Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Siden Koda kom til meg, har vi fóret på V&H og Orijen. Kun Orijen i begynnelsen, deretter en blanding av de to. Prøvde en periode kun V&H, men da ble han helt forstoppet, så gikk over på begge deler igjen. Etter en stund gikk jeg lei av alt klinet og styret med V&H, og prøvde da kun Orijen en stund. Men han er ikke noe fin i magen på kun tørrfór. Har nå gått over på Acana, men ingen forskjell. Fórer på Acana på morgenen og V&H på kvelden, og han er bedre, men fortsatt ikke bra. Bæsjer ofte, mye og til tider veldig bløtt.

Har den siste tiden lurt på om vi skal prøve et helt annet tørrfór. Er lei av hund som er dårlig i magen og gjør fra seg hele tiden.

Så, hva anbefaler dere?

Skrevet

Det er vel like mange svar som det er fortyper. Selv har jeg dårlig erfaring med orijen på valper, det blir for mye for dem - resultat dårlig mage. På voksne har orijen fungert supert. Har fort på proplan sitt laksefor lenge, var ok. Så startet Essential Foods opp sin virksomhet, og siden har jeg vært trofast der. Jeg streifet EN gang nå i januar, og den sekken med drit kostet 7000kr i dyrlege... Jeg holder meg nå til essentials. Robur er et godt for, hannhunden min funker veldig bra på deres performance for. Mine hunder får i tillegg til tørrfor endel rå ben, avhengig av hva som er billig og hva drivstoff de har bruk for.

Skrevet

Mine har også gått fint på Robur, jeg liker det fordi det er produsert i Sverige (altså relativt kortreist) og har greit kjøttinnhold.

Skrevet

Han er forresten snart 9 mnd. Kan jo hende at Orijen/Acana blir for voldsomt, ja, og at det heller går an å prøve det senere igjen..

Pro Plan er det han fikk hos oppdretter, og her frem til han var ca 9 uker.

Essential Foods og Robur har jeg ikke hørt om engang, tror jeg. Får sjekke opp.

Skrevet
Det som funker best av tørrför her er tro det eller ei Appetitt :P
Spiller vel ingen rolle hva det heter? En av de beste oppdretterene av finsk lapphund i Norge forer på appetitt og har knallfine hunder. ;)
  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker Dr Clauder akkurat nå, og bikkja synes faktisk at det er mer smakelig enn Orijen/Acana. :) Lite avføring, fin pels og god smakelighet, da er jeg fornøyd.

Skrevet

En huskeregel uansett merke, er at jo mindre som kommer ut, jo mer blir opptatt av kroppen. ? jeg liker og lys/hvit bæsj som er tørr. Evt mørkere med pels fra dyret de har spist/gress. Pleier å komme med benrester når det er "pakket inn" ? - jepp...hunde eiere får et sykt forhold til avføring...

  • Like 2
Skrevet

En huskeregel uansett merke, er at jo mindre som kommer ut, jo mer blir opptatt av kroppen. jeg liker og lys/hvit bæsj som er tørr. Evt mørkere med pels fra dyret de har spist/gress. Pleier å komme med benrester når det er "pakket inn" - jepp...hunde eiere får et sykt forhold til avføring...

Da han gikk på kun V&H var han fin. Bæsja en gang om dagen, og det var bare en tørr, fin klump. Frem til han ble totalt forstoppet da, stakkars.

Nå er det masse(!) og bløtt. Er fryktelig lei av det, og kan jo ikke være godt for ham heller, stakkars.

Skrevet

Dytebutikken "vår" har kuttet ut å selge Orijen siden det var så mange kunde som opplevde at hundene ble løse i magen på det. De har gått over til Canagan, skal være samme greia bare mindre dårlige mager blant hundene. Vi har brukt det i er par mnd nå og er veldig fornøyd. Leo funket bra på Orijen Regional red (litt dårligere på vanlig adult) men han har enda fastere avføring med Canagan. Og særingen her liker det veldig godt og spiser helst litt mer enn dagsdosa si ;)

Skrevet

Spiller vel ingen rolle hva det heter? En av de beste oppdretterene av finsk lapphund i Norge forer på appetitt og har knallfine hunder. ;)

Og to av Norges beste hundekjørere (Berserk kennel) bruker også Appetitt, og de hundene holder bra i løp og på trening :) Hunder fungerer på forskjellig for. Tequila funker også bra på Appetitt, og ganske bra på Labb (men må fore mye fra labb om hun skal holde vekta med vår aktivitet, selv med ekstrem-foret. Vi har samarbeidsavtale med FK/Labb)
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...