Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Høres ok ut, men det kommer jo an på hva du vil ha. Noen er nøye på hvilke metoder som blir brukt, andre ikke. Dette gjelder andre ting også, feks hva man lærer på kurset. Et valpekurs som er kun en helg, høres lite fruktbart ut i mine ører, men jeg ser for meg at valpen sovner veldig raskt og at du ikke får noe særlig utbytte av en intensiv helg. Det er bedre å spre treningene utover flere uker slik som er vanlig med valpekurs. Kanskje spesielt dersom det er første gangen for din del. :)

Skrevet

Synes ikke 1200 for et helgekurs er mye. Er ikke mange helgekurs under denne prisen. Men jeg er enig med ovenfor, hvor mye nytte man får av et helgekurs er litt opptil en selv. Et helgkurs er gjerne et kurs der man lærer opp DEG til hva du må gjøre med valpen din fremover, mens et kurs som foregår over mange uker gir mer spillerom for at valpen din lærer også ;)

Jeg har gått noen supre helgkurs med valp, med super instruktør og fått masse igjen for det.

  • Like 2
Skrevet

Hei!

Jeg syntes også det hørtes iltt mye ut. Jeg betalte 1500,- for 10 kveder a 1,5 time og var veldlig fornøyd med det!

Da tror jeg du bør regne om igjen. ;) 1500 for 10 kvelder a 1,5 time tilsvarer 150 kroner timen. 1200 for et helgekurs (normalt 7x2 timer, totalt 14 timer tilsvareren 86 kroner timen, altså langt billigere enn ditt valpekurs.

Forøvrig ville jeg aldri ha gått valpekurs som helgekurs, da de fleste valper blir fort slitne, og utbyttet blir lite (med mindre man er der for kun å lære teorien).

Guest Gråtass
Skrevet

Dere som aldri ville gått valpekurs som helgekurs, har tydeligvis ikke noe erfaring med det. Det er helt greit å ha en mening om hva man selv ønsker å bruke penger på, men å si at det er verdiløst og dårlig utbytte vet dere vel strengt tatt ikke. Jeg har holdt valpekurs over helger og valpekurs over kvelder i så stort spekter at jeg har sammenligningsgrunnlag. Valpekurs over helg gir alltid bedre resultater enn en gang i uka kurs. Både fordi eier er fokusert, de blir mer motivert til videre trening og de får god oppfølging på kort tid som gir resultater. Hundene lærer bra, tilbakemeldinger sier at læringen er mer varig og valpene får gode assosiasjoner. Ja hundene er litt slitne på søndag ettermiddag, det er eierne også, men de syns det er verdt det.

Skrevet

Har vært på et valpekurs med egen valp, og sjåfør på valpekurs med moren til den valpen, kan ikke si at noen av de var spesielt slitne altså. Jeg hadde egentlig håpet særlig den egne valpen var mer sliten, jeg :P

1200 kr for et helgekurs er ikke dyrt heller :)

Skrevet

Jeg personlig ville heller gått et valpekurs på 10ganger, fordi det går over lenger periode, jeg liker det konseptet å gå på kurs to ganger i uka :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Er du fersk hundeeier ville jeg heller gått valpekurs over flere uker. Det er alltid nye spørsmål og ting man lurer på som dukker opp etterhvert. På ett kurs som varer over flere uker kan du få hjelp og svar når spørsmålene/problemene dukker opp.

1200 er helt normal og ok pris for ett helgekurs :)

Skrevet

Jeg tenker begge deler har fordeler og ulemper. Fordelen er at kurset går i ett, så man rekker ikke å gjøre så mye feil i den tiden. Men jeg tenker at en valp har mange "faser", og det dukker som @Snusmumrikk sier mange spørsmål underveis. Selve treningen/innlæringen av øvelser er jo grei nok, men man får heller ikke jobbet noe med det mellom kursdagene og se hvilke utfordringer man støter på og hvordan man skal løse det.

Akkurat her synes jeg Lundqvists opplegg er ganske bra, grunnkurset er to ganger i uken, nok til at man rekker å jobbe litt med ting mellom kursdagene, men kort nok til at man får fulgt opp spørsmål og utfordringer før man har gått seg helt ut på feil jorde.

Så er det nok litt individuelle forskjeller også, både på hund og eier, hvor fort man lærer, hvor mye man orker å ta inn på kort tid, og hvilke utfordringer man møter på, såklart.

Skrevet

Alder på valpen må definitivt ha noe å si. Jeg kunne aldri gått et intensivt helgekurs med en valp under 4 mnd, da tror jeg valpen hadde sovnet etter to timer og ikke fått med seg noe mer.. Evt blitt helt overstimulert og ustyrlig. Et valpekurs etter 4 mnd er nesten ikke et valpekurs mer, men unghundkurs. Og man bør definitivt ha kommet et godt stykke allerede da spør du meg. Og man kan allerede ha havnet på et jorde dersom man er fersk. Men nå er årsaken til at JEG går på kurs å få forstyrrelser og småtips, ikke å lære meg å trene.

Skrevet

Jeg har gått både helgekurs og vanlig med valp ( ok, helgekurset var det strengt tatt sambo som gikk, men jeg var semi-tilstedeværende ), og jeg syntes overhodet ikke valpen var mer sliten etter helgekurs.

Da måtte det ha vært en særdeles dårlig instruktør i såfall , det er viktig å gi valpen pauser. Hele tiden.

DET er noe jeg ofte savner på vanlige kurs, 1 time er fryktelig mye for en valp!

Det er mye bedre med ørsmå økter spredd utover en dag, og teori for de tobente i mens valpen slapper av, enn å skulle kurses mest mulig 1 time i uka.

Nico vakke sliten i det hele tatt desverre, mindre enn sambo i hvertfall.

Skrevet

Det er i hovesak du som eier som går kurs, ikke valpen. Om du vil sikre progresjon for valpen over kursets periode så er sannsynligvis et kurs spredt utover flere uker best, fordi da kan du legge inn masse egeninnsats mellom kurstimene om du støter på problemer med akkurat din valp som blokkerer læringen. Om du går kurs for å innhente kunnskap om hvordan best trene din egen valp, og fokuserer mest på din læring og ikke valpens - da kan sikkert et helgekurs være en like god løsning.

Guest Gråtass
Skrevet

Min erfaring er at selv om man i teorien har muligheten til å trene mellom kurskvelder, så er praksisen oftest noe annet ved kurs som går over flere uker.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...