Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikkertrening + gå tur med valp


Rosin
 Share

Recommended Posts

Jeg tenker litt på å bruke klikkertrening på valpen (eller, "trene med klikker" kalte man det da jeg sist leste om slikt.. "klikkertrening" er visst en mer omfattende og egen filosofi? Uansett..) da jeg har god erfaring med dette fra hund nr.1 - som absolutt ikke er noen lydighetsstjerne, men det lille hun kan kan hun fordi jeg brukte klikker i den perioden. Det gjorde sterkt inntrykk på henne, det er mange år siden sist hun så en klikker, men fremdeles tilbyr hun masse fancy "triks" hvis det er osteskiver inærheten. :P

Men det er lenge siden jeg leste om slikt, og jeg husker ikke helt alle "reglene"; er det slik at man aldri bør gir godbiter i andre situasjoner enn der klikkeren brukes? Er det noen ulemper ved å bruke klikker?

(Forøvrig, er klikkertrening fremdeles populært? Jeg husker man knapt kunne finne en eneste tråd på et hundeforum hvor klikkertrening ikke ble diskutert/anbefalt, mens nå har jeg ikke sett det omtalt på en god stund?)

Også lurer vi litt på dette med tur.. hvor mye er for mye? Samboeren/vi går med henne ca 3 ganger om dagen og er ute 15-30 minutter av gangen. Da går hun i bånd (men sitter/surrer rundt/tygger på båndet mye, hun er ikke så flink til å gå pent ennå). Valpen er 8 uker. Selv synes jeg dette virker som mye tur for en så liten valp, men hun er veldig aktiv og løper og herjer rundt inne om hun ikke får ut energien på tur ute. Hva tenker dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anbefaler deg å ta e-postkurset til Canis på klikkertrening. Det er en god og basic innføring, jeg har selv tatt det for å friske opp litt.

En valp på 8 uker trenger ikke så mye tur. Det å være ute en times tid tre ganger om dagen er helt fint, men da for å snuse og oppdage verden. Å trene på å gå i bånd langs veien har ikke så mye for seg enda.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Anbefaler deg å ta e-postkurset til Canis på klikkertrening. Det er en god og basic innføring, jeg har selv tatt det for å friske opp litt.

En valp på 8 uker trenger ikke så mye tur. Det å være ute en times tid tre ganger om dagen er helt fint, men da for å snuse og oppdage verden. Å trene på å gå i bånd langs veien har ikke så mye for seg enda.

Dette er jo feil. Jo tidligere de lærer å gå i bånd jo enklere blir livet, og lyder, hindringer, lukter og inntrykk langs turruta er yppelig miljøtrening for en liten valp. Å utforske verden er gull.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er jo feil. Jo tidligere de lærer å gå i bånd jo enklere blir livet, og lyder, hindringer, lukter og inntrykk langs turruta er yppelig miljøtrening for en liten valp. Å utforske verden er gull.

Joda, men 8 uker? Da følger de jo stort sett etter uansett. Utforsking er jo nettopp det jeg mener, ikke bare gå pent i bånd ved siden av eier. Det kan man begynner med om et par ukers tid, når valpen begynner å få en idé om hva som faktisk finnes der ute.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Man kan vel ha to tanker i hodet på en gang? Altså en tur med rein utforske i hage også videre en med band tur hvor en utforsker variasjon er viktig og at det ikke går for fort framover. Så er det skogen så er det byen så er det parken så er det utenfor køpesenteret. Valgene er faktisk store

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det slik at man aldri bør gir godbiter i andre situasjoner enn der klikkeren brukes?

Neida, du kan gi godbiter når du vil. Det viktigste er at det kommer en belønning etter du har klikket sånn at klikkeren ikke "vannes ut". Om du ønsker kan du lære inn et verbalt signal som f.eks "Bra!" og gi si det de gangene du ikke har klikkeren med og vil gi godbiter eller annen belønning. Men som sagt kan du gi godbiter og belønning uten å klikke eller si bra først også. Det er jo mange små situasjoner i hverdagen hvor det faller naturlig.

Er det noen ulemper ved å bruke klikker?

Ulempen ved å bruke en klikker er at man noen ganger glemmer den hjemme eller ikke husker hvor man har lagt den og ikke finner den igjen ;) Nå er det jo ikke selve klikkerboksen som er "magisk", men måten å trene på, altså klikkertrene (filosofien du snakket om). Siden jeg er så "klikkerfantast" vil jeg jo si at det ikke er noen ulemper ved å klikkertrene, men det vet jeg det er mange som ikke er enige i (og den diskusjonen orker jeg ikke å ta nå) :) Man må finne den treningsmåten som passer seg selv og hunden og så lenge den er belønningsbasert, synes jeg det er greit i grunn.

(Forøvrig, er klikkertrening fremdeles populært? Jeg husker man knapt kunne finne en eneste tråd på et hundeforum hvor klikkertrening ikke ble diskutert/anbefalt, mens nå har jeg ikke sett det omtalt på en god stund?)

Jeg synes det virker som om klikkertrening er blitt mer vanlig nå, det er ikke like nytt og skaper ikke de store diskusjonene mer. Folk har vent seg til det, det er mange som trener på den måten og det er blitt en del av verktøykassen i å trene hund. I værtfall i de fleste hundemiljøer. Det er ikke like kontroversielt lengre, om man kan si det sånn.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...