Gå til innhold
Hundesonen.no

Uønsket atferd


BareLinn
 Share

Recommended Posts

Heisann.

Vi har som mange vet, en engelsk mastiff på 19mnd.

Phoebe kom til oss som 10uker gammel valp,og vi miljøtrente,og sosialiserte fra dag 1.  Hun fikk hilse på alt og alle, og vi nøt en kjempetrivelig valp. Hun gikk ut&inn som hun ville på tunet her,og vi brukte kun bånd på tur langs veien og i sentrum.

MEN..Vi innser at vi har gjort en feil, og vi sliter med det,nå.

Etter første løpetiden endret hun atferd. Hun fikk matforsvar fra en annen verden,(ikke ovenfor oss to i huset her)og en utagering fra en annen verden startet,når vi møter hunder/folk.

Hun har lagt sheltien i bakken, brøla & truffet en pomeranian, glefsa etter flere andre hunder,i matsituasjoner. De trenger bare å SE på henne fra avstand før hun bråker.

På tur utagerer hun når vi treffer hunder,spesielt. Hun endrer holdning totalt, setter opp ørene og en "macho" attitude. Og bjeffer og bykser mot de. 

Hun tok kaka her forleden,da vi var nesten hjemme etter en 8km sykkeltur. Vi møtte en eldre dame med gåstaver,som hadde en dame ifølge meg seg.

Jeg ba Phoebe legge seg ned,hun lå og var generelt veldig flink. Helt til disse to eldre damene kom nært nok og rakk og si at vi hadde en fin gjeng..Hun bjeffa og byksa til mot de,og dro både meg og sykkelen over ende. De hadde ikke engang hund med seg.

(Det skal sies at hun har knurra mot en person tidligere. Opptil flere ganger på en og samme person,men aldri noen andre)

Akkurat da ble jeg så fortvila at tårene bare trilla, vi gikk hjem og jeg kjente at jeg var lei. Lei hele bikkja,og styret.

Vi vet vel at ganske mye av grunnen til dette er oss. Hun fikk jo hilse på alt&alle som liten. 

Vi har gått valpekurs,bronsemerke og trener lp avogtil. (Gitt opp litt det og,pga nye hunder på trening = null kontakt)

Dette hadde ikke vært det største problemet om det hadde vært snakk om en hund på 30kg. Men hun er nesten 80kg nå, og jeg sliter max. 

Finnes det noen gode råd,så tar jeg imot med åpne armer,for nå er jeg ganske fortvila, og frustrert. 

En ting er at hun utagerer å vil hilse,men folk blir jo redde :/

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 135
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vi leser tydeligvis ikke samme tråd. Jeg har reagert på et par av dine innlegg i tråden her, syns de er lite konstruktive og på grensen til å være ufine. Hadde hun ikke tatt dette på alvor hadde hun h

Her var det mange kjerring kommentarer, tipper TS aldri prøver å bruke forumet igjen til å løse problemer. Det er MANGE som har samme problemer som henne, bare at disse har under halve størrelsen hund

Hvorfor spør du her inne når vi ikke har peiling?

Er du sikker på at det er utagering? For meg høres det nesten ut som at hun utfordrer litt for å sjekke om det er noen som er med på leken..

Legg på lydighet, be henne om å kutte ut, sett på Grime og helstrup rett bak ørene, og så går du bare.. Be henne om å gå fint på plass når du møter noen, og krev at hun skal være med deg :)

Og så må du evt la henne få brukt seg skikkelig utenom :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner at det er utrivelig for dere, men er ikke dette noe man til en viss grad må regne med når man har mastiff? At de kan ha en del vokt og forsvar i seg er jo ikke helt unaturlig tenker jeg, eller tar jeg helt feil? Sier ikke at det dermed skal tillates eller tolereres, men at det handler om mer enn at hun fikk hilse på alt og alle som valp. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner at det er utrivelig for dere, men er ikke dette noe man til en viss grad må regne med når man har mastiff? At de kan ha en del vokt og forsvar i seg er jo ikke helt unaturlig tenker jeg, eller tar jeg helt feil? Sier ikke at det dermed skal tillates eller tolereres, men at det handler om mer enn at hun fikk hilse på alt og alle som valp. 

