Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg sitter og vurderer om jeg skal bytte forsikringsselskap. Jeg betaler rundt 5000 i året i forsikring på schäferen, og jeg synes det er ganske så dyrt. Har har litt lyst å bytte til et billigere selskap, bruker nå Agria. Problemet er at Nemi har allergi, og jeg vil da ikke få dekka allergien om jeg bytter forsikring. Jeg er så i tvil om jeg "tør" å ta den sjansen. Likevel er det sjeldent at dyrlegebesøk topper 3000 og det har ikke vært så ofte det siste året at vi har måttet dra til dyrlegen. Hun er ferdig med utredninger og sånt nå. Utgiftene består stort sett av at hun får medisiner(men har ikke med.forsikring, så det dekkes ikke) eller om hun får noe hudbetennelse/ørebetennelse/sopp o.l og trenger antibiotika osv. Jeg har et lite medisinskap til henne, så det meste av utslett og begynnende utbrudd i ører og sånt behandler jeg selv uten å dra til dyrlegen. Da med ørerens/spray/kremer som er utskrevet av dyrlegen. Vi er også såpass godt inni denne behandlingen at jeg som regel bare kan ringe til dyrlegen og få resept på medisiner hun har brukt før uten å måtte komme inn og vise.

På dyrlegebesøk opp til 3000 har jeg ikke brukt forsikringen, fordi den stiger såpass mye i premie til året etter når jeg bruker den, at jeg til syvende og sist nesten ikke sparer noen ting på det. Så sånn egentlig tror jeg ikke det er veldig stor risiko og bytte selskap. Jeg bruker ikke forsikringen på skader/sykdom ift. allergi likevel, fordi jeg ikke sparer noe i det lange løp.

Men det kan jo være ting jeg ikke har tenkt på da, som kanskje kan være ulempen ved å bytte forsikring, så noen som har noen råd eller tanker?

Skrevet

Nei, si det. Jeg vurderte å ringe Gjensidige og høre om de hadde billigere premie for samme vilkår. Vi har bilen forsikra i Gjensidige, så kanskje vi får noe rabatter eller noe med flere forsikringer? Skal jo hente en til snart, og den skulle Agria ha nesten 3000 i året for å forsikre. Det blir plutselig en pen sum i året det...sånn til syvende og sist.

Skrevet

Du må kjøpe deg friskere raser da. ;)

Jeg har ca. en gang i året en runde med forsikringsselskapene for å se om de kan tilby noe bedre enn det vi har i dag. De to tingene ingen greier å konkurrere på er hundeforsikringen i Agria og innbo gjennom NITO. Jeg har ikke sjekket mange av de små selskapene, men OBOS,Vardia, DnB, Gjensidige, Storebrand, NAF og Tryg nå siste runden i høst. I Gjensidige har vi flere rabatter pga. samleforsikring, NITO-medlemskap osv.

Men nå skal det også sies at jeg har to relativt friske raser som jeg betaler totalt rundt 4k i året for da.

Edit:

Skal Agria ha 3k for en whippet? Hva slags forsikring har du da? Jeg betaler 1400 for Odin nå som han er over 7 år (prisen går opp pga alder). Vi betaler 3k for Kovu. Da har vi egenandel 1500 + 25%, og kun veterinærforsikring, ikke liv.

Skrevet

Jeg hadde ikke turt, tror jeg. Tapet kan bli stort ifht hva du tjener på det, sch har jo gjerne en høy premie så jeg ser ikke får meg at du finner det noe veldig mye billigere og la oss si at du greier å finne et selskap som tar en tusenlapp mindre i året så ryker den tusenlappen raskt om det skjer noe med allergien som du må legge ut for selv.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Hvis ikke de andre selskapene har fulgt etter så har vel Agria en eksepsjonell dyr forsikring på akkurat Schæfer som de skrudde opp i skyene for ett par/tre år tilbake. Dengang sparte jeg halve premien på å bytte til Tryg. Litt andre vilkår men likevel, tror det gikk mest på egenandel.

Skrevet

Bytter du kommer du til å få reservasjon på alt av hudrelaterte, ørerelaterte og andre allergirelaterte ting. Også ting som ikke nødvendigvis har noe med allergien å gjøre, men som kan dukke opp senere. Og det kan fort bli dyrt.

