Gå til innhold
Hundesonen.no

Leonard (12 uker valp) ble bitt ihjel


Justisia
 Share

Recommended Posts

artikel

Benedikte Svendsen (23), venninnen Judith Marcelius og chihuahua-valpen Leonardo var ved Kjøttbasaren i Bergen sentrum i 14-tiden fredag. Der møtte de på to menn som luftet en rottweiler.

Hundene skulle bare snuse litt på hverandre, men møtet endte tragisk.

Låste kjeften
– Hundene hilste i et minutts tid. Plutselig grabbet rottweileren tak i hunden min, låste kjeften og ristet den, forteller Svendsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forferdelig :( . Lurer på hva som er sant i saken da, angående om den egentlig ikke skulle hilse, hvem som lot hvem hilse og sa hva. Neste umulig å vite og jeg regner med at alle vil prøve å beskytte sine interesser her..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Personlig ville jeg aldri latt min bittelille 12 ukers valp hilse på en tilfeldig så stor hund, jeg - bare et vennlig "klask med labben" vil jo kunne ta livet av den... MEN, når så det er sagt, så er det jo umåtelig trist å miste en valp på den måten!

Det er ingen tvil om at det finnes massevis av hunder der ute i verden som aldri skulle fått vært ute i offentliggheten uten seriøse eiere/hundepassere som kjenner hunden ut og inn. Ulykker skjer, oftest pga uvitenhet om hunden i enden av båndet, og her gikk det dessverre ut over en uskyldig valp.

Personlig ville jeg betalt veterinærregningen deres, jeg - hvis jeg eide den store. (Og trukket det av hundepasserens "lønn" hvis jeg hadde gitt instrukser om at hunden min ikke fikk hilse på andre.) For min hund er mitt ansvar, selv om jeg har overlatt den til andre.

Og ja - "tenk om det hadde vært et barn"-kortet... sukk...

Susanne

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ifølge hundeloven er det den som har ansvaret for hunden som er ansvarlig for hva den gjør. Dvs at hvis jeg betaler en hundepasser eller et pensjonat for å ta vare på min hund, er det de som er ansvarlige dersom min hund gjør noe, skader noen, osv.

Tragisk sak forresten, for alle involverte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En god grunn til at man ikke lar en bitteliten valp hilse på en stor, ukjent hund midt i byen uten at det en gang er eieren som går med den... De færreste hunder spiser andre hunder uten at det på forhånd blir gitt signaler om at det kan skje noe.

Trist sak, men den hadde lett vært unngått. Å betale veterinærregningen må hun da bare gjøre, det er da ikke veterinærens skyld at hunden ble angrepet av en rottweiler. Så får hun heller kreve regress av eier/passer i ettertid.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

En god grunn til at man ikke lar en bitteliten valp hilse på en stor, ukjent hund midt i byen uten at det en gang er eieren som går med den... De færreste hunder spiser andre hunder uten at det på forhånd blir gitt signaler om at det kan skje noe.

En god grunn til at ikke lar en hund i bånd hilse på en fremmed hund i bånd, og ihvertfall ikke uten å ha eksplisitt klarert at det er greit? Uavhengig av alder og størrelse på hundene, spør du meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En god grunn til at ikke lar en hund i bånd hilse på en fremmed hund i bånd, og ihvertfall ikke uten å ha eksplisitt klarert at det er greit? Uavhengig av alder og størrelse på hundene, spør du meg.

Jada, jeg lar bikkja sjelden hilse på andre hunder i bånd jeg, men det blir sjelden død og fordervelse når en schäfer hilser på en annen schäfer, liksom. Verre med 1,5 kg chi vs 45 kg rottweiler...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det tenkte jeg også, 4500kr for å konstatere at hunden var død?

Står ikke hva det er hun skal betale for da? Var klinikken helgestengt så vakt-veterinær måtte ringes? Inkluderer de 4500 kroner kremering, urne og slike ting? Var hunden død når den kom til klinikken eller ble det satt i gang forsøk på å redde den? I så fall: Hva ble gjort og hvilke medisiner ble gitt? Blir fort noen kroner der altså.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det må da være inkludert kremering og urne?