Nei. Dette er ikke noe man må regne med når man har mastiff.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg heller vel mot det @Krutsi tenker.. at hun utfordrer litt,og skal tøffe seg for å se hvem som gidder.. Men samtidig så har vi tilfeller hvor hun er skikkelig bitchy mot hunder hun får leke med, som noen ganger er greit,og andre ganger så brøler hun.

Hun får jo brukt seg, vi går alt ifra 3-8km annenhver dag,avogtil sykler vi disse turene og da er jo tempoet deretter.Vi trenger litt lp i dann&vann,og hva mer kan jeg gjøre for å "slite" henne ut? Når hun etter 8km på sykkeltur, IKKE lar seg stoppe..så tror jeg ikke det trengs noe mer fysisk,liksom :/

Grime har vi,men den smetter hun utav på 123.. lite kult å stå igjen med leiebåndet og grima mens hun freser avgårde og leker tulling. Så den funka ikke :/ Ikke er det bare enkelt å finne noe som passer heller.

@Line Jeg er selvfølgelig ikke dum,så at hun får valpen å bølle med,er uaktuelt. Det er ikke akkurat som at vi LAR hun få lov å bråke med noen. Men du har noen med hund,som kanskje aldri skulle hatt det.. De med flexibånd bl.a og uttalelsen "Den er bare snill!" 

Det er litt vokt i mastiffen,men det er ikke nødvendigvis noe man må "regne med",når man har mastiff. Det kommer jo helt an på individene. Hun forsvarer ikke oss, eller noe annet. Kun maten sin. Men jeg syns faktisk ikke det er greit,heller.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men, 3-8 km annenhver dag? Er det å få brukt seg?

Det tenkte jeg også.. Hun er en Unghund med mye energi..

Jeg tipper frøkna er skikkelig understimulert, og koker over.. Når de er det, da blir de hardhendte imot andre hunder, finner på kødd osv..

For at jeg skal slite ut hundene mine, kan jeg ikke gå turer.. Da blir vi jo gående hele dagen da.. Så da bruker vi hodet.. Vi finner oss bløte myrer de kan løpe skikkelig bananas i.. Vi finner oss bratte bakker som jeg kaster ball i..

En sliten hund finner ikke på slikt kødd.. Jeg har vært borti flere slike hunder som du beskriver, og problemene blir raskt borte når de får begynt å brukt seg skikkelig..

At hun er bitchy innimellom, må du regne med.. Du har ei tispe.. Men det er "bare" å sette grenser på det også..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes at grenser, samt tilstrekkelig stimuli og mosjon høres ut som noe jeg ville prioritert å ta tak i først. :)

Kan det være at løpetiden nærmer seg? Meggefaktoren til Lykke ovenfor andre hunder øker helt klart når hun nærmer seg løp.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først og fremst: innen du føler at du har kontroll på dette og hunden din ikke leke "brøleape" IKKE ha den sammen med hunder som sheltie, pomme eller andre valper som er endel mindre. De hundene veier det samme som en halv fot til hundene din! Det skal ingenting til før ett uhell skjer, selv om hunden din ikke mener gjøre noe vondt og bare er "tverr" med sine 80 kg.

Ellers er jeg enig med flere over, det høres ut som en litt understimulert og hund som tester grenser og trenger en del mer generalisering av lydighet. 

Når det kommer til grimen, så har du enten ekstra lang strup så den ikke strammer og er på både grimen og strupen, eller gå med dobbelt bånd feks en hanefot der ene delen er kortere enn den andre og fester den korte delen i grimen (altså den blir dratt i først, ryker den så går det i strupen). 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg reagerte også på mengden aktivitet, 3-8 km annenhver dag er jo ingenting, er tur 3-4 dager i uka det. Her går vi 8 km hver dag, og det er for min del :P Skal hundene få ut energi må de få brukt seg hardere fysisk og bruke hodene sine. Da sykler vi og trener lydighet og de får løpe løs i skogen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes at grenser, samt tilstrekkelig stimuli og mosjon høres ut som noe jeg ville prioritert å ta tak i først. :)

Det var det som slo meg først også. 
Du MÅ ta kontrollen over henne, hun skal ikke få lov til å bestemme en eneste ting selv, ikke skal hun få lov til å være ute alene slik at hun får utviklet noe som helst av sine voktertendenser, ikke skal skal hun få hilse på andre hunder - ingen, uansett størrelse tenker jeg, og hun MÅ få mer aktivisering, spesielt fysisk. 