Skrevet

If har ganske høy egenandel etter det jeg har lest.
Sorry skrev feil første gangen, de har 20 % egenandel helt til hunden fyller 7, da blir den 30 og 50 når hunden fyller 10 år...

Skrevet

Du må kjøpe deg friskere raser da. ;)

Edit:

Skal Agria ha 3k for en whippet? Hva slags forsikring har du da? Jeg betaler 1400 for Odin nå som han er over 7 år (prisen går opp pga alder). Vi betaler 3k for Kovu. Da har vi egenandel 1500 + 25%, og kun veterinærforsikring, ikke liv.

Schäfer, joda, det kan jeg gå med på. Men whippet?? På Whippet valgte jeg livsforsikring, rehab og veterinær 30K. Og egenandel på sånn i overkant av tusen, husker ikke helt hva alternativene var.

Vurderer litt om jeg kanskje skal forsikre whipsen i et annet selskap da, se litt hvilke priser de setter og sånn. Jeg var ikke klar over at nye forsikringsselskap da ikke dekker noe med hud/ører osv. Trodde bare det var allergirelaterte plager de reserverte seg mot...

Skrevet

Litt OT, men jeg tok Gjensidige for Mirai siden jeg kun har gode erfaringer med dem og de andre jeg sjekket uansett ikke var avgjørende mye billigere i året. Betaler nesten 3500,- i året, husker ikke andelene og sånt, vi har uten rehab men med livsforsikring på hele kjøpssummen.

Skrevet

Whippetene er åpenbart dyre da, betaler under 2000 for saluki med medisin og rehab (og 30 000) i gjensidige. Har noen rabatter men ikke noe voldsomme greier.

Skrevet

Schäfer, joda, det kan jeg gå med på. Men whippet?? På Whippet valgte jeg livsforsikring, rehab og veterinær 30K. Og egenandel på sånn i overkant av tusen, husker ikke helt hva alternativene var.

Vurderer litt om jeg kanskje skal forsikre whipsen i et annet selskap da, se litt hvilke priser de setter og sånn. Jeg var ikke klar over at nye forsikringsselskap da ikke dekker noe med hud/ører osv. Trodde bare det var allergirelaterte plager de reserverte seg mot...

Allergi disponerer jo for både mage-tarm-lidelser, ørelidelser, hudlidelser mm. Og et annet selskap kommer aldri til å betale for noe som kan være relatert til en tilstand som hunden hadde før den ble forsikret.

  • Like 1
Skrevet

Schäfer, joda, det kan jeg gå med på. Men whippet?? På Whippet valgte jeg livsforsikring, rehab og veterinær 30K. Og egenandel på sånn i overkant av tusen, husker ikke helt hva alternativene var.

Vurderer litt om jeg kanskje skal forsikre whipsen i et annet selskap da, se litt hvilke priser de setter og sånn. Jeg var ikke klar over at nye forsikringsselskap da ikke dekker noe med hud/ører osv. Trodde bare det var allergirelaterte plager de reserverte seg mot...

De reserverer seg gjerne mot alt de kan, og har man en hund med allergi så blir det fort alt av hudlidelser e.l. da det kan ha sammenheng. De er heller på den sikre siden for sin egen del enn for hund eller eier.

Om du velger høyere egenandel så går prisen ganske kraftig ned. Ihvertfall hos meg, rundt 40%billigere om jeg valgte 3-4000(husker ikke akkurat tallet, tror det var 4) i egenandel heller enn 1500

Skrevet

På If sin kalkulator ser det ut til at de ligger bra i pris? Har ikke lest alle betingelser , bare plottet inn rasene.

Er egentlig IF billige på dyr? De skulle ha 13000ish for forsikring på huset og nekter for at man fikk billigere av andre selskaper, Tryg ga oss forsikring på hus og hengere + tilleggsforsikringer til 7500.

Men over til tema, Du tar en enorm risk ved å bytte, Pengene du sparer er nok også minimalt, Ser man totalt så tror jeg ikke du tjener noe på det med tanke på at du mister en del dekninger.

Jeg har hørt med gjensidige med både hest og hund, og de skulle ha tre ganger så mye som Agria på hund(staff), Det samme for billigste hesteforsikring, Ville jeg ha prestasjonshest så måtte jeg punge ut med nærmere 20.000 i året, Mot Agria sine 2000-3900kr (avhengig av type)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...