Gå til innhold
Hundesonen.no

Mattilsynet advarer, hunden har blitt til en dukke


Ozzy
 Share

Recommended Posts

http://www.vg.no/forbruker/mattilsynet-advarer-hunden-har-blitt-en-dukke-som-skal-vises-frem/a/23537653/

 

 

Kjenne jeg reagerer litt på dette, mener altså NKK at det er pga uregistrerte hunder som kommer fra utlandet  at helsa til mopsen er på trynet, og at norske oppdrettere bare er seriøse? 

Salget av mange av disse rasene har steget jevnt det siste tiåret. Problemet er bare det at rasene som blir mer og mer populære fører med seg en økt etterspørsel. Norske oppdrettere er opptatt av å avle sunne, friske raser. Men siden så mange vil ha akkurat disse hundene, og de gode oppdretterne ikke har nok, faller enkelte for fristelsen om å kjøpe uregistrerte hunder fra utlandet. De har vi ikke noen kontroll over helsestatusen på, sier pressekontakt i NKK, Anne Hofmo Bjølgerud, til VG.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig å vi skulle lempe ansvaret over på andre, da :/ Får håpe at det var en tabbe fra journalisten, og ikke det NKK faktisk sa. Hvis NKK faktisk har sagt det slik, så stemmer jo det dårlig med tidligere uttalelser om og tiltak for flatnesene.

Til selve saken: Som chihuahua-eier, så får jeg mange kommentarer. Minst en gang i uka får jeg servert i stilen "jøss, er det en chihuahua, altså?!?". Hvorpå folk følger opp med enten at hun ikke biter dem i leggen, og/eller ikke gneldrer for den minste ting, og /eller befinner seg såpass langt hjemmefra, på egne bein. Gjengs oppfatning er at chihuahuaer er små hissigpropper uten manerer, og som ikke er i stand til å gå ti meter. Og hvorfor har folk det inntrykket? Jo, fordi alt for mange behandler dem som dukker, som ikke får lære seg å forholde seg til verden fra sin egen høyde, og som ikke blir mosjonerte mer enn å gå til postkassa.

For noen uker siden ble jeg stående i en dyrebutikk og prata med de to ansatte. Jeg fortalte masse om Ayla, og det var ikke måte på hvor storveis det var å høre om en chihuahua som som trener spor (riktignok bare sånn på hobbybasis), som kan bære kløv og som alltid har beina i bakken når vi går tur, som vi forøvrig gjør hver dag, som regel 4+ kilometer (kondisen min, og en standhaftig senebetennelse i den ene leggen, er det som gjør at det ikke blir lenger hver dag). Det var av med hatter. Stående applaus fikk jeg da jeg fortalte at jeg valgte en seriøs oppdretter, som fortalte meg at hun ikke selger valper til "blonde bimboer på 20", hvilket var det som gjorde at jeg var sikker på at dette var oppdretteren for meg.  

Selvfølgelig, det er jo flott å høre at vi gjør noe riktig, og jeg blir jo stolt av at jenta mi er en god ambassadør for rasen, samt at hun oppfører seg pent. Men det er også veldig trist å tenke på hvor dårlig det står til med flertallet, for det skulle da virkelig ikke være nødvendig å få applaus for å behandle bikkja som ei bikkje. Heldigvis har Ayla klart å gi mange et nytt inntrykk av chihuahuaer, som har fått øynene opp for at de kan være flotte hunder, i ordets rette forstand, bare de blir behandlet som det de er.

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette med menneskelignende utseende skal man ikke kimse av. Boxere med altfor kort snute (som det er noen av) får en slag sjimpanseutseende hode og ser ufattelig søt og snusk ut. Jeg er ikke i tvil om at det er en av årsakene til at noen liker den korte snuten. Hunden ser jo nesten ut som dem. Skulle gjerne lagt ut bildeeksempel, men kan dessverre ikke det. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det der med menneskelignende trekk på hunder og katter har jeg aldri skjønt sjarmen med. Hvis man vil ha noe som ligner en selv, så får man unger. Dyr ER forskjellige fra oss, og det skal synes. Jo likere de blir oss av utseende, jo kortere blir veien til å også tillegge dem våre egenskaper. Ulike utseender minner oss på at egenskapene også er ulike. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går ut i fra at NKK har prøvd å få frem noe om valpefabrikker og smuglerhunder her, for det er et enormt problem for noe av disse rasene. Jeg er veldig engasjert i fransk bulldog, og i løpt av de siste årene har populariteten økt kraftig. Jeg mistenker at grunnen er media. Man skulle tro det var omvendt, siden kortneserasene har fått så mye kritikk, men det er ikke der dette kommer fra.

For 10 år siden var det ganske sjeldent å se en fransk bulldog noe sted (og de hadde like menneskelig utseende da). I dag ser jeg dem overalt. På reklamer for dyrebutikker, NKK, hos veterinæren (reklame, altså, ikke syke hunder!), møbler... En kjapp bytur i Oslo med øynene oppe vil gjøre at man finner minst 5 forskjellige produkter med fransk bulldog på. Sokker, puter, pysj, vesker, pyntefigurer, sparebøsser. Også har man selvfølgelig kjendiser som "reklamerer" for rasen sin, ikke ulikt den store chihuahua-bølgen.

Men da jeg leste dette fra mattilsynet så var det hovedsakelig snakk om menneskeliggjøring som å kle på hunden kjoler og neglelakk og kostymer, min her ble ALT dratt inn i artikkelen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...