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Grime, gjerne kombinert med munnkurv, er såpass avskrekkende på en mastiff at få vil la hundene sine slippe bort ti henne, så det kan være et alternativ. Ellers må hun som de andre påpeker få brukt seg mer - hun får mindre aktivisering enn mine voksne dvergschnauzere, så da er det ikke rart det koker i kålen på en aktiv unghund. Siden hun tidvis er atal under lek også så ville jeg ikke latt henne leke med andre på en stund, da det skal bare et lite uhell til så har hun skadet en annen rett og slett på grunn av størrelsen sin. Naziregime til hun har lært å oppføre seg.

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg blir helt sjokkert! 

Hun er langt ifra understimulert! Mellom 3-8km annen hver dag,på TUR ja. Innimellom der så har vi både lptrening, sykkeltur, og frislipp/bading i skogen. Så nei, hun er langt fra understimulert.

Når hunden på NESTEN 80kg, har sprunget nesten ei mil,på sykkeltur! Og alikevel oppfører seg idiot, med tunga hengende på bakken! Så er hun ikke understimulert.

Få her inne har vel kjennskap til den engelske mastiffen, personlig.

Så å si at hun trenger ei mil hver dag på tur ++ Glem det! Jeg kjenner rasen godt,og kjenner jeg blir en smule frustrert faktisk av de vanlige standard svarene i alle trådene om utagerende hund.

 

Trixie sine grimer passer henne ikke desverre, de har vi prøvd. Vi har en type,men den festes ikke i halsbånd? Med mindre vi har brukt den feil hele tiden da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du spør om råd og så blir du forbanna når du får de? En mastiff er en hund og ikke en enhjørning, ting som funker på andre raser funker nok på disse også.. om man bare prøver. 

Jeg brukte halti-grime på min hund en liten periode og der festa man det i halsbåndet på denne måten: http://www.petpoint.dk/images/h0992_halti_grime_til_hunde-1.jpg Det funka veldig fint for meg. Min har kommet seg laus og lekt med livet på veiene i Budapest et par ganger, så her kjørte vi alltid strup i tillegg til andre halsbånd/seler. 

Endret av MaritaS
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker ikke understimulering - en mil hver dag for en stor mastiff er ikke det samme som en mil hver dag for en husky.... Individforskjeller er det jo, men jeg hadde aldri fått med meg dogoen på sånt no, daglig.... I tillegg får jo hunden en del annen trening, både fysisk og psykisk.

Jeg tenker dette er typiske unghundnykker - been there, done that. Bullmastiffen, som andre større raser, utvikler seg saktere enn mindre hunder og er tenåringer frem til i alle fall 3-årsalderen.

Grime er et fantastisk verktøy for de som veier mindre enn hunden sin (deriblant meg....). Om ikke annet gir det mer selvtillit for fører :) Grime skal kunne festes i halsbånd - grimen har jo uansett et feste, og da kan man som nevnt over her bruke hanefot eller bare et kort "mellombånd" fra grimen til halsbåndet, slik at du fremdeles har hunden i bånd om hunden skulle klare å få av seg grima. Det kan være en utfordring å finne grime som passer, men det er nok mulig. Ellers kan haltisele eller bare en sele med mulighet for å feste selen foran på brystpartiet til hunden være veldig effektivt.

Håper du holder ut, TS, og at du får tips du kan bruke. Ellers kan det være en god investering å ta kontakt med atferdsekspert/hundetrener som kjenner til mastiffer. De har nok en del triks å dele.... Lykke til! 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg blir helt sjokkert! 

