Jump to content
Hundesonen.no

Recommended Posts

Posted

For å ta det fra starten av så må vi tilbake til januar 2015.

Da hadde vi besøk av familien til mannen og da Tetris ofte blir noe stresset av mange mennesker som går rundt ble han bundet på plassen sin så han skulle slappe av, når søsteren til Pål gikk bort for å hilse/kose "angrep" Tetris og bet over hånden hennes. Det var en markering der tennene ble plassert over hånden, men uten på klemme til eller lage merke.

Så kom Christoffer til verden og min søster var på besøk, og siden Tetris var litt stresset de første dagene var han denne gangen også bundet på plassen sin og når søsteren min gikk for å hilse så skjedde akkurat det samme, han markerte med tenner på hånden/armen hennes (altså igjen uten å lage merker). Dette skjedde igjen ca en måned senere på bursdagsfeiringen min.

Etter dette tenkte jeg at det skjedde fordi han var bundet og følte seg presset, samt at han var bundet i retrieverbånd som kan strupe til og at han følte ubehag og derfor sa ifra med tenner, så jeg bestemte at han heller skulle bli plassert i bur eller annet rom når vi har gjester.

Det kan også nevnes at han har hatt tendens til gjeternapping, men da i knær på mennesker som beveger seg fra A til B, men denne andre markeringen virker noe mer "aggressiv".

Dessverre skjedde dette igjen forrige tirsdag på barseltreff, første gangen når jeg sto med han i strikkbånd og sele og ventet på at vi skulle begynne å gå tur, og ene i barselgruppen ville hilse på ham. Han virket helt fin frem til hun tok på ham, da kastet han seg mot med tenner og "bet" over hånda, også denne gangen uten merker eller at det gjorde vondt for mottaker.

Deretter gikk vi tur og tok en pause ved et vann, der bandt jeg Tetris til et tre litt lenger bort. Men det viste seg at det var en sti rett ved der jeg bandt ham, og der kom det noen mennesker og den situasjonen likte ikke Tetris og siden jeg ammet spurte jeg om en godt hundevandt i barselgruppa kunne flytte ham. Da kom hun helt bort til ham, men når hun tok etter båndet fikk hun samme behandling, en markering med tenner.

Det jeg nå søker er hjelp, råd, erfaringer, hva som helst da jeg føler meg ganske så rådløs.

Jeg er fullt klar over at jeg sikkert har gjort masse feil, da dette er totalt uvant atferd for meg, så det er litt uvesentlig for meg hva jeg har gjort feil, det jeg trenger nå er hjelp til hvordan jeg kan jobbe med ham videre for å få vekk atferden og ihvertfall fjerne muligheten for at den eskalerer.

Også ber jeg om at man tenker seg om før man svarer, denne situasjonen er utrolig sår.

Bakgrunnsinfo for de som ikke kjenner oss, Tetris er født 17.juli, 2013 (altså snart to år) og er en korthåret collie hannhund. Spørr om det er noe mer informasjon man ønsker ;)

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg har en rase som ramler sammen om den får på sele, men det er bare å ta den på og gå, så faller verden i vater igjen (jeg veit vel om 1-2 individer som alltid kjemper mot sela også ute på tur, men

All adferd gir læring. Fungerte det å snappe i dag, gjør det trolig det i morgen og. Ofte kan usikre individer ha veldig godt av klare rammer og grenser. I steden for "å bli fortstått ihjel". Men nå f

Tro meg det er grundig tenkt over... og det gjenstår å se hva som faktisk utløser denne atferden og om det er mulig å jobbe med. Etter å ha først krisemaksimert og dømt hunden nord og ned, har jeg fåt

Posted

Hmmmm, det hørtes ikke greit ut. :( Jeg håper du finner en løsning som fungerer, for han kan jo ikke holde på sånn.

Jeg ville nok ha lekt med tanken på å ta en mentaltest for å se hvordan han ligger an mentalt og kanskje få et pekepinn hva dette bygger på.

