Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
9 timer siden, Tuvane skrev:

Nemi har et kort og veldig avfallende kryss, faktisk. :P Regner med at du tenker på rygglinjen, ikke krysset.

Ja, hun har faktisk det. Og ja, jeg tenkte på ryggen. Sånn går det når man skal imponere med anatomikunnskaper man ikke har kontroll på *ler*

  • Like 1
  • Svar 85
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

"Mååååååååå jeg virkelig gjøre noe for å få leverpostei?" Ikke typen jeg ville dratt med meg inn på en ipo...bane(?) Ikke fordi det ikke er gøy, men det er en skummel person der i michelinmannkos

er desverre litt dårlig med helsetester og mh på wk...  Du "kjenner til" mine to ak? :-)   

Vel, nå er ikke utstillingslinjet schäfer aktuelt heller. HGen er mer en selskapshund enn en brukshund. De jeg kjenner til har ikke i nærheten av den driven som min schäfer har. Jeg har schäfer etter

Posted Images

Skrevet
55 minutter siden, Margrete skrev:

Det finnes da riesen som virker å da :) 

Ja, det har vi jo fått bevist.. Men det er ikke mange av de (spesielt i Norge da) og ikke en rase jeg likestiller Bruksschäfer, selv om det finnes individer som gjør det.. 

  • Like 2
Skrevet
11 timer siden, Anna. skrev:

Hva med riesenschnauzer da? 

Jeg ønsker ikke en så stor hund, i tillegg kan jeg ikke fordra pelsstell. Ikke kan jeg noe særlig om rasen heller. De individene jeg har truffet har vært selskaps-familiehunder. Jeg ønsker ikke å måtte lete meg halvt i hjel for å finne en hund av en rase som ligger på nivå med min nåværende brukshund. 

Skrevet

Var det ikke en riesen som kom på andre eller tredje plass på et eller annet stort IPO stevne? 

Og en riesen tispe er vell rundt 30 kg, er ikke det noe av det samme som schafertispe/Nemi? :P 

Skrevet

Men så er det noe med å kjøpe noe som en kan være ganske sikker på at funker, da. Det er feks mange shibaer som er noen små fartsdjevler ute på agilitybanen, men ingen råder folk til å kjøpe seg shiba om de ønsker en konkurransehund innen den greina. Til det er de alt for uforutsigbare. :P

Skrevet
9 minutter siden, Kristiin skrev:

Var det ikke en riesen som kom på andre eller tredje plass på et eller annet stort IPO stevne? 

Og en riesen tispe er vell rundt 30 kg, er ikke det noe av det samme som schafertispe/Nemi? :P 

Han vant ipo NM.. Men dette er en dreven hundefører som har drevet i mange år og garantert kontroll på linjene.. 

Mer en som trener med boxer også og tar prøver. Ikke mange anbefaler boxer som den ultimate brukshunden for det :p

Skrevet

Ønsker man seg schæfer så kjøper man ikke Riesen. Så enkelt er det, selv om riesen er brukanes på høyt nivå om man vil og vet hva man driver med, så er det ingen schæfer. 

 

(Riesen :wub:  )

 

  • Like 2
Skrevet
6 minutter siden, Kristiin skrev:

Var det ikke en riesen som kom på andre eller tredje plass på et eller annet stort IPO stevne? 

Og en riesen tispe er vell rundt 30 kg, er ikke det noe av det samme som schafertispe/Nemi? :P 

Trodde de var større :P Jeg truffet en svær hannhund på tur noen ganger, hehe. Han er ganske mye større enn Nemi. Men ja, schnauzer er ikke min greie.

Det finnes jo også dobermanner som gjør det bra i IPO, så at det finnes gode individer er jo helt klart, men jeg er ikke så veldig gira på å lete meg halvt ihjel etter det individet. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...