Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Siden Koda kom til meg, har vi fóret på V&H og Orijen. Kun Orijen i begynnelsen, deretter en blanding av de to. Prøvde en periode kun V&H, men da ble han helt forstoppet, så gikk over på begge deler igjen. Etter en stund gikk jeg lei av alt klinet og styret med V&H, og prøvde da kun Orijen en stund. Men han er ikke noe fin i magen på kun tørrfór. Har nå gått over på Acana, men ingen forskjell. Fórer på Acana på morgenen og V&H på kvelden, og han er bedre, men fortsatt ikke bra. Bæsjer ofte, mye og til tider veldig bløtt.

Har den siste tiden lurt på om vi skal prøve et helt annet tørrfór. Er lei av hund som er dårlig i magen og gjør fra seg hele tiden.

Så, hva anbefaler dere?

Skrevet

Det er vel like mange svar som det er fortyper. Selv har jeg dårlig erfaring med orijen på valper, det blir for mye for dem - resultat dårlig mage. På voksne har orijen fungert supert. Har fort på proplan sitt laksefor lenge, var ok. Så startet Essential Foods opp sin virksomhet, og siden har jeg vært trofast der. Jeg streifet EN gang nå i januar, og den sekken med drit kostet 7000kr i dyrlege... Jeg holder meg nå til essentials. Robur er et godt for, hannhunden min funker veldig bra på deres performance for. Mine hunder får i tillegg til tørrfor endel rå ben, avhengig av hva som er billig og hva drivstoff de har bruk for.

Skrevet

Mine har også gått fint på Robur, jeg liker det fordi det er produsert i Sverige (altså relativt kortreist) og har greit kjøttinnhold.

Skrevet

Han er forresten snart 9 mnd. Kan jo hende at Orijen/Acana blir for voldsomt, ja, og at det heller går an å prøve det senere igjen..

Pro Plan er det han fikk hos oppdretter, og her frem til han var ca 9 uker.

Essential Foods og Robur har jeg ikke hørt om engang, tror jeg. Får sjekke opp.

Skrevet
Det som funker best av tørrför her er tro det eller ei Appetitt :P
Spiller vel ingen rolle hva det heter? En av de beste oppdretterene av finsk lapphund i Norge forer på appetitt og har knallfine hunder. ;)
  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker Dr Clauder akkurat nå, og bikkja synes faktisk at det er mer smakelig enn Orijen/Acana. :) Lite avføring, fin pels og god smakelighet, da er jeg fornøyd.

Skrevet

En huskeregel uansett merke, er at jo mindre som kommer ut, jo mer blir opptatt av kroppen. ? jeg liker og lys/hvit bæsj som er tørr. Evt mørkere med pels fra dyret de har spist/gress. Pleier å komme med benrester når det er "pakket inn" ? - jepp...hunde eiere får et sykt forhold til avføring...

  • Like 2
Skrevet

En huskeregel uansett merke, er at jo mindre som kommer ut, jo mer blir opptatt av kroppen. jeg liker og lys/hvit bæsj som er tørr. Evt mørkere med pels fra dyret de har spist/gress. Pleier å komme med benrester når det er "pakket inn" - jepp...hunde eiere får et sykt forhold til avføring...

Da han gikk på kun V&H var han fin. Bæsja en gang om dagen, og det var bare en tørr, fin klump. Frem til han ble totalt forstoppet da, stakkars.

Nå er det masse(!) og bløtt. Er fryktelig lei av det, og kan jo ikke være godt for ham heller, stakkars.

Skrevet

Dytebutikken "vår" har kuttet ut å selge Orijen siden det var så mange kunde som opplevde at hundene ble løse i magen på det. De har gått over til Canagan, skal være samme greia bare mindre dårlige mager blant hundene. Vi har brukt det i er par mnd nå og er veldig fornøyd. Leo funket bra på Orijen Regional red (litt dårligere på vanlig adult) men han har enda fastere avføring med Canagan. Og særingen her liker det veldig godt og spiser helst litt mer enn dagsdosa si ;)

Skrevet

Spiller vel ingen rolle hva det heter? En av de beste oppdretterene av finsk lapphund i Norge forer på appetitt og har knallfine hunder. ;)

Og to av Norges beste hundekjørere (Berserk kennel) bruker også Appetitt, og de hundene holder bra i løp og på trening :) Hunder fungerer på forskjellig for. Tequila funker også bra på Appetitt, og ganske bra på Labb (men må fore mye fra labb om hun skal holde vekta med vår aktivitet, selv med ekstrem-foret. Vi har samarbeidsavtale med FK/Labb)
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...