Posted

Du er sikker på at han ikke gjør det bare fordi han har funnet ut at det fungerer å oppføre seg slik? Altså at det bare er dusteadferd og ikke egentlig noe aggresjoner?

Spør fordi en valp fra meg gjorde noe lignende. Hun ville f.eks ikke det samme som noen i familien der kun bor og svarte med å markere med tennene, ingen merker, ingen bitt, ingen aggresjon, bare dusteoppførsel. Hun hadde lært av sin eier at dette var en slags lek, noe de andre i familien var mindre begeistret for. Hun bodde hos meg ca 3mnd, to ganger korrigerte jeg hunden. En gang når hun ikke ville ned fra sofaen og en gang når hun ikke ville jeg skulle ta på labbene. Det ble med de to gangene i løpet av de første dagene, resten av tiden gjorde hun ikke noe sånt. Hun ble såpass lenge av ulike årsaker som er urelatert

Posted

Hmmmm, det hørtes ikke greit ut. :( Jeg håper du finner en løsning som fungerer, for han kan jo ikke holde på sånn.

 

Jeg ville nok ha lekt med tanken på å ta en mentaltest for å se hvordan han ligger an mentalt og kanskje få et pekepinn hva dette bygger på.

Hva slags mental test tenker du på? Han har kjent mentalstatus, vanlig MH. Kan legge ut video om det kan være interessant for noen.
Guest lijenta
Posted

Er ikke sikker på om det gjelder for din men det er hunder/raser som tar handen i munnen når dem blir glade eller det koker litt i hodet. Håper du finner ut av det og får det under kontroll

Posted

Hvordan er han normalt ved hilsing på fremmede?

Har han vært i bånd i alle tilfellene?

Gir han noen andre signaler før dette skjer, om du har hatt mulighet til å legge merke til det? Hvordan er hode, hale, ører? Knurring?

Min første tanke, uten å ha sett hunden, er at han er ukomfortabel med folk, og sier foreløpig relativt pent fra om dette. Jeg ville ihvertfall fått noen som er flinke på adferd til å se på ham i en lignende situasjon. Dere har jo ikke så veldig langt til Hokksund og Nina Haaland.

Det burde ihvertfall være rimelig greit å unngå dette fremover. Ikke noe binding rundt folk, håndtering av hund/bånd av fremmede, og generelt kontroll over hunden når det er andre mennesker rundt. Til han er sjekket hos dyrlegen og evaluert av noen, tenker jeg.

  • Like 1
Posted
Hvordan er han normalt ved hilsing på fremmede? Har han vært i bånd i alle tilfellene? Gir han noen andre signaler før dette skjer, om du har hatt mulighet til å legge merke til det? Hvordan er hode, hale, ører? Knurring? Min første tanke, uten å ha sett hunden, er at han er ukomfortabel med folk, og sier foreløpig relativt pent fra om dette. Jeg ville ihvertfall fått noen som er flinke på adferd til å se på ham i en lignende situasjon. Dere har jo ikke så veldig langt til Hokksund og Nina Haaland. Det burde ihvertfall være rimelig greit å unngå dette fremover. Ikke noe binding rundt folk, håndtering av hund/bånd av fremmede, og generelt kontroll over hunden når det er andre mennesker rundt. Til han er sjekket hos dyrlegen og evaluert av noen, tenker jeg.
Normalt hilser han ikke på fremmede. Men etter disse hendelsene har jeg tenkt på alt, og han bjeffer om fremmede snakker med meg når vi går tur. Bånd i alle tilfellene ja. Han har jo vært grei i alle runderingstreningene. Han gir signal et mikrosekund i forkant, men ikke tidlig nok til at menneske rekker å reagere, da med knurring og ører bakover. Nina Haaland skal sjekkes ut. Vil gjerne ha hjelp av noen som kan lese hund så jeg kan forstå mer. Det kan ligge noe i det du sier. Han er veldig oversosial på en måte, men virker plutselig skeptisk i andre settinger. Eks reagerer han på noen naboer, men ikke andre, da særlig de med hund. PS tror forresten ikke det er drittoppførsel... og tørr ikke sette noen i den situasjonen for å teste.
Posted

Nina er god på språk. Kunne også anbefalt språkseminaret til Lundqvist (de brukte faktisk et tilfelle veldig likt ditt som eksempel på teoridelen) men det er jo et stykke unna, og du må gjennom grunnkurset deres først. Oversosial oppførsel kan faktisk også være "smisking" fra en usikker hund.

