Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trykte inn på Keo i Dogweb for å se om resultatene fra de siste prøvene er kommet. Jeg ble litt forfjamset over at der ikke sto A på albuene hans lengre, men at de har endret dette til 0 (som jo er ekvivalenten til A).

Har NKK endret fra bokstaver til nummer for fremtidig avlesning, og er alle tidligere røntget hunder endret til nummer? Er det flere som har fått dette på deres hunder? Noen som har AD-affisert hund som har fått endring?
11203061_10153217139702597_2831926726063

  • Like 1
Skrevet

Vil gjette på at det er et ledd i samkjøring med våre naboland, de bruker jo tall :) Har skjedd hos de jeg har sjekket og :)

men 3 er E,det blir vel rart?

Skrevet

men 3 er E,det blir vel rart?

Nei, er det ikke sånn da? A = 0, C = 1, D = 2 og E = 3, har det ikke alltid vært sånn en "konverterer" da?

  • Like 1
Skrevet

Da vi begynte å røntgenfotografere rasen på albuene på midten av 1980-tallet fikk vi talldiagnose, og skalaen var da som nevnt i innlegget over.

Skrevet

Nei, er det ikke sånn da? A = 0, C = 1, D = 2 og E = 3, har det ikke alltid vært sånn en "konverterer" da?

aha, jeg tenkte a,b,c,d,e :P

Skrevet

Endret hos min også. Men rart at de endrer helt uten videre, uten å gi noe informasjon. For folk som ikke vet at det finnes "andre systemer", så kan de jo bli litt forvirra.

Guest Belgerpia
Skrevet

Det har aldri vært B på albuer - kun A, C, D og E - Enten så har man AA eller så har man ikke AA

Skrevet

Skal det endres for HD også på samme måten?

Vil tro at det skal være det samme, siden de også bruker bokstaver på hd i andre land, har ihvertfall ikke sett noe annet utover at noen land har tall bak bokstaven og noen registrerer 2 resultater om hunden har forskjellige hofter.

  • Like 1
Skrevet

I riktig gamle dager, på 1980-tallet, husker jeg en fikk stempel på stamtavla med hundens HD-diagnose, og da mener jeg fri-symbolet var denne: *

Ellers sto det svak grad HD, middels grad HD, sterk grad HD. Så ble det etter hvert bokstaver.

Dette var selvfølgelig før DogWeb (det var før INTERNETTEN!), og vi publiserte alle røntgenresultat i medlemsbladet, sortert på diagnose. Med ujevne mellomrom kom det utskrifter fra NKK med kullregistreringer og avlesningsresultat, og jeg husker at jeg renskrev HD- og AA-resultat for medlemsbladet (hvor pappa var redaktør) til langt ut på 1990-tallet. Det så da slik ut:

* 12345/87 Carl Werner (Pappa-Berner - Mamma-Berner)

* 12346/87 Carl Berner (Pappa-Berner - Mamma-Berner)

Svak 12344/87 Carl Fjerner (Pappa-Berner - Mamma-Berner)

Sterk 12342/87 Carl Stjerner (Pappa-Berner - Mamma-Berner)

Det var noe dritt å gjøre på skrivemaskin, om en glemte en fri-hund før en begynte på de svake gradene... Men jeg husker den første datamaskina vi fikk, med helt enkelt skriveprogram og ett eneste dataspill (på en diskett fra en geek på jobben til pappa, et ski-spill i beste øredøvende pixel-stil) - da kunne en jo flytte hele linjer! Eller kopiere hundene som var HD-røntget, og lage ny liste over AD-resultatene deres. Quell luxury!

Det er, tro det eller ei, ikke revolusjonerende at det skjer endringer :D

  • Like 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...