Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er ofte på stranda og da har jeg med alle hundene som jeg binder fast i ett tre sånn at de har skygge. Eneste de da kjøler seg med er å vasse ut i vannet til beina og på magen. De får ikke avkjølt seg på ryggen eller hodet. Jeg har tatt å tatt de ut i vannet for å svømme litt fordi jeg er så redd de skal få heteslag i varmen. Skjønner hundene dette selv? Er det noe vits i å presse de ut i vannet? Jeg er redd for om de blir så varme at de får kamper og svimer av. Er nok veldig bekymra for alt for disse hundene. Hva gjør dere? Sånn som i dag som det var tretti grader ute. I morra er det meldt like varmt og vi skal til stranda i morra også. Kanskje bare jeg bekymrer meg alt for mye for disse hundene. :D (De svømmer ikke på egenhånd.)

Skrevet

Jeg dypper min ene med jevne mellomrom dersom hun peser. Bærer henne ut og så svømmer hun inn til land selv. Hun verken bader eller vasser av seg selv. Som oftest holder det at hun har tilgang på skygge.

De som bader eller vasser selv får styre det som de vil.

Jeg er ikke redd for heteslag eller sånt, men mer fordi jeg ser det blir mer behagelig for dem når de innimellom får kjølt seg helt ned.

Skrevet

Jeg går uti og bader med hunden min. Han svømmer ikke frivillig, men jeg mener at han må kjøle seg helt ned innimellom. Så da bader jeg heller med han :) Svømmeteknikken hans er ikke helt perfekt da, så må enten holde han under buken eller kjøpe en redningsvest til han :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Kan ikke hundene få være hjemme da stakkars? Noe av det værste jeg ser er hunder på stranda i timesvis på glovarme dager. Og da gjerne bundet til noe. Ofte skygge, men ikke alltid. Varme er dem, og noe særlig glede av å ligge bundet fast har de neppe.

Så med mindre målet er en tur til stranden for å aktivisere hundene med lek i vann osv. så vil jeg foreslå at du står opp tidlig, før varmen kommer, går en god og lang tur med hundene før du selv går til stranden og nyter varmen.

Skrevet

Har alltid med meg hundene om jeg er ute. Uaktuelt å være ute i timesvis uten å ha med hundene, de har mye mer glede av å være ute i naturen enn inne. Det går an å tilrettelegge sånn at det blir ok for alle parter.

  • Like 1
Skrevet

Min hund bader når det er varmt til henne. Hun tror jeg har like stor glede av å være med på stranden med oss. Hun bader masse og ligger og tygger på noe godt mellom slagene :)

Skrevet

Min hund bader når det er varmt til henne. Hun tror jeg har like stor glede av å være med på stranden med oss. Hun bader masse og ligger og tygger på noe godt mellom slagene :)

Skrevet

Så lenge de ikke viser ubehag med varme eller sted og har tilgang på vann og skygge, så ser jeg ikke vitsen med å bade med en hund som ikke liker det. Blir det for varmt så er det selvsagt best å duppe de litt, noen hunder velger det også selv å gjøre det da. Om de vasser ut til magen er det helt OK, buk, lår osv er områder de mister mye kroppsvarme fra :)

Skrevet

Kan ikke hundene få være hjemme da stakkars? Noe av det værste jeg ser er hunder på stranda i timesvis på glovarme dager. Og da gjerne bundet til noe. Ofte skygge, men ikke alltid. Varme er dem, og noe særlig glede av å ligge bundet fast har de neppe.

Så med mindre målet er en tur til stranden for å aktivisere hundene med lek i vann osv. så vil jeg foreslå at du står opp tidlig, før varmen kommer, går en god og lang tur med hundene før du selv går til stranden og nyter varmen.