Ut fra det du forteller så tenker jeg jo usikkerhet. Han kan fint være usikker på folk selv om han fungerer fint i en treningssetting og ikke reagerer på absolutt alle. Jeg ville sett på BAT (Grisha Stewart), som også er en av metodene Nina bruker, for treningen. Det er det som har fungert best for fryktaggresjonen til Odin.

  • Like 1
Guest Gråtass
Posted

Jeg kan se på han om du vil? Har mye fri i sommer, så send meg en pm i såfall.

Posted

Hvordan er han når dere trener rundering og det er nye figuranter da? Virker han usikker i slike situasjoner med fremmede?

Posted

Hvordan er han når dere trener rundering og det er nye figuranter da? Virker han usikker i slike situasjoner med fremmede? 

En gang har han vært usikker, da sto han på avstand og bjeffet, og kom så inn til meg for støtte. Når jeg ble med ut var alt greit. Alle andre gangene har det gått helt fint.
Posted

Er ikke dette ganske normal måte å si ifra om at noe er ubehagelig? Nå har jeg bare egen erfaring med belger, men både den voksne hunden vi tok over da jeg var lita og unghunden min nå pleide/pleier å legge munnen rundt hånda mi når jeg gjør noe som den ikke liker og helst vil ha meg til å slutte med. Den har full kontroll og det er aldri hardt, og den får ikke gehør for atferden heller. For meg er det et tegn på at den synes situasjonen er ubehagelig, men det kan også komme i situasjoner hvor det bare koker over. Men det betyr ofte "æsj, drit i å ta på meg de teite potesokkene", "ikke børst halen min, det lugger" ++ Det er ikke noe truende eller ekkelt med det.

Jeg innser jo at dette kan oppleves skremmende hvis det er noe nytt, og spesielt hvis det kommer som et utfall mot andre mennesker. Da ville jeg gjort som de andre skriver og ikke satt ham i de situasjonene hvis det kan unngås. Det er jo hakket mer alvorlig med knurring og ører bakover enn å bare legge munnen over arma.

  • Like 2
Guest Klematis
Posted

Snakk med Nina Haaland ja. Hun var hjemme hos meg for 3 uker siden, og hjalp meg med utfordringene min hund har. Hun er virkelig grundig og flink.

Posted
Er ikke dette ganske normal måte å si ifra om at noe er ubehagelig? Nå har jeg bare egen erfaring med belger, men både den voksne hunden vi tok over da jeg var lita og unghunden min nå pleide/pleier å legge munnen rundt hånda mi når jeg gjør noe som den ikke liker og helst vil ha meg til å slutte med. Den har full kontroll og det er aldri hardt, og den får ikke gehør for atferden heller. For meg er det et tegn på at den synes situasjonen er ubehagelig, men det kan også komme i situasjoner hvor det bare koker over. Men det betyr ofte "æsj, drit i å ta på meg de teite potesokkene", "ikke børst halen min, det lugger" ++ Det er ikke noe truende eller ekkelt med det. Jeg innser jo at dette kan oppleves skremmende hvis det er noe nytt, og spesielt hvis det kommer som et utfall mot andre mennesker. Da ville jeg gjort som de andre skriver og ikke satt ham i de situasjonene hvis det kan unngås. Det er jo hakket mer alvorlig med knurring og ører bakover enn å bare legge munnen over arma.
Mulig noen syntes det er normalt, men jeg syntes det er normalt at hunden forsøker å trekker seg vekk først, deretter si ifra (eks knurring) før man smeller til, selvom det ikke er biting han gjør. Edit: det ser både truende ut og oppleves som ekkelt for mottaker. Søsteren min som er veldig hundevant syntes det var veldig ubehagelig og siden hun har opplevd det to ganger stoler hun ikke på ham. En annen ting som jeg glemte å skrive er at han gjør disse utfallene mot fremmede forbigående (og enkelte naboer). Før bjeffet han bare (noe vi jobbet med), men etter babyen kom har han fått styre mer selv og gjør nå utfall og vedkommende går nærmere gjerdet (type smeller i gjerdet). Da er han helt løs og kunne fint valgt å gå et annet sted. Skulle gjerne fått filmet dette, men da må jeg alliere meg med en nabo. Dette er forresten også en situasjon som vi nå unngår å sette ham i, vi er enten ute med ham og roper ham inn om det kommer noen, ellers så er han inne.
Posted

