Gå til innhold
Hundesonen.no

Endring i gatehunder på FINN.no


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har fått en mail som påstår at Mattilsynet hindrer folk å legge ut gatehunder på finn.no

Noen som vet noe mer om dette?

Jeg finner ikke info om denne endringen på finn sine sider eller mattilsynet, men det virker som om det er langt færre annonser for spanske gatehunder på finn sine sider nå enn før.

Skrevet

Når? Har ikke kikka der inne de siste dagene, men merket at etter "Torget"-kategorien ble gratis har det flommet over av de :P

Skrevet

Når? Har ikke kikka der inne de siste dagene, men merket at etter "Torget"-kategorien ble gratis har det flommet over av de :P

Jeg vet ikke helt når, men så ingen de første ti sidene med "billighunder" til salgs på finn, så er nok trådt i kraft.

Skrevet

Finner kun en gatehund fra Spania på finn og denne er allerede i Norge og selges fordi den ikke går sammen med hennes andre hund.

Synes å huske at jeg leste noe om dette på facebook. At finn nektet de å legge ut annonser som var videresalg av gatehunder.

Fant det i rettningslinjene. Under punkt 3. http://www.finn.no/finn/article/reglene_torget

FINN tillater salg av hunder importert fra Sverige. Ved forespørsel må annonsør kunne fremlegge registreringsnummer fra Jordbruksverket i Sverige. I tilfeller der hunden ikke er registrert må valpens mor sitt registreringsnummer kunne fremlegges. Salg av hunder importert fra andre land tillates ikke.
  • Like 4
Skrevet

Så hvis jeg importerer en hund fra Finland feks så får jeg ikke selge den på finn?

Vil tro at de har formulert seg litt feil og egentlig mener hunder som oppholder seg utenfor Norge ved salg.
  • Like 3
Skrevet

Det forklarer hvorfor de som har annonsert akitavalper fra Polen plutselig har fått seg bosted i Kr. Sand..

Og hvorfor labradorvalpene som bor i Ås "kan leveres med Rabiesvaksine til Oslo". Skjønte ingenting først når jeg leste den :P

Skrevet

Det forklarer hvorfor de som har annonsert akitavalper fra Polen plutselig har fått seg bosted i Kr. Sand..

og Siberian valper fra Polen, Romania og Irland som jevnlig dukker opp fra ulike kenler bor også helt plutselig et sted i Norge.

Skrevet

Fikk svar fra finn

"Hei!

Mattilsynet i Norge krever tillatelse fra de som ønsker å innføre hunder til Norge fra EU (unntatt Sverige) for å selge hunden i Norge.
http://www.mattilsynet.no/dyr_og_dyrehold/import_og_eksport_av_dyr/Kommersiell_import_av_kj_ledyr/kommersiell_innforsel_av_hund_katt_og_ilder_eldre_enn_3_maaneder_fra_eu_unntatt_sverige.7244

Vi har ingen måte å kontrollere slike tillatelser på, og har derfor valgt å ikke tillate annonsering av hunder som innføres fra EU (unntatt Sverige)."

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...