Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er 25 dager til jeg henter valpen og nå har jeg plutselig fått litt panikk. Hva trenger jeg, hva MÅ være klart til valpen kommer hjem? Mye må jeg jo kjøpe etterhvert når jeg ser behovet og valpen vokser til, men hva klarer jeg meg ikke foruten de første ukene?

Er en mellompuddel valp ❤

Skrevet

Sånn egentlig? Mat :P

Se an valpen litt og hva du trenger. Et sted å sove er greit å ha fra starten av. Et sted som hunden kan få som sitt eget. Godbiter som en valp tåler, leker til en rastløs tygge-valp og en helt enkel karde med gummiknotter til å gre pelsen? Klotang som du kan venne valpen til å bruke tidlig.

Det er overraskende lite man MÅ ha når man har hund. Hva gjelder pelsstell etterhvert må du jo ha litt utstyr. Det kan puddelfolket hjelpe deg med vettu. F.eks. @2ne eller @puddellover

Skrevet

Mat og tørkepapir. Butikkene virker når valpen har kommet hjem også. :)

Enig. Mat og tørkepapir. Greit å ha et halsbånd og et bånd også. Er nok mange som shopper ting de ikke har bruk for. For all del, det er gøy å glede seg og forberede seg, men kan være greit for lommebokens skyld å ikke gå helt banans i butikkene. :P

  • Like 3
Skrevet

Mat, mat- og vannskål, sele/halsbånd, kobbel, noen leker og små tyggebein til å avlede valpebiting med, bilbur hvis du kjører bil :) Alt annet kan man kjøpe etter hvert når man ser behovet til valpen.

Skrevet

I og med at du skal ha puddel ville jeg absolutt hatt en snute -, halerot - og labbklipper i hus samtidig som valpen kommer fordi det er noe man må trene på daglig. Ikke nødvendigvis å klippe, men å kjenne duringen mot snute og enkle øvelser for å gjøre det lettere for deg å klippe valpen. Ellers trenger du også bare en saks og karde de første månedene da man ikke pleier å barbere ned valpekroppen :)

  • Like 1
Skrevet

Sant som blir nevnt. Man trenger egentlig nesten ingenting :o Mangler man noe så ordner det seg jo. Om det skulle være mat eller bånd. Slikt får man jo til og med kjøpt på REMA.
Og skål? 2-liters isboks fungerer helt sikkert fint det.

Jeg tror vel at 90% av alt jeg kjøper til hundene sånn egentlig er ganske unødvendig.

  • Like 1
Skrevet

Tja. En god karde og en barbermaskin er et must med puddel, samme hvor mye man klarer seg med bare luft og kjærlighet og litt mat den første uka. Det er hunder man må stelle jevnt hele dens liv, da er det ikke noe poeng i å vente med å venne den til å bli stelt. Jo yngre de er når man starter, jo enklere er det.

Om man ønsker å lette arbeidet for seg selv, så kan det være greit å ha et ålreit stellebord og en brukbar blåser. Vi hadde ingen av delene de første 2 årene, og jeg tenker fortsatt med gru på at vi sto og føna pelsen til Leah i 4 timer etter bad på et halvvinglete, knøttlite stellebord. Hun er ikke spesielt begeistra for pelsstell i dag, selv om det tar en times tid nå :P

Skrevet

Tålmodighet, tørkepapir og litt fri fra jobb!

Og det synes jeg kan gjentas.... TÅLMODIGHET!!!

Og i tillegg til det: Humor, godt humør, empati, sympati... og tålmodighet, tålmodighet og tålmodighet.

  • Like 2
Skrevet

Jeg har seler, skåler, leker, bæsjeposer, seng, bilbur etc...og så har jeg en aesculap exacta som jeg håper er bra nok den første tiden til jeg får kjøpt en skikkelig klippemaskin. Har kam og børste fra chris christensen og må nok bytte ut karden min som er litt slitt. Klotang har jeg også. Trimmebord gidder jeg ikke investere i nå, har et digert heve/senke arkitektbord som jeg skal prøve ut, mulig det duger like greit. Må jeg ha føner/blåser i begynnelsen eller går det greit med vanlig hårføner? Jeg kommer til å holde sportsklipp året rundt og ingen utstillingsplaner. Fri fra jobb har jeg desverre ikke, men valpen skal være med gubben på kontoret ei og ei halv uke før han tar ferie. Regner med det går greit ð Jeg har kjøpt digre ruller tørkepapir på europris. Gubben får med seg sånne engangs tisselaken på jobb som han kan ha på gulvet....

  • 2 weeks later...
Skrevet

Ja er gøy men jeg flippet helt ut kjøpte så mye greier og over halv parten var ikke intri lekker dyre kong nei skulle han ikke ha pinner og en 20 kr kannin tøy dukke med pipe lyd det var det jeg egentlig trengte og mat og litt godis for og lære basics sitt ligg og att han/hun skal gjøre fra seg ute

Sent fra min GT-I9505 via Tapatalk

  • 1 month later...
Skrevet

Nå når valpen er i hus ser jeg jo at det er MYE som er "et must". Klipper og skjær er jo selvfølge med puddel, og saks, karde og kam så klart. Føner er et must og jeg er veldig glad jeg kjøpte superabsorberende håndkle, klotang så klart, skåler, sele og lenke, masse masse leker, gnage greier, klikker, bæsjeposer, shampoo, bilbur.... ja det er vel mine absolutte "must" med valpen.... utstyret koster med andre ord omtrent like mye som puddelen B) Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...