe stå i hver sin hundegård når løpetiden er?

Ja, det kan de. Så lenge de ikke kan nå hverandre. Men når du har mulighet til å ta tispa inn, så er det jo enda tryggere.

Jeg har tre hannhunder sammen og trives godt med det, men skulle jeg hatt to malamuter ville jeg nok satsa på en av hvert kjønn :) Tryggest det. Selv om det alltid finnes unntak :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De kan, så lenge de ikke kan nå hverandre, men det er jo en viss fare for at det blir mye bråk fra hannhunden da. Vet ikke om dere har naboer eller setter pris på god nattesøvn selv :P Man kan jo ta inn en av dem, men det synes jeg ihvertfall er litt dårlig gjort om man har bare to. Greit for den som er inne, men den som må stå ute alene, kanskje i så mye som 3 uker..

Malamutene kan være bråkete, men de jeg vet av som har flere hannhunder er skikkelige bestevenner, og selv min hannhund som ikke var spesielt glad i andre hunder gikk fint med dem han kjente, inkl inntakte hannhunder i alle str og fassonger, selv om det kunne gå lenge imellom hver gang de møttes. Nå skal jo dere uansett ikke ha ny før om en god stund så da rekker dere jo å se hvordan deres nåværende hund blir også. Blir han trygg og god så er det vell liten sannsynlighet for at det blir noe bråk uansett. Mine to kunne godt ryke sammen innimellom (tispe og hannhund) dog ikke noe alvorlig da, men. Det var alltid tispen som startet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...