Gå til innhold
Hundesonen.no

Låne en Westie


Annabelle
 Share

Recommended Posts

Hei,

Jeg og samboeren min planlegger å kjøpe en westie valp til neste år (vi er i samtale med flere oppdrettere). Da jeg har litt pelsdyrallergi i familien, og bare har vært hos oppdretterne noen timer av gangen når vi har besøkt de, så kunne vi tenkt oss å låne en westie i noen dager. På den måten kan vi ha hunden hjemme hos oss og forsikre oss om at ingen av oss reagerer. Marerittet er jo å reagere på en hund man har kjøpt og tatt med seg hjem, så bare for å forsikre oss om at dette går bra, kunne vi gjerne tenke oss å låne en liten tass i noen dager. Vi holder til på Lørenskog i Akershus. Ta gjerne kontakt dersom du kunne tenke deg å hjelpe oss med dette! :)

Hilsen Bettina

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For noe sånt er det nok best å ta kontakt med oppdrettere som vil ha en egeninteresse i å låne bort bikkja si, og de har ofte litt flere å ta av også. :) Det er heller ingen aktive på forumet her med westie. Utover det, så er det en kjempegod plan å teste før en kjøper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For noe sånt er det nok best å ta kontakt med oppdrettere som vil ha en egeninteresse i å låne bort bikkja si. :) Det er heller ingen aktive på forumet her med westie.

Vi har jo faktisk en aktiv her akkurat nå.

Men jeg anbefaler også å ta kontakt med raseklubben og oppdrettere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke hvor lett det er å finne noen som vil låne bort hunden sin til ukjente, men du kan jo lete opp noen oppdrettere og spørre. Jeg vet at noen oppdrettere av mine raser sender en konvolutt med pels til folk som vil sjekke om de er allergiske.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei igjen. Vi skulle låne en hund av en oppdretter, men dette ble avlyst pga diverse forhold oppdretteren slet med i perioden vi snakket om dette. Vi har hørt med flere oppdrettere, og så langt er det ingen andre som har sagt ja til å låne bort. En konvolutt med pels hjelper dessverre ikke, da det er huden på hunden som gjelder i forhold til den allergien jeg har i familien

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei igjen. Vi skulle låne en hund av en oppdretter, men dette ble avlyst pga diverse forhold oppdretteren slet med i perioden vi snakket om dette. Vi har hørt med flere oppdrettere, og så langt er det ingen andre som har sagt ja til å låne bort. En konvolutt med pels hjelper dessverre ikke, da det er huden på hunden som gjelder i forhold til den allergien jeg har i familien

Jeg tror nok at istedenfor å høre rundt om å låne en, så ville jeg ha bygget en relasjon til en oppdretter, dratt og besøkt flere ganger og da kanskje, kan man få låne en hund.

Jeg hadde ikke lånt ut mine hunder uten videre til fremmede, valpeinteressert eller ei.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husk at det også er godt mulig at dere reagerer på valpen, men ikke når den blir voksen. Jeg reagerer ofte på valpepels selv, men så og si ikke på ren og velstelt voksenpels. :)

Produkter dere kan bruke ifht allergi er f.eks Petal Cleanse produktene. Har hørt mye bra om dem fra andre og har hatt supre resultater selv og innad i familien med produkter derifra. :)

Ang utlån så anbefaler jeg deg og gjøre som affinity sier, meget sjelden folk låner bort hundene sine sånn uten videre. Eventuelt så kan du jo melde deg inn i facebook grupper for ditt området og si dere veldig gjerne passer hunder av rasene dere er interessert i.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror fremgangsmåten er best som Affinity sier- finn en oppdretter dere har god kjemi med, dra på besøk og vær interessert i rasen. Etter hvert kan det kanskje bli mulighet for å låne en hund. Skjønner godt at folk ikke låner bort hundene sine til ukjente jeg! Bli kjent med folk, bli med de på tur, dra på besøk så kommer det seg etter hvert. Det må nesten være litt naturlig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husk at det også er godt mulig at dere reagerer på valpen, men ikke når den blir voksen. Jeg reagerer ofte på valpepels selv, men så og si ikke på ren og velstelt voksenpels. :)

Produkter dere kan bruke ifht allergi er f.eks Petal Cleanse produktene. Har hørt mye bra om dem fra andre og har hatt supre resultater selv og innad i familien med produkter derifra. :)

Ang utlån så anbefaler jeg deg og gjøre som affinity sier, meget sjelden folk låner bort hundene sine sånn uten videre. Eventuelt så kan du jo melde deg inn i facebook grupper for ditt området og si dere veldig gjerne passer hunder av rasene dere er interessert i.

Takk for fine tips! :) Jeg har lest mye om petal cleanse, og det høres ut som om mange har gode erfaringer med dette produktet. Det beste hadde jo så klart vært å slippe unna, men det er jo en god løsning dersom man reagerer.

Forøvrig så er vi fullt klar over at det ikke er mange som vil låne bort hunden sin til "vilt fremmede", så det er jo nettopp derfor vi spør i tillfelle noen føler at dette er ok :) Den som intet prøver, intet vinner!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan også hende at dere ikke reagerer på den hunden dere låner, men at dere begynner å reagere på den valpen dere får.

Hundene er ganske forskjellige i både hus og pels som man kan reagere på, men det er ihvertfall tryggere å låne en hund først å se ann og da ville jeg gjort som andre sier her, bygg opp en relasjon til en oppdretter, så er de litt mer sikre på å låne bort en hund til dere. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...