Hun er langt ifra understimulert! Mellom 3-8km annen hver dag,på TUR ja. Innimellom der så har vi både lptrening, sykkeltur, og frislipp/bading i skogen. Så nei, hun er langt fra understimulert.

Når hunden på NESTEN 80kg, har sprunget nesten ei mil,på sykkeltur! Og alikevel oppfører seg idiot, med tunga hengende på bakken! Så er hun ikke understimulert.

Få her inne har vel kjennskap til den engelske mastiffen, personlig.

Så å si at hun trenger ei mil hver dag på tur ++ Glem det! Jeg kjenner rasen godt,og kjenner jeg blir en smule frustrert faktisk av de vanlige standard svarene i alle trådene om utagerende hund.

 

Trixie sine grimer passer henne ikke desverre, de har vi prøvd. Vi har en type,men den festes ikke i halsbånd? Med mindre vi har brukt den feil hele tiden da?

Dette er jeg faktisk enig i. Selv om fysisk mosjon for bikkjedyra er min kjepphest, så er ikke mastiffen en rase som hverken trenger eller tåler (leddene går til h..) store mengder. 8 km sykletur bør være bra, og spørs om potene blir fillete (på slike raser blir det ikke akkurat avlet på potekvalitet) om hun får såpass løpetur hver dag.

Jeg vil råde dere til å kjøpe en grime som passer, bruke den i kombinasjon med halsbånd (gjerne hanefot som JeanetteH beskriver) Og så kjører dere naziregime med nulltoleranse for absolutt alt tilløp til bråk og tøys! Bare så mye som å se stygt på folk eller fe, er uaktuelt. Er dere konsekvente nok, burde bikkja skjønne tegninga :)

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min ene malamute oppfører seg tidvis som du beskriver. Mine får mye aktivitet, så for oss er det ikke understimulering. Det er usikkerhet det bunner i her. Det er jeg imidlertid usikker på om det er hos dere, men det er vanskelig å si om man ikke ser situasjonen.

Når det gjelder matforsvar så må du rett og slett ta forhåndsregler. Ikke la hundene spise sammen, ikke gi de griseører ol. sammen eller la sånt ligge framme. Pass på at hun ikke har noe å forsvare. Skikkelig matforsvar er utrolig vanskelig å jobbe med, og det kan være ganske så skummelt. Om det ikke er ovenfor dere så er jo det bra, men ikke tillat sånn oppførsel. Mine får ikke bråke, men har man hunder med sterke instinkter og ressursforsvar, så må man rett og slett ta forhåndsregler.

På tur ville jeg gjort som de andre sier her. Få kontroll! Grime (det finnes vel noen som passer? Spør andre mastiffolk), såklart med kobling til halsbåndet (halvstrup), solid utstyr som IKKE ryker, lydighet og høye krav. Hadde en periode gått alene med henne for å få rutiner og kontroll inn.

Men som de andre sier, 3-8 km annenhver dag er ikke noe særlig fysisk for en hund. Kjøp skikkelig utstyr og begynn å la henne trekke og kløve. La henne jobbe skikkelig. Enkelte økter med tung trekk, og enkelte økter med langkjøring og lettere trekk. Mine hadde vært uhåndterlige med såpass lite tur og mosjon..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En mil er ikke hva noen her har nevnt, men TS sier 3-8 km annenhver dag. Det vil si at annenhver dag får den ikke fysisk stimuli, og det er det vi reagerer på. Man trenger ikke gå en mil hver dag, men den må få brukt seg fysisk hver dag. LP osv er supert, men det veier ikke opp for alt.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor spør du her inne når vi ikke har peiling?

Jeg sier ikke at dere ikke har peiling? Hvor står det? Det er de samme svarene uansett rase liksom. En EM er ikke bygd for å gå flere mil i uka,desverre. Derfor blir jeg litt frustrert!  Ja,vi går mellom 3-8km annenhver dag, MEN så sykler vi, leker, trener, løper fritt på jorde, alle de andre dagene. Så understimulert er hun ikke.Av rasen, I hele Norge, er nok hun en av de som henger med på mest aktivitet,altså. 