Det blir jo påstand mot påstand hva som har blitt sagt og ikke, Men personlig hadde jeg ikke sluppet valpen bort til fremmede store hunder, Av den grunn til at det som vanligvis går bra om noe skulle skje kan være fatalt for en så liten tass...

Er jo bare tragisk for alle parter..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har hatt 50% BC-blanding. Eneste måten å holde ham fornøyd på var å gi ham oppgaver eller fysisk aktivitet, kontinuerlig. Alltid noe å fokusere på. Han var glad i sofakos, men klarte ikke engang slappe av i kroppen da. Tydlig glad og fornøyd med situasjonen, men vred seg som en ålemark, som om det å slappe av var direkte ukomfortabelt for ham. Tror ikke vi noen gang gikk en avslappet tur. Han lærte omsider å gå pent i bånd, men han vibrerte av energi mens han fokuserte på oppgaven. Gikk stakkato og så virkelig unaturlig ut. Foretrakk å få ulike oppgaver fortløpende, i flexiline. De gangene han fysisk slappet av i våken tilstand, noe han med årene lærte å gjøre, så virket han direkte deprimert og som om han var i en dyp eksistensiell krise. Ventet kun på neste to do. Nå var blandingen min kanskje en ekstrem variant, med mitokondrie-DNA fra en veldig aktiv miniatyr bruksrase, men også renraset BC som bare går tur i gangfart uten andre oppgaver, uten stress, det virker veldig ambisiøst.  Angående aktiviteter ellers: Min fikk aldri nok. Lange ski-/sykkelturer, ball, pinner og frisbee, agility og LP og hverdagstriks hjalp selvsagt med å ta brodden av stress så det var mulig å oppnå kontakt med ham og få ham behersket, men den MENGDEN mental og fysisk aktivitet som må til for å få en BC til å fremstå som rolig og avslappet uten indre stress og uten å se ut som dyp depresjon? Jeg fant den ikke. Uten noe å gnage på var alltid rastløs eller lå spent (bokstavelig talt) klar for neste move når han var våken. Jeg tenker en må tilpasse seg den rasen en har, ikke bare prøve forme en hvilken som helst rase til en slags standard for hva en anser som generelt god hundeadferd. Å gå tur er ikke en enkel oppgave for en BC. Å kreve avslappet spasertur uten "stresset" fokus på oppgaver virker urealistisk.  Min personlige mening fra anekdotisk erfaring. Om noen har en fasit, så gjelder selvsagt den.   
    • Du får sende en på Osloferie!
    • Du får det du trener på! Her har @Simira masse gode tips til deg. La hunden få oppgaver på tur som den må fokusere på, slik at hun ikke "trener" på stressnivået hun allerede har.  Variasjon er også bra, ikke sikkert hun trenger sykkeltur hver morgen eller å starte med agility før hver tur. Og sist men ikke minst, hun er 2 år. I gamledager sa vi at 1,5-2 år er omplasseringsalder, da mange hunder peaker på energinivå rundt da😅
    • Kjenner at jeg godt kunne tenkt meg å ikke ha hund
    • Hun får også en god sykkeltur hver morgen, noen ganger med trekk og andre ganger uten. I løpet av uken trener vi også lydighet, svømming, rallylydighet og spor. De siste månedene har vi fokusert mye på ro-trening i offentlige områder med mange folk og hunder. Hun er i god form og har en slank kroppsbygning, men sliter med å roe seg ned når vi er ute, selv om hun lett finner roen innendørs. Tidligere kastet vi dessverre en del pinner og ball på turer, men jeg innså i senere tid at det er med på å skape mye stress. Derfor har vi sluttet med dette for en god stund siden. Jeg forstår at dette har bidratt til å bygge opp stressnivået hennes utendørs. Men ellers har hun vært slik jeg beskriver henne, helt siden vi fikk henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...