Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er ofte på stranda og da har jeg med alle hundene som jeg binder fast i ett tre sånn at de har skygge. Eneste de da kjøler seg med er å vasse ut i vannet til beina og på magen. De får ikke avkjølt seg på ryggen eller hodet. Jeg har tatt å tatt de ut i vannet for å svømme litt fordi jeg er så redd de skal få heteslag i varmen. Skjønner hundene dette selv? Er det noe vits i å presse de ut i vannet? Jeg er redd for om de blir så varme at de får kamper og svimer av. Er nok veldig bekymra for alt for disse hundene. Hva gjør dere? Sånn som i dag som det var tretti grader ute. I morra er det meldt like varmt og vi skal til stranda i morra også. Kanskje bare jeg bekymrer meg alt for mye for disse hundene. :D (De svømmer ikke på egenhånd.)

Skrevet

Jeg dypper min ene med jevne mellomrom dersom hun peser. Bærer henne ut og så svømmer hun inn til land selv. Hun verken bader eller vasser av seg selv. Som oftest holder det at hun har tilgang på skygge.

De som bader eller vasser selv får styre det som de vil.

Jeg er ikke redd for heteslag eller sånt, men mer fordi jeg ser det blir mer behagelig for dem når de innimellom får kjølt seg helt ned.

Skrevet

Jeg går uti og bader med hunden min. Han svømmer ikke frivillig, men jeg mener at han må kjøle seg helt ned innimellom. Så da bader jeg heller med han :) Svømmeteknikken hans er ikke helt perfekt da, så må enten holde han under buken eller kjøpe en redningsvest til han :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Kan ikke hundene få være hjemme da stakkars? Noe av det værste jeg ser er hunder på stranda i timesvis på glovarme dager. Og da gjerne bundet til noe. Ofte skygge, men ikke alltid. Varme er dem, og noe særlig glede av å ligge bundet fast har de neppe.

Så med mindre målet er en tur til stranden for å aktivisere hundene med lek i vann osv. så vil jeg foreslå at du står opp tidlig, før varmen kommer, går en god og lang tur med hundene før du selv går til stranden og nyter varmen.

Skrevet

Har alltid med meg hundene om jeg er ute. Uaktuelt å være ute i timesvis uten å ha med hundene, de har mye mer glede av å være ute i naturen enn inne. Det går an å tilrettelegge sånn at det blir ok for alle parter.

  • Like 1
Skrevet

Min hund bader når det er varmt til henne. Hun tror jeg har like stor glede av å være med på stranden med oss. Hun bader masse og ligger og tygger på noe godt mellom slagene :)

Skrevet

Min hund bader når det er varmt til henne. Hun tror jeg har like stor glede av å være med på stranden med oss. Hun bader masse og ligger og tygger på noe godt mellom slagene :)

Skrevet

Så lenge de ikke viser ubehag med varme eller sted og har tilgang på vann og skygge, så ser jeg ikke vitsen med å bade med en hund som ikke liker det. Blir det for varmt så er det selvsagt best å duppe de litt, noen hunder velger det også selv å gjøre det da. Om de vasser ut til magen er det helt OK, buk, lår osv er områder de mister mye kroppsvarme fra :)

Skrevet

Kan ikke hundene få være hjemme da stakkars? Noe av det værste jeg ser er hunder på stranda i timesvis på glovarme dager. Og da gjerne bundet til noe. Ofte skygge, men ikke alltid. Varme er dem, og noe særlig glede av å ligge bundet fast har de neppe.

Så med mindre målet er en tur til stranden for å aktivisere hundene med lek i vann osv. så vil jeg foreslå at du står opp tidlig, før varmen kommer, går en god og lang tur med hundene før du selv går til stranden og nyter varmen.