Du spør om råd og så blir du forbanna når du får de? En mastiff er en hund og ikke en enhjørning, ting som funker på andre raser funker nok på disse også.. om man bare prøver. 

Jeg brukte halti-grime på min hund en liten periode og der festa man det i halsbåndet på denne måten: http://www.petpoint.dk/images/h0992_halti_grime_til_hunde-1.jpg Det funka veldig fint for meg. Min har kommet seg laus og lekt med livet på veiene i Budapest et par ganger, så her kjørte vi alltid strup i tillegg til andre halsbånd/seler. 

Jeg blir ikke forbanna! Jeg blir frustrert, fordi man får samme rådene enten man har pomeranian,eller hest liksom. Understimulert,er vel et av de vanligste svarene ved teit oppførsel. Men det vet jeg 110% sikkert at hun ikke er!

Jeg tenker ikke understimulering - en mil hver dag for en stor mastiff er ikke det samme som en mil hver dag for en husky.... Individforskjeller er det jo, men jeg hadde aldri fått med meg dogoen på sånt no, daglig.... I tillegg får jo hunden en del annen trening, både fysisk og psykisk.

Jeg tenker dette er typiske unghundnykker - been there, done that. Bullmastiffen, som andre større raser, utvikler seg saktere enn mindre hunder og er tenåringer frem til i alle fall 3-årsalderen.

Grime er et fantastisk verktøy for de som veier mindre enn hunden sin (deriblant meg....). Om ikke annet gir det mer selvtillit for fører :) Grime skal kunne festes i halsbånd - grimen har jo uansett et feste, og da kan man som nevnt over her bruke hanefot eller bare et kort "mellombånd" fra grimen til halsbåndet, slik at du fremdeles har hunden i bånd om hunden skulle klare å få av seg grima. Det kan være en utfordring å finne grime som passer, men det er nok mulig. Ellers kan haltisele eller bare en sele med mulighet for å feste selen foran på brystpartiet til hunden være veldig effektivt.

Håper du holder ut, TS, og at du får tips du kan bruke. Ellers kan det være en god investering å ta kontakt med atferdsekspert/hundetrener som kjenner til mastiffer. De har nok en del triks å dele.... Lykke til! 

Takk! Du fikk det ut på en annen måte, men nettopp det jeg mente! Å gå ei mil hver dag,kan jeg glemme.

Men jeg skal definitivt ta med meg grime-rådene,og se hva jeg finner :) 

Dette er jeg faktisk enig i. Selv om fysisk mosjon for bikkjedyra er min kjepphest, så er ikke mastiffen en rase som hverken trenger eller tåler (leddene går til h..) store mengder. 8 km sykletur bør være bra, og spørs om potene blir fillete (på slike raser blir det ikke akkurat avlet på potekvalitet) om hun får såpass løpetur hver dag.

Jeg vil råde dere til å kjøpe en grime som passer, bruke den i kombinasjon med halsbånd (gjerne hanefot som JeanetteH beskriver) Og så kjører dere naziregime med nulltoleranse for absolutt alt tilløp til bråk og tøys! Bare så mye som å se stygt på folk eller fe, er uaktuelt. Er dere konsekvente nok, burde bikkja skjønne tegninga :)

Amen!

Jeg har gått en del alene med henne. Igår kom det en kar på sykkel imøte,da var det ikke antydning til tull. Jeg er også ganske nazi på at hun skal gå BAK meg,og ikke i front. Rett og slett ford hun får teit holdning når hun går foran meg. Litt sånn "Jeg bestemmer og passer på". Og DET er ikke aktuelt.

En mil er ikke hva noen her har nevnt, men TS sier 3-8 km annenhver dag. Det vil si at annenhver dag får den ikke fysisk stimuli, og det er det vi reagerer på. Man trenger ikke gå en mil hver dag, men den må få brukt seg fysisk hver dag. LP osv er supert, men det veier ikke opp for alt.

Jeg har forklart greia sikkert 3 ganger nå. Om du fortsatt sitter fast,så legg tråden død,da.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
×
×
  • Opprett ny...