Mulig noen syntes det er normalt, men jeg syntes det er normalt at hunden forsøker å trekker seg vekk først, deretter si ifra (eks knurring) før man smeller til, selvom det ikke er biting han gjør.

En annen ting som jeg glemte å skrive er at han gjør disse utfallene mot fremmede forbigående (og enkelte naboer). Før bjeffet han bare (noe vi jobbet med), men etter babyen kom har han fått styre mer selv og gjør nå utfall og vedkommende går nærmere gjerdet (type smeller i gjerdet). Da er han helt løs og kunne fint valgt å gå et annet sted.

Skulle gjerne fått filmet dette, men da må jeg alliere meg med en nabo.

Dette er forresten også en situasjon som vi nå unngår å sette ham i, vi er enten ute med ham og roper ham inn om det kommer noen, ellers så er han inne.

Enig med deg, dette høres ikke ut som noen god atferd. Det er ikke samme som det mine har gjort ved nærmere beskrivelse.
  • Like 1
Posted

Det er ikke nødvendigvis normalt at utrygge hunder trekker seg unna, og ihvertfall over en viss terskel. Tvert imot er det ganske normalt at de viser aggresjon, derav uttrykket fryktaggresjon.

Veldig bra at dere nå unngår situasjoner der han kan bli utrygg eller gjøre utfall. Jeg tenker det er viktig at dere blir god på å lese ham (Hund i Fokus har en veldig bra teoridel om hundespråk på passeringskurset sitt, antar man får det ifbm privatkonsultasjon om man ønsker/trenger det også) og ikke sette ham i disse situasjonene, og så få hjelp til å gradvis gjøre ham tryggere på folk.

  • Like 1
Posted

Det er ikke nødvendigvis normalt at utrygge hunder trekker seg unna, og ihvertfall over en viss terskel. Tvert imot er det ganske normalt at de viser aggresjon, derav uttrykket fryktaggresjon.

Veldig bra at dere nå unngår situasjoner der han kan bli utrygg eller gjøre utfall. Jeg tenker det er viktig at dere blir god på å lese ham (Hund i Fokus har en veldig bra teoridel om hundespråk på passeringskurset sitt, antar man får det ifbm privatkonsultasjon om man ønsker/trenger det også) og ikke sette ham i disse situasjonene, og så få hjelp til å gradvis gjøre ham tryggere på folk.

Nå tenkte jeg en normalt skrudd sammen hund, uten usikkerhet og slikt.

Og ja vi trenger absolutt å lære oss og lese og forstå ham slik at vi kan hjelpe ham best mulig.

Litt på siden, noen som har gode tips til å holde fremmede unna. Hender jo folk tar kontakt på tur, og omtrent begynner å hilse på hunden før de har spurt.

Posted

Nå tenkte jeg en normalt skrudd sammen hund, uten usikkerhet og slikt.

Og ja vi trenger absolutt å lære oss og lese og forstå ham slik at vi kan hjelpe ham best mulig.

Litt på siden, noen som har gode tips til å holde fremmede unna. Hender jo folk tar kontakt på tur, og omtrent begynner å hilse på hunden før de har spurt.

Tren han til å gå med grime. De fleste tror da at bikkja er farlig, og hilse ikke på den. Evnt kjøp et tjeneste dekken der det står tydelig 'ikke forstyrr', eller test om 'den gule hund' fremdeles har en hensikt.

