Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikkertrening + gå tur med valp


Rosin
 Share

Recommended Posts

Jeg tenker litt på å bruke klikkertrening på valpen (eller, "trene med klikker" kalte man det da jeg sist leste om slikt.. "klikkertrening" er visst en mer omfattende og egen filosofi? Uansett..) da jeg har god erfaring med dette fra hund nr.1 - som absolutt ikke er noen lydighetsstjerne, men det lille hun kan kan hun fordi jeg brukte klikker i den perioden. Det gjorde sterkt inntrykk på henne, det er mange år siden sist hun så en klikker, men fremdeles tilbyr hun masse fancy "triks" hvis det er osteskiver inærheten. :P

Men det er lenge siden jeg leste om slikt, og jeg husker ikke helt alle "reglene"; er det slik at man aldri bør gir godbiter i andre situasjoner enn der klikkeren brukes? Er det noen ulemper ved å bruke klikker?

(Forøvrig, er klikkertrening fremdeles populært? Jeg husker man knapt kunne finne en eneste tråd på et hundeforum hvor klikkertrening ikke ble diskutert/anbefalt, mens nå har jeg ikke sett det omtalt på en god stund?)

Også lurer vi litt på dette med tur.. hvor mye er for mye? Samboeren/vi går med henne ca 3 ganger om dagen og er ute 15-30 minutter av gangen. Da går hun i bånd (men sitter/surrer rundt/tygger på båndet mye, hun er ikke så flink til å gå pent ennå). Valpen er 8 uker. Selv synes jeg dette virker som mye tur for en så liten valp, men hun er veldig aktiv og løper og herjer rundt inne om hun ikke får ut energien på tur ute. Hva tenker dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anbefaler deg å ta e-postkurset til Canis på klikkertrening. Det er en god og basic innføring, jeg har selv tatt det for å friske opp litt.

En valp på 8 uker trenger ikke så mye tur. Det å være ute en times tid tre ganger om dagen er helt fint, men da for å snuse og oppdage verden. Å trene på å gå i bånd langs veien har ikke så mye for seg enda.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Anbefaler deg å ta e-postkurset til Canis på klikkertrening. Det er en god og basic innføring, jeg har selv tatt det for å friske opp litt.

En valp på 8 uker trenger ikke så mye tur. Det å være ute en times tid tre ganger om dagen er helt fint, men da for å snuse og oppdage verden. Å trene på å gå i bånd langs veien har ikke så mye for seg enda.

Dette er jo feil. Jo tidligere de lærer å gå i bånd jo enklere blir livet, og lyder, hindringer, lukter og inntrykk langs turruta er yppelig miljøtrening for en liten valp. Å utforske verden er gull.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er jo feil. Jo tidligere de lærer å gå i bånd jo enklere blir livet, og lyder, hindringer, lukter og inntrykk langs turruta er yppelig miljøtrening for en liten valp. Å utforske verden er gull.

Joda, men 8 uker? Da følger de jo stort sett etter uansett. Utforsking er jo nettopp det jeg mener, ikke bare gå pent i bånd ved siden av eier. Det kan man begynner med om et par ukers tid, når valpen begynner å få en idé om hva som faktisk finnes der ute.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Man kan vel ha to tanker i hodet på en gang? Altså en tur med rein utforske i hage også videre en med band tur hvor en utforsker variasjon er viktig og at det ikke går for fort framover. Så er det skogen så er det byen så er det parken så er det utenfor køpesenteret. Valgene er faktisk store

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det slik at man aldri bør gir godbiter i andre situasjoner enn der klikkeren brukes?

Neida, du kan gi godbiter når du vil. Det viktigste er at det kommer en belønning etter du har klikket sånn at klikkeren ikke "vannes ut". Om du ønsker kan du lære inn et verbalt signal som f.eks "Bra!" og gi si det de gangene du ikke har klikkeren med og vil gi godbiter eller annen belønning. Men som sagt kan du gi godbiter og belønning uten å klikke eller si bra først også. Det er jo mange små situasjoner i hverdagen hvor det faller naturlig.

Er det noen ulemper ved å bruke klikker?

Ulempen ved å bruke en klikker er at man noen ganger glemmer den hjemme eller ikke husker hvor man har lagt den og ikke finner den igjen ;) Nå er det jo ikke selve klikkerboksen som er "magisk", men måten å trene på, altså klikkertrene (filosofien du snakket om). Siden jeg er så "klikkerfantast" vil jeg jo si at det ikke er noen ulemper ved å klikkertrene, men det vet jeg det er mange som ikke er enige i (og den diskusjonen orker jeg ikke å ta nå) :) Man må finne den treningsmåten som passer seg selv og hunden og så lenge den er belønningsbasert, synes jeg det er greit i grunn.

(Forøvrig, er klikkertrening fremdeles populært? Jeg husker man knapt kunne finne en eneste tråd på et hundeforum hvor klikkertrening ikke ble diskutert/anbefalt, mens nå har jeg ikke sett det omtalt på en god stund?)

Jeg synes det virker som om klikkertrening er blitt mer vanlig nå, det er ikke like nytt og skaper ikke de store diskusjonene mer. Folk har vent seg til det, det er mange som trener på den måten og det er blitt en del av verktøykassen i å trene hund. I værtfall i de fleste hundemiljøer. Det er ikke like kontroversielt lengre, om man kan si det sånn.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...