Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg foretrekker vår/sommer. Miljøtrening og sosialisering er ikke alltid bare-bare på vinteren med en korthåret valp som fryser bare den ser ut vinduet. Det er også vanskeligere å skulle ut med en gang på vinteren, da man helst skulle tredd på seg gode sko og en jakke selv. Også får jeg mer energi når det er sol og sommer enn i mørketiden, og med valp er det reit med litt ekstra overskudd. Men de gangene jeg har hatt vintervalp så prøver jeg å tenke positivt, for det er noen fordeler. Mulig det er fordi jeg alltid får ivrige steinspiservalper, men akkurat den delen er deilig å slippe unna på vinteren. Også er det mye mindre å passe på av andre ting valen kan få i seg på vinteren. Slipper å passe på blomster, sopp, mindre søppel, osv. Uansett årstid, så ordner det seg. Bedre med rett valp til feil tid.

Skrevet

Har vintervalp nu, som syns det här med att tissa kräver lång tid og lite fundering og kun en plats fungerar.... Så hoppas jag på sommar valp om det blir fler valpar.

Men det underbara är ju att nu i mars blir han 5månader och till sommaren nästan stor og då kan vi dra på äventyr og inte bara chilla i valp tempo.

Skrevet

Har ikke prøvd sommervalp, men har ikke hatt problemer med å ha vintervalp. Ikke problemer med å få ham husren, selv om det var en periode han helst bare ville tisse på snø. Har sluppet unna uvi osv, og ikke båndtvang.

Guest lijenta
Skrevet

Selv om jeg foretrekker tidlig vår sommer så blir det valp når tiden for ny valp er inne og rett kull dukker opp

  • 4 weeks later...
Skrevet

Min første blei det vintervalp, min andre blei seinvår/sommar valp og min tredje blei haust valp.. :P Kva eg helst vil ha neste gang er vår, sommar eller tidlig haust valp.. :) Det blir nok en del år til neste gang. Tenker på å skifte frå hannvalp til jentevalp då. Og same rase! :wub:

Skrevet

Jeg får valpen min om ca to måneder, det er perfekt timing syns jeg. Det var det samme sist gang. Syns det er utrolig deilig å leke med de ute og det er lettere og få de husreine. Litt lettere å stå opp for å tisse kl 5 om sommeren enn kl 5 om vinteren. Så jeg syns jeg er veldig heldig at det har passet sånn to ganger for meg...

Skrevet

Det ideelle tidspunkt for valp, må for meg være vår/tidlig sommer. Lett å få med valp og seg selv ut fort, uten å bruke evigheter på å kle på seg og stavre ned isbelagt trapp. Og kan tilbringe mye tid utendørs, og man har gjerne ferie osv.

Men alt i alt, så lenge valpen får flytte hjem til meg, så har det egentlig 0 å si på årstid! I verste fall bruker vi litt lengre tid på å lære å gjøre fra seg utendørs :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg er oppdretter og foretrekker å ha valpekull som fødes i perioden mars - august. Da kan valpene være mye ute og det er veldig mye lettere å tilfredsstille behovet for sosialisering enn det det er i den mørke og kalde årstiden. Jeg får også god tilbakemelding på at valper fra meg er nesten reinslige når de leveres og det hadde de neppe vært om de ikke hadde fått flere runder ute i hagen hver dag fra de er ca 5 uker gamle.

Det er kanskje noe vanlige valpekjøpere også bør tenke igjennom: Hva har oppdretteren gjort av sosialisering når vær og føreforhold tilsier at det ikke er lett å ha små valper ute?

Når jeg selv skal kjøpe valp, foretrekker jeg også den lyse årstiden. For 2,5 år siden fikk jeg en tynnpelset liten 11 uker gammel valp i hus et godt stykke ut i november og den høsten/vinteren var det veldig kaldt. Det var ikke enkelt hverken med reinslighetstrening eller miljøtrening.

Det kommer nok litt an på hvilken rase vi snakker om. Min siste var vintervalp (født nyttårshelga) og bodde like mye ute i en dokkestue med valpegård rundt, som inne i huset til oppdretter de siste ukene før de var gamle nok til å hentes. De var så godt pelsa at det ikke var noe problem å være lenge ute med dem hverken på tur eller noe problem at oppdretter tok dem med på treningsområdet til hundeklubben for sosialisering. En korthåra liten valp ser jeg poenget ditt med, men sosialisering og turer ute på vinteren er ikke noe å tenke på med alle raser :) Samme valpen var med på overnatting i telt i slutten av mars, ca 3 mnd gammel :)

Jeg er enig i at vår-sommervalp er best om man har muligheten til å velge, men det er mest fordi da er det godt å sitte rolig ute uten å bevege seg og valpen får brukt kroppen sin på å bevege seg i terrenget på en annen måte enn når det er masse snø. Renslighetstrening blir litt det samme for meg uansett årstid, men så har jeg ikke hatt valp som syns det er kaldt og ekkelt ute heller da.

Og uansett hva jeg syns er best, så er det viktigere med riktig valp enn riktig tid :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...