  • Like 1
Posted

Nå tenkte jeg en normalt skrudd sammen hund, uten usikkerhet og slikt.

Og ja vi trenger absolutt å lære oss og lese og forstå ham slik at vi kan hjelpe ham best mulig.

Litt på siden, noen som har gode tips til å holde fremmede unna. Hender jo folk tar kontakt på tur, og omtrent begynner å hilse på hunden før de har spurt.

En normalt skrudd sammen hund vil kanskje ikke ha samme behovet for å trekke seg unna, men ja. Akkurat på språk og signaler på det synes jeg språkkurset til Lundqvist var helt genialt på, der satte vi opp og filmet møter mellom hunder, alt fra usikre til tøffe hunder og helt normale hunder, og så på språket deres i sakte film etterpå.

For møter har vi ganske mange varianter som vi har lært på Hund i Fokus. De enkleste som ikke krever så mye trening er rett å slett å snu og gå i en annen retning, evt en stor bue rundt. Er man tydelig nok tar de fleste hintet. Og så må man lære å ha øyne i nakken, dessverre.

Om du gidder å lese litt selv er BAT-boken til Grisha Stewart veldig fin, og ganske grei å lese og forstå.

Ser forøvrig at Hund i Fokus har passeringskurs som starter 24. august. Det funker både for passeringsproblemer både på folk og dyr, og enten det er usikkerhet eller hilsestress (vi var der med Kovu). Isåfall er nå et bra tidspunkt å melde seg på, siden man får en privatkonsultasjon i forkant, og et treningsopplegg frem mot kurset.

http://hundifokus.no/index.php?id=2139&pageid=1500

  • Like 2
Posted

Tren han til å gå med grime. De fleste tror da at bikkja er farlig, og hilse ikke på den. Evnt kjøp et tjeneste dekken der det står tydelig 'ikke forstyrr', eller test om 'den gule hund' fremdeles har en hensikt. 

Grime har vi faktisk begynt tilvenning på, dette slik at jeg har 100% kontroll om vi kommer opp i en situasjon der vi må passere tett på mennesker feks.

Og tenkte tanken med tjenestedekken, dog med "danger" på :P

  • Like 1
Posted

Begynn å tren kontakt ved passeringa, kanskje? Ser dere opptatt ut holder folk seg unna, og så lærer han kanskje i større grad å ikke bry seg om folk?

Alternativt gå i en bue rundt, gå på mindre følsomme steder eller se streng ut :)

  • Like 1
Guest Klematis
Posted

Nå tenkte jeg en normalt skrudd sammen hund, uten usikkerhet og slikt.

Og ja vi trenger absolutt å lære oss og lese og forstå ham slik at vi kan hjelpe ham best mulig.

Litt på siden, noen som har gode tips til å holde fremmede unna. Hender jo folk tar kontakt på tur, og omtrent begynner å hilse på hunden før de har spurt.

Munnkurv, var tipset fra Nina på min fryktaggressive. Type baskerville, hvor hunden kan pese, og få godbiter gjennom. Nettopp fordi mange mennesker ikke tar signaler hverken fra hund eller eier.

De fleste vil skjønne at det er en grunn til at munnkurven er på, og det kan være lettere å stoppe folk fra å ta på hunden. Det er jo da også fordi man da også vil ha mer kontroll på hva hunden gjør, slik at den ikke skader noen.

Da har man mulighet til å komme seg bort fra situasjonen, uten at det kan ende opp i bitt.

Posted

Grime har vi faktisk begynt tilvenning på, dette slik at jeg har 100% kontroll om vi kommer opp i en situasjon der vi må passere tett på mennesker feks.

Og tenkte tanken med tjenestedekken, dog med "danger" på :P

Hehe, jeg bruker grime på Yoshi til tider, ikke fordi han er noe farlig, men fordi han er sterk og kan trekke endel. Hannhund og pubertet, kreket! Jeg mer stoooor forskjell på det at folk nesten aldri hilser/tar kontakt med han når han har grima på. Går han uten er han en pensjonist magnet haha :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.



  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...