Her er det som regel varmere inne enn det er ute i skyggen. Holdt på å koke i hjel innendørs i dag, så da var det langt mer behagelig å tusle ned til stranda, ligge i skyggen, litt vind fra havet og kalde dupper i ny og ne - for begge to. :)

  • Like 1
Skrevet

Tror nok de får kjølt seg godt ned ved å duppe mage, buk, lår i vannet. Vann på hele hunden kan fort bli veldig varmt. Kaldt og der og da, men når de kommer på land så "koker" nesten vannet på ryggen.

Kanskje kjøpe en kjølematte eller noe, om du vil ha dem med?

  • Like 2
Guest Michellus
Skrevet

Jeg er en sånn raring som drar til stranda kun for å bade med hundene :icon_redface: Vi henter baller, svømmer om kapp og har det moro :D Det hadde vært interessant å ha bundet dem fast. Alice hadde sett rolig på, mens Angus hadde tatt frem saksa si og kløppa alle hindringer :P

Guest Yellow
Skrevet

Hadde med hunden på stranden i går og det var helt supert. Byttet på å ligge i skyggen med hunden og la oss litt i sola da jeg hadde med paraply (liten hund) som jeg lagde skygge til han, og han ble ikke for varm. Bar han derimot når vi skulle tilbake fra stranden igjen fordi asfalten var glovarm midt på dagen der det ikke var skygge, viktig å tenke på, til større hunder kan tynne potesokker være et alternativ.

Hadde med 2 flasker vann der den ene var helt fryst og smeltet litt etter litt, slik at vannet som ble tilbudt hele tiden var kaldt.

Min liker ikke å bade og det behøver han heller ikke da, fukter pels/buk med lunkent (eller kjølig, men ikke iskaldt) vann for å avkjøle heller.

Guest Yellow
Skrevet

Potesokker fra non-stop ned til xxs (chi) finnes også forøvrig :) Mtp. asfalt.

Ja, har det forøvrig selv, såklart mulig å bruke det istedenfor å bære små hunder og. :)

Følte meg litt dum som bar han, var ikke lange biten, men møtte 3 andre på veien som gjorde det samme (fint å se at de tenkte på det med asfalten, da).

Skrevet

Ja, har det forøvrig selv, såklart mulig å bruke det istedenfor å bære små hunder og. :)

Følte meg litt dum som bar han, var ikke lange biten, men møtte 3 andre på veien som gjorde det samme (fint å se at de tenkte på det med asfalten, da).

Bedre å bære enn at han brenner seg :) Ikke dum!

  • Like 1
Skrevet

Jeg lar hunden være igjen hjemme, jeg. Han er svart og blir fryktelig varm og er ikke egentlig særlig glad i å være i vannet, så han blir bare liggende i skyggen og pese. Pluss at jeg greier ikke tenkte på annet enn om hunden har det bra, er kald nok, har friskt vann osv osv. Så med mindre vi drar ut med båten blir han hjemme når vi skal på stranda med venner. Blir bare stress for oss begge to.

Drar jeg på stranda alene er det oftest kun for å dyppe og aktivisere hunden, så da er han jo selvfølgelig med :)

Skrevet

Ta med hundene på stranden du, det er helt opp til deg!

Jeg har hørt/lest (husker dessverre ikke hvor) at hunder regulerer temperatur via pesing og under potene. Altså er det ikke nødvendig å dyppe hele hunden i vannet for at den skal holde seg nedkjølt. Det var anbefalt å la hunden vasse og kjøle seg ned på ben, mage og hals. Pelsen fungerer ofte som et "skjold" mot varmen, så å tvinge hunden i vannet kan faktisk gjøre ting verre. Hunder har jo normale instinkter og ville nok dyppet seg i vann dersom det var nødvendig, det har ihvertfall jeg stor tro på.

Du kan jo bruke denne referansen for å se hvordan hunden din har det

I kjølige miljøer puster en hund 10-40 ganger per minutt, men har den det for varm kan det komme opp i over 200 ganger per minutt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...