Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 83
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Slik ser det ut under foring

Veldig lov med ot nå er lammene på vei hit

Posted Images

Skrevet

Vi lager dem selv :aww: evt bytter med naboen :P

Men det går fint an å kjøpe livdyr.. Åssen type sau vil du ha? Og så spør du bare noen som har den typen om å kjøpe..

Enkleste er å Holde seg innenfor fylket..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Hvis du vil ha sau NÅ kan du spørre sauebønder i ditt område om de har kopplam til overs :) Er flere som har startet besetningene sine kun med kopplam som de henter rundt omkring :) Ellers må du gjøre som Krutsi sier, finne en rase du vil ha og snakke med bønder som har den rasen for å høre om de har livdyr til salgs. Mulig du må søke til mattilsynet men det er jeg usikker på.

Guest lijenta
Skrevet

Mener at det går greit med sau/kopplam innenfor fylket men at en må søke hvis den har tilhold i annet fylke. Sjekk mattilsynet for sikekr hets skyld

Skrevet

Det enkleste er å kjøpe sauer fra samme besetning, ellers så må du søke mattilsynet om det også. Det er strenge regler for å føre sauer fra ulike besetninger sammen.

Hvilken rase er det snakk om? Gammelnorsk spælsau har en fin FB side hvor man kan få tak i livdyr :)

  • Like 1
Skrevet

Hva slags sau er du ute etter? Du kan forhøre deg hos raselagene hvis du er ute etter en spesiell rase. Ellers så ville jeg lest meg opp på regler hos mattilsynet. Er en del restriksjoner når det gjelder flytting av sau.

Skrevet

Du må søke MT uansett, om du skal ha merkede dyr for videre avl :) Å kjøpe innenfor fylket, er nesten en forutsetning, om du ikke vil ha masse styr med søknader.

Skal du bare ha noen kopplam for over sesongen og slakt, får du de billig hos en bonde, men da blir merkene klippet, og hele saueholdet "off record".

red: som Stine sier, om du skal ha GNS, har de informative sider og fb gruppe, og masse hjelpsomme "oppdrettere".

Skrevet

Det enkleste er å kjøpe sauer fra samme besetning, ellers så må du søke mattilsynet om det også. Det er strenge regler for å føre sauer fra ulike besetninger sammen.

 

Hvilken rase er det snakk om? Gammelnorsk spælsau har en fin FB side hvor man kan få tak i livdyr :)

Har du linken? :)

Skrevet

Du kan komme på fosen, så skal du få så mange du vil hvis du klarer å fange dem selv :aww: Det er det villsau med stor tyngde på VILL, såe :aww::lol: 

Haha, høres utfordrende ut :P

Skrevet

Haha, høres utfordrende ut :P

Jeg hadde ikke orket for å si det sånn.. Du kommer deg kanskje innpå ved ca 500m avstand før de begynner å løpe :P

Der har vi hund når vi samler dem en gang i året, evt fanger de i forområdet :P

Skrevet

Du får vel bare fortsette å lete. Lykke til. :-)

Gleder meg til jeg kan skaffe meg sau også. Jobber litt på en gård med NKS nå, og det er veldig koselige dyr. Men er gammelnorsk spælsau jeg vil ha, da.

Guest Gråtass
Skrevet

Takk for tips! Er ikke ute etter noen spesiell rase. Gjerne kopplam, men virker som det ikke er noen å få tak i på gårdene i nærheten

Det blir litt som å ønske seg hund, men ikke så farlig hva slags.. De ulike saueraser har ulike egenskaper, fordeler og ulemper. Hvis du skal ha sau til slakt så må du kjøpe livdyr på høsten og bedekke de. Dette er en kostnad man må ta om man vil drive med sau. Det er svært få som gir bort kopplam gratis fordi det er dyrt å drifte sau, så må man ha inntjening på alle.
Skrevet

Det blir litt som å ønske seg hund, men ikke så farlig hva slags.. De ulike saueraser har ulike egenskaper, fordeler og ulemper. Hvis du skal ha sau til slakt så må du kjøpe livdyr på høsten og bedekke de. Dette er en kostnad man må ta om man vil drive med sau. Det er svært få som gir bort kopplam gratis fordi det er dyrt å drifte sau, så må man ha inntjening på alle.

Er ikke til meg selv.

Har heller ikke sagt at de må være gratis :)

Guest Gråtass
Skrevet

Er ikke til meg selv.

Har heller ikke sagt at de må være gratis :)

Det er ment som informasjon, det er flere som leser tråden.
Skrevet

Hva slags gjerde anbefales?

Holder det med vanlig sauegjerde, eller bør en ha elgjerde?

Det bør holde med vanlig sauegjerde sålenge beitet er godt og de får nok kvalitetsför :) De fleste sauebønder jeg veit om slakter ut de dyrene som hopper over eller bryter seg ut av gjerdet.

  • Like 1
Skrevet

Hva slags gjerde anbefales?

Holder det med vanlig sauegjerde, eller bør en ha elgjerde?

Sauenetting :) For de lettere rasene burde det være litt høyere enn de lave normale da de er spretne, men er ikke noe must. Mange har elgjerde i tillegg, enten utenpå for rovdyr og hjortevilt eller innen for å holde sau på plass.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...