Her er det som regel varmere inne enn det er ute i skyggen. Holdt på å koke i hjel innendørs i dag, så da var det langt mer behagelig å tusle ned til stranda, ligge i skyggen, litt vind fra havet og kalde dupper i ny og ne - for begge to. :)

  • Like 1
Skrevet

Tror nok de får kjølt seg godt ned ved å duppe mage, buk, lår i vannet. Vann på hele hunden kan fort bli veldig varmt. Kaldt og der og da, men når de kommer på land så "koker" nesten vannet på ryggen.

Kanskje kjøpe en kjølematte eller noe, om du vil ha dem med?

  • Like 2
Guest Michellus
Skrevet

Jeg er en sånn raring som drar til stranda kun for å bade med hundene :icon_redface: Vi henter baller, svømmer om kapp og har det moro :D Det hadde vært interessant å ha bundet dem fast. Alice hadde sett rolig på, mens Angus hadde tatt frem saksa si og kløppa alle hindringer :P

Guest Yellow
Skrevet

Hadde med hunden på stranden i går og det var helt supert. Byttet på å ligge i skyggen med hunden og la oss litt i sola da jeg hadde med paraply (liten hund) som jeg lagde skygge til han, og han ble ikke for varm. Bar han derimot når vi skulle tilbake fra stranden igjen fordi asfalten var glovarm midt på dagen der det ikke var skygge, viktig å tenke på, til større hunder kan tynne potesokker være et alternativ.

Hadde med 2 flasker vann der den ene var helt fryst og smeltet litt etter litt, slik at vannet som ble tilbudt hele tiden var kaldt.

Min liker ikke å bade og det behøver han heller ikke da, fukter pels/buk med lunkent (eller kjølig, men ikke iskaldt) vann for å avkjøle heller.

Guest Yellow
Skrevet

Potesokker fra non-stop ned til xxs (chi) finnes også forøvrig :) Mtp. asfalt.

Ja, har det forøvrig selv, såklart mulig å bruke det istedenfor å bære små hunder og. :)

Følte meg litt dum som bar han, var ikke lange biten, men møtte 3 andre på veien som gjorde det samme (fint å se at de tenkte på det med asfalten, da).

Skrevet

Ja, har det forøvrig selv, såklart mulig å bruke det istedenfor å bære små hunder og. :)

Følte meg litt dum som bar han, var ikke lange biten, men møtte 3 andre på veien som gjorde det samme (fint å se at de tenkte på det med asfalten, da).

Bedre å bære enn at han brenner seg :) Ikke dum!

  • Like 1
Skrevet

Jeg lar hunden være igjen hjemme, jeg. Han er svart og blir fryktelig varm og er ikke egentlig særlig glad i å være i vannet, så han blir bare liggende i skyggen og pese. Pluss at jeg greier ikke tenkte på annet enn om hunden har det bra, er kald nok, har friskt vann osv osv. Så med mindre vi drar ut med båten blir han hjemme når vi skal på stranda med venner. Blir bare stress for oss begge to.

Drar jeg på stranda alene er det oftest kun for å dyppe og aktivisere hunden, så da er han jo selvfølgelig med :)

Skrevet

Ta med hundene på stranden du, det er helt opp til deg!

Jeg har hørt/lest (husker dessverre ikke hvor) at hunder regulerer temperatur via pesing og under potene. Altså er det ikke nødvendig å dyppe hele hunden i vannet for at den skal holde seg nedkjølt. Det var anbefalt å la hunden vasse og kjøle seg ned på ben, mage og hals. Pelsen fungerer ofte som et "skjold" mot varmen, så å tvinge hunden i vannet kan faktisk gjøre ting verre. Hunder har jo normale instinkter og ville nok dyppet seg i vann dersom det var nødvendig, det har ihvertfall jeg stor tro på.

Du kan jo bruke denne referansen for å se hvordan hunden din har det

I kjølige miljøer puster en hund 10-40 ganger per minutt, men har den det for varm kan det komme opp i over 200 ganger per minutt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...