Gå til innhold
Hundesonen.no

Tispe og hanhund sammen


tmp
 Share

Recommended Posts

Jeg er oppvokst i oppdretterfamilie, og vi startet med kun tisper, men etter hvert hadde vi på det meste fire tisper og tre hannhunder. Det gikk veldig greit, alle visste hvor de hørte hjemme i rangen, og hannene visste når det var stådager og når det var uinteressant.

Det snedige er at de som regel kun var interessert i tispa som var øverst i rang. De kunne ignorere de andre tispene fullstendig, selv som høyløpske.

Dog stolte vi aldri nok på dem til at de fikk være alene disse dagene, dyr er dyr, men de trengte aldri å skilles når det var mennesker til stede, det var minimalt med uro, og matlysten mener jeg var som normalt.

Derimot fikk vil tilbake en hannhund fra et kull, og han bodde hos oss i en liten måned mens vi lette etter nytt hjem til ham. Han var så uheldig å komme tilbake til oss mens to av tre tisper hadde løpetid, og han måtte skilles fra dem på natta for at alle skulle få litt ro. I sin kåte frustrasjon ødela han en treseter, og lagde skumgummigulv til oss over natta. Men han hadde alltid vært alenehund, ikke vært mye sammen med andre hunder, og fikk nok litt overload når han kom til oss, slik at det kokte over for ham. Det er gjerne forskjell på å være vant til å omgås hunder og løpetidstisper, og å treffe det hvert skuddår.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har på det meste hatt to hannhunder sammen med fire tisper, og det gikk veldig fint. Hannene lærte fra de var små at de ikke fikk lov til å styre med tispene som de ville, løpetid eller ei (dvs. vaske dem, ri på dem og slike ting). De var ikke sammen uten tilsyn, selvsagt, og sov på hvert sitt rom under stådagene, men kunne luftes sammen. Jeg har dog ingen hannhunder nå, og har heller ikke planer om det, men det er pga. min kapasitet mtp. antall hunder hjemme.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde tispe og hannhund sammen i nesten ett år og det gikk faktisk overaskende bra, selv under løpetiden. Men jeg synes det er mest praktisk med samme kjønn, for selv om hannhunden ikke viser stor interesse for tispa under løpetiden hadde jeg aldri turt å ha dem sammen uten tilsyn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass
  På 7/12/2015 at 9:25 PM, Yellow skrev:

Det er veldig gambling. Enten går det helt greit, eller så kan det bli helt forferdelig både for eier og hannhund når det står på.

Nei det er ikke gambling. Det handler også om hvilke rammer man setter i hundeholdet sitt. Det handler om hvordan man løser livet praktisk, men gambling betyr at det er usikkert og tilfeldig. Jeg våger å påstå at alle de hunder som var vært i vårt hus har vært høydriftige arbeidshunder hvor flere har gått i avl, selv de er det ikke gambling å ha samtidig med tisper.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det er helt greit med to eller fler av forskjellig kjønn. Har vært ett par tilfeller der jeg har måtte telle til ti men sammeliknet med de tusen andre gangene det har gått bra så er det overlevlig. Vil alltid være hanner og tisper sammen i huset her :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

No problemo her. Men nå er hannen kastrert, eldre og har lært seg å oppføre seg. Dessuten har han aldri vært noe ekstrem av seg heller i sine yngre dager. Så det er veldig individuelt og sikkert rasebetinget også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow
  På 7/12/2015 at 9:57 PM, Gråtass skrev:

Nei det er ikke gambling. Det handler også om hvilke rammer man setter i hundeholdet sitt. Det handler om hvordan man løser livet praktisk, men gambling betyr at det er usikkert og tilfeldig. Jeg våger å påstå at alle de hunder som var vært i vårt hus har vært høydriftige arbeidshunder hvor flere har gått i avl, selv de er det ikke gambling å ha samtidig med tisper.

Så alle som har problemer, enten fordi de har begge kjønn selv eller at hannen reagerer voldsomt på nabotisper, har fullstendig skylden selv?

Vet om flere som aldri har hatt problem med det tidligere, før det ble plutselig ble et problem/veldig slitsomt når det stod på, og flere oppdrettere som sier de aldri hadde hatt hvert kjønn om de ikke hadde drevet med oppdrett, men jeg har ikke erfaring med å eie begge kjønn selv.

Jeg sier nå hvertfall at jeg selv bare har hatt flaks med at min hann aldri har vært noe problem iførhold til nabotispers løpetid (også samme oppgang, samme hageplass etc), eller bortsettfra én gang som unghund han ble litt slitsom. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...