Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Cita er snart 13 år gammel, og er stiv i bakparten grunnet spondylose. Hun er mye dårligere muskulert i bakparten ift resten av kroppen, og spesielt i høyre lårmuskulatur (denne siden er mer smertefull enn den andre).

Hun er nå satt på smertestillende i en ukes tid for å se om det har noe effekt på henne eller ikke (hun er ikke typen til å si fra om hun har vondt, så jeg prøver å se om hun blir en "helt ny hund", eller om hun fortsetter med å være sprek, men stiv).

Nå ønsker jeg gjerne forslag til øvelser som kan styrke opp bakparten hennes. Hva med rygging, for eksempel? Hun er flink på å rygge under fri ved fot, men siden hun er pensjonert som lydighetshund så har vi ikke gjort mye av dette de siste årene.

Hva med å sitte bamse? Er dette bra eller dårlig som øvelse når hun har forkalkninger? Hun sitter gjerne bamse i flere minutter, men igjen, jeg vet ikke om det er smertefullt for henne eller ikke. Hun er så glad i mat at hun gjør alt man ber henne om på tross av smerte.

Vi går mye turer, men dette er mest på gangstier. Jeg tror jeg med fordel kan dra henne ut på mer ulendt terreng, men tar imot flere forslag med glede :)

Har dere eventuelt forslag til behandlinger som kan hjelpe? Laser? Kiropraktor?

Skrevet

vanntredemølle ville jeg tatt hun med i. Pi fikk veldig god nytte av det og hun mistet en del muskler i bakparten og prøvde å avlaste osv, men fikk bygd det opp med vanntredemøllen

Skrevet

Her er noen videoer som viser stabiliserende øvelser. Brukt noen av disse på min hund og synes han har fått bedre kontroll over kroppen og blitt sterkere av dem.
Trener de lett nå også som han går på høye doser kortison for å forsøke å unngå muskeltap...

https://www.youtube.com/watch?v=WlY4t3MnQdg

https://www.youtube.com/watch?v=e-eywONmE2g

Skrevet

Jeg veit at jeg trekker fram turer i ulendt skogsterreng som svaret på all muskelbygging, men det er virkelig helt uovertruffent. :D Om du finner de skogsområdene som har sånne mosegrodder tuer det gror blåbær på om høsten, er dette perfekt. Cita kan da vandre rundt på dem, og få fjærende underlag samtidig som hun må jobbe med baken for å komme seg opp og bort. Hun må også balansere (som på en sånn ball) og bruke styrke.

  • Like 3
Skrevet

Balansebrett/ball, vanntredemølle og vibragulv ville jeg ha jobbet med I tillegg til turer i ulendt terreng.

Nest siste vinteren labbisen levde var skrekkelig kald så da fikk hun 5 x på vibragulv og ble en "ny hund" :)

Skrevet

Men er det ikke ganske så begrenset hvor mye man kan trene opp muskler på en så gammel hund? De utvikler jo muskelsvinn, noe som er en ganske naturlig utvikling etterhvert som de eldes.
Vil ikke smertelindring være det mest naturlige å bruke? Selvsagt med håp om god virkning.

Skrevet

Men er det ikke ganske så begrenset hvor mye man kan trene opp muskler på en så gammel hund? De utvikler jo muskelsvinn, noe som er en ganske naturlig utvikling etterhvert som de eldes.

Vil ikke smertelindring være det mest naturlige å bruke? Selvsagt med håp om god virkning.

Muskler blir mindre ved alderdom, men det som gjør det største utslaget er inaktivitet. Aktivitetsnivået går ned ved alder og det taes også mer hensyn til hunden, dermed mindre muskelmasse.

Skrevet

Vibragulv og vanntredemølle er veldig bra. Jeg gikk også mye i kupert terreng, og gjerne på strand. Du kan også sikk sakke opp feks hoppbakker.

Guest Klematis
Skrevet

Jeg går mye i ulendt terreng med min, i starten løp han på tredemølle i vann, balanserte på ball, og gjorde masse øvelser for å sksape støttemuskler. Han får kommentarer på at han har god muskulatur i bakparten, så jeg har god tro på at ulendt terreng er bra.

Skrevet

Jeg veit at jeg trekker fram turer i ulendt skogsterreng som svaret på all muskelbygging, men det er virkelig helt uovertruffent. :D Om du finner de skogsområdene som har sånne mosegrodder tuer det gror blåbær på om høsten, er dette perfekt. Cita kan da vandre rundt på dem, og få fjærende underlag samtidig som hun må jobbe med baken for å komme seg opp og bort. Hun må også balansere (som på en sånn ball) og bruke styrke.

Enig!

Oppdretteren til Tidi har mye fokus på å trene opp ryggmusklene til hunden og hun anbefaler skritting i ulendt terreng, altså, ikke la hunden løpe eller trave, da bruker de ikke rygg musklene godt nok (det samme anbefalte veterinæren og kiropraktoren meg å gjøre med Blondie også som har skeivt bekken og smerter i hofter og delvis rygg pga dette). I tillegg kan man trene kavalett trening som man gjør med hester. Trave eller skritte over bommer. Jeg har brukt en stige som ligger